Zdravlje je na prvom mjestu. S tom premisom je važno krenuti o čemu god da govorimo. Ipak, u današnje vrijeme kada se žene nose s teškim izazovima svakodnevice, koji znače balansiranje između posla, obitelji i vremena za sebe, nije najjednostavnije držati se tog osnovnog postulata. Briga o vlastitom zdravlju često pada u drugi plan kada pokušavamo žonglirati s tih “uvijek premalo” sati u danu. Zato je važno osvijestiti svaki ili barem većinu trenutaka u danu i odvojiti vrijeme koje ćemo posvetiti isključivo sebi. Kvaliteta života kreće od kvalitete našeg zdravlja i vrijeme je da se stavimo na prvo mjesto.
(Žensko) zdravlje na prvom mjestu
S održivijim načinom života, posljednje desetljeće donosi promjene i na planu osobnog rasta i razvoja. S obzirom na to da sve kreće od nas samih, čak i male odluke mogu utjecati na velike promjene, samo ako smo spremni biti dosljedni. Važno je to osvijestiti i krenuti u akciju. No, idući korak podrazumijeva razumijevanje okoline, što već ide malo teže, ali nije nemoguće. Tu veliku ulogu igraju društveno odgovorni projekti koji imaju za cilj edukaciju i poboljšanje kvalitete života i zdravstvene skrbi, pogotovo kod žena. Tako je, kada se govori o ženskom zdravlju, neizostavna tema menstruacije. Još uvijek veliki tabu u društvu, koji itekako otežava djevojčicama put u zrelost, nije lako razbiti, no hvalevrijednim akcijama i konstantnim dijalogom, na utiranju tog puta definitivno se radi.
Zašto je menstruacija i dalje tabu tema?
U mnogim kulturama diljem svijeta menstruacija se smatra nečistom ili neprikladnom za razgovor, a to nije zaobišlo ni naše prostore. Često naše menstruacijsko iskustvo držimo privatnim i o njemu ne govorimo javno. Dajemo joj imena, nadimke, šapćemo, skrivamo uloške ili tampone kada odlazimo na wc… U razvijenim zemljama je teško, u nerazvijenima još i teže. Menstrualno siromaštvo također je važna tema o kojoj se malo govori, a definitivno je jedna od najvažnijih u ovom skupu problema.
O menstruaciji bez srama i straha
Ni jedna žena, a pogotovo djevojčica ili mlada djevojka ne bi trebala osjećati sram zbog jedne potpuno prirodne pojave kao što je menstruacija. Također, ne bi trebala brinuti o novcu koji joj je potreban za uloške, tampone i ostalu adekvatnu opremu za dane menstruacije. Upravo korak bliže ovim ostvarenjima postigao je i dm koji već dugi niz godina ulaže u unapređenje kvalitete života i zdravstvene skrbi. Od 1. veljače 2024. cijene svih uložaka, tampona i menstrualnih gaćica vlastite marke Jessa dm je trajno snizio za najmanje 13 posto, odnosno za stopu PDV-a, kako bi osnovne higijenske potrepštine svim ženama bile još pristupačnije. I to je veliki korak naprijed.
Menstrualno siromaštvo kao problem današnjice
Prema istraživanju udruge Pariter, više od trećine žena (36,4 posto) primorano je kupovati manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene. Ovaj problem prepoznao je i dm te je odlučio trajno sniziti cijene higijenskih proizvoda vlastite marke Jessa. Naime, sve proizvode dm marki odlikuje izvrstan omjer cijene i kvalitete, a prema istraživanju Ipsosa, kupuje ih čak 99 posto građana.
„dm već dugi niz godina ulaže u unapređenje kvalitete života i zdravstvene skrbi koja je dostupna našim sugrađanima. I ove ćemo se godine usmjeriti na zdravlje žena, a u središtu naših aktivnosti bit će menstrualno zdravlje s glavnim ciljem poticanja promjene u percepciji menstruacije koja je znak sazrijevanja i odrastanja, a ne razlog za sram i brigu o novcu. Nadamo se da će nam se pridružiti i drugi trgovci, proizvođači i dobavljači kako bismo zajedno pokazali ženama da prepoznajemo njihove potrebe i omogućili im da se usredotoče na njih, bez brige o cijenama“, Gordana Picek, voditeljica resora nabave i marketinga dm-a za regiju Adria te voditeljica prodajne regije u Hrvatskoj.
Društveno odgovorni projekti koji imaju jedan zajednički cilj – zdravlje žena
Tijekom cijele prošle godine dm je svoje aktivnosti usmjerio na zdravlje žena. U sklopu natječaja {ZAJEDNO} za bolje sutra, dm je podržao realizaciju devet društveno odgovornih projekata usmjerenih na dobrobit i zdravlje žena te je serijom podcasta i prvom dm ženskom konferencijom osigurao dodatan prostor za raspravu i edukaciju o ženskom zdravlju. Vrijeme je za korak dalje, jer djelovanje i akcija ovdje ne prestaju.
Svojim projektom priključite se promicanju, razvoju i unapređenju menstrualnog zdravlja žena svih dobnih skupina.
{ZAJEDNO} za bolje sutra
8.3.2024. dm je otvorio natječaj {ZAJEDNO} za bolje sutra u kojem poziva sve udruge, ustanove, jedinice lokalne i regionalne samouprave, hrvatske proizvođače te druge neprofitne pravne subjekte da do 15.4.2024. prijave projekte koji doprinose promicanju, razvoju i unapređenju menstrualnog zdravlja žena svih dobnih skupina.
Projekte je moguće prijaviti u jednu od sljedećih kategorija:
- Podizanje razine znanja o menstrualnom zdravlju – kategorija obuhvaća sve projekte čiji je cilj edukacija učenica, studentica i žena svih dobi o menstrualnom zdravlju (npr. edukacije o menstrualnom ciklusu, poremećajima menstruacije, prvoj menstruaciji, predmenstrualnom sindromu, perimenopauzi, menopauzi).
- Promjena percepcije menstruacije u javnosti – kategorija obuhvaća sve projekte čiji je cilj normalizacija razgovora o menstruaciji u javnom prostoru te projekte koji za cilj imaju skidanje stigme s menstruacije te uklanjanje osjećaja stida koji se nerijetko s njome vezuje.
- Proizvodi – kategorija obuhvaća prijedloge za ulistanje proizvoda hrvatskih proizvođača u ponudu dm-a s jasnom poveznicom s menstrualnim zdravljem.
- Inovacije – kategorija obuhvaća razvoj inovacija kao što su primjerice aplikacije edukativnog karaktera, a s jasnom poveznicom s menstrualnim zdravljem i/ili promjenom percepcije menstruacije.