Jeste li ikada primijetili da vam se poslije deset navečer energija naglo smanji, bez obzira na to koliko kave popijete kroz dan? Kao da vaš mozak tiho kaže dosta je bilo za danas, ali vas obaveze i dalje vuku naprijed?
Upravo iz ove svakodnevne borbe s iscrpljenošću rodilo se jednostavno, a genijalno – 10pm pravilo. Bez velike filozofije, ono vas poziva da sve što nije završeno do tada, ostavite za sutra. Umjesto da se forsirate do kasno, ovo pravilo nudi jednu osvježavajuću promjenu – vrijeme da se isključite, bez osjećaja krivnje i napunite baterije za sljedeći dan.
U osnovi, ovaj koncept podsjeća nas na nešto što često zaboravljamo – da odmor nije luksuz, već potreba. Kada u deset sati navečer službeno završite svoj radni dan, otvarate prostor za opuštanje i mentalni reset. Na prvi pogled, može djelovati jednostavno, ali njegova primjena može donjeti značajne promjene u svakodnevnom životu.
Što možeš danas (ipak) ostavi za sutra
10pm pravilo funkcionira kao mentalna granica između radnog dijela dana i onog vremena koje je rezervirano isključivo za vas. Umjesto da se trudimo završiti sve makar to značilo da radimo do kasno u noć, ovo pravilo sugerira da je zdravije i produktivnije da posao prekinemo u 22 sata, a sve nedovršeno prepustimo sutrašnjem danu. Takav pristup smanjuje stres i pritisak da se sve završi odmah, što vodi boljem raspoređivanju energije i većoj učinkovitosti.
Ono što ovo pravilo posebno ističe je važnost odmora i vremena za oporavak. Kada se nakon 22 sata zaustavimo, naš mozak i tijelo dobivaju šansu da se opuste. Ovo vrijeme je idealno za opuštanje. Bilo da je u pitanju čitanje knjige, opuštanje uz glazbu ili jednostavno uživanje u miru bez ometanja. Rad do kasno u noć, kako mnogi vjeruju, često donosi slabije rezultate jer umor utječe na našu sposobnost da se fokusiramo i donosimo kvalitetne odluke.
Pored toga, pravilo 10pm donosi i jednu ključnu stvar – dobivate dozvolu (sami od sebe) da se isključite bez osjećaja krivnje.
Antistres rutina koja poboljšava kvalitetu sna
Koliko puta ste ostali budni do kasno, razmišljajući o nedovršenim zadacima? Ova metoda vam pruža mir saznanjem da je u redu ostaviti nešto za sutra. Na taj način, smanjuje se osjećaj iscrpljenosti i stresa koji se često javlja kod onih koji se previše forsiraju. Zanimljivo je i to da je ovaj pristup izuzetno jednostavan za primjenu. Nema potrebe za složenim planiranjem ili postavljanjem rigoroznih pravila. Sve što je potrebno je da postavite granicu u 10 sati navečer – kada službeno završava vaš dan. S tim uvjerenjem, dobivate priliku da prioritizirate odmor i snagu koju san donosi, što će rezultirati boljom produktivnošću sljedećeg dana.
Ljudi koji su primijenili ovo pravilo često ističu kako im se povećala energija, poboljšala koncentracija i da su se osjećali mentalno osvježeniji. Umesto da gube vrijeme na iscrpljujuće noćne maratone rada, oni sljedeći dan dočekuju odmorniji i spremniji da se suoče sa svim izazovima koji ih čekaju.
Suština 10pm pravila leži u jednostavnoj poruci: odmor i balans su ključ uspjeha. U svijetu u kojem se često glorificira neumoran rad i pretrpan raspored, ovo pravilo podsjeća na to da nije uvijek stvar u količini uloženog truda, već u kvaliteti vremena koje provodimo. Postavljanjem ove granice, ne samo da osiguravamo više sna i odmora, već i poboljšavamo svoju sposobnost da budemo efikasniji i fokusiraniji, što dugoročno dovodi do boljih rezultata. Bez iscrpljenosti i stresa.
*Tekst je preuzet s portala Journal.rs
Foto: Instagram: @shnn.9, @viiisuual, @jasminasarakatarina, @carodaur