Možete li zamisliti školu u kojoj dan započinje zagrljajima, u kojoj se znanje gradi igranjem kvizova na tabletu, u kojoj učenici uz pjesmu peku kolačiće i iz koje se odlazi bez zadaće i torbe na leđima?!
Upravo takva je Osnovna škola Centar u Zagrebu.
Škola radi prema državnom kurikulumu, no njezina je izvedba jedinstvena u Hrvatskoj. Naime, vodstvo Škole smatra da škola djeci ne smije stvarati stres, te vjeruje kako sretna i zadovoljna djeca brže i lakše stječu nova znanja. Potvrđuju to i prvašići i drugašići kojima tijekom boravka u Osnovnoj školi Centar osmijeh ne silazi s lica.
„Gajimo prijateljski odnos prema djeci. Svoj autoritet gradimo na poštovanju, povjerenju i međusobnom uvažavanju, a ne na strahu. Mi učitelji tu smo da ih potičemo u njihovu razvoju. Radimo s malim razredima kako bismo se što bolje mogli prilagoditi individualnim potrebama, mogućnostima i interesima djeteta. Svako dijete nije isto i mi to trebamo poštovati. Ni djeci svaki dan nije isti. Nekada su, kao i mi odrasli, lošijeg raspoloženja ili slabije koncentracije. Zato u školi nema školskog zvona. To nam daje slobodu da pratimo reakcije djece te prema njima odlučujemo hoće li školski sat trajati 45 minuta, dulje ili kraće“, objašnjavaju učitelji Branimir Hajduković i Ivan Igić koji u srcima svojih učenika zauzimaju posebno mjesto.
Svakodnevno, uz nastavni sadržaj, pronalaze vremena za sviranje i pjesmu, kreativno izražavanje, predstave i igre s mališanima.
Od vrtlarstva do iMaca
Učionice OŠ Centar su opremljene pametnim pločama, a ona za Informatiku iMacovima i iPadovima. Tableti se koriste i izvan tog predmeta. Djeca provjeravaju i proširuju svoje znanje kvizovima i edukativnim igrama. Znanja iz STEM područja nadograđuju učenjem aritmetike pomoću abakusa te upoznavanjem robotike i osnova programiranja.
Uz engleski djeca u školi uče i njemački jezik, a jako se vesele i izvannastavnim aktivnostima među kojima su Domaćinstvo i Vrtlarstvo.
„Želimo da se djeca nauče služiti najsuvremenijom tehnologijom, ali i da ovladaju cjeloživotnim vještinama. Djeca s velikim zanimanjem prate razvoj biljaka i uživaju u izradi blagdanskih ukrasa te pečenju kolačića. Potičemo njihovu kreativnost i inovativnost. Djecu od dolaska u našu školu uključujemo u raznovrsne projekte tijekom kojih mogu razvijati kritičko mišljenje. Ohrabrujemo ih da na putu do pronalaska rješenja iznose osobne stavove i mišljenja“, pojasnila je Diana Albert, ravnateljica Osnovne škole Centar.
Nastavu Tjelesne i zdravstvene kulture vodi kineziolog, a školska prehrana prati preporuke nutricionista. Pri nabavljanju namirnica vodi se briga o sezonskom voću i povrću, a prednost se daje domaćim dobavljačima.
Briga za mentalno zdravlje djece
Škola veliku pozornost pridaje brizi za mentalno zdravlje djece. Kako bi se djecu osnažilo za nošenje s izazovima koje im život donosi, uključena su u programe emocionalnog opismenjavanja. To podrazumijeva individualni i grupni rad djece s psihologom i logopedom.
U Školi smatraju kako dijete kad dođe kući, treba biti rasterećeno školskih briga. Zato se domaće zadaće pišu u produženom boravku, a učitelji tada djeci pomažu i u učenju. Knjige ostaju u Školi. To za djecu i njihove roditelje znači da slobodno vrijeme mogu provesti uistinu kvalitetno – kod kuće ili izvan nje. Hobiji i izvanškolske aktivnosti djetetu donose veselje i kroz njih s roditeljima gradi posebnu vezu.
Od nezadovoljnih roditelja do škole sretne djece
Osnovna škola Centar privatna je osnovna škola, a inicijativa za njezino otvaranje potekla je od samih roditelja. Naime, roditelji djece iz Dječjeg vrtića Šarena loptica svojoj su djeci željeli priuštiti bolje školovanje od onoga kakvo su sami imali. Svojoj djeci nisu željeli priušti neugode, frustracije i strahove koje su doživjeli dok su sami sjedili u školskim klupama. Smatrali su da boravak djece u školi može biti ugodan, a školarci sretni i zadovoljni. Zato su bili presretni kad je škola počela s radom.
Roditelji budućih prvašića djecu u Školu upisuju tijekom proljeća, no Škola za zainteresirane ima otvorena vrata tijekom cijele godine. Slobodno je mogu posjetiti roditelji učenika prvih i drugih razreda koji nisu u potpunosti zadovoljni školom koju im dijete trenutačno pohađa. Premještaj u drugu školu nakon prvog polugodišta, otkrivaju u OŠ Centar, nije neuobičajen. Roditelj treba znati prepoznati potrebe svojeg djeteta i pokušati pronaći ono najbolje za njega.
Foto: OŠ Centar