Nakon svojevrsne pretpremijere i predstavljanja koje se održalo u sklopu godišnje konferencije Međunarodnog komiteta etnografskih muzeja pri ICOM-u u Galeriji Cvajner 12. prosinca predstavljen je Coming Out Museum, zajednički projekt udruge Proces i Etnografskog muzeja Istre. Web lokaciju muzeja i njegovu virtualnu kolekciju predstavili su autori projekta Mario Buletić, muzejski savjetnik iz Etnografskog muzeja Istre i Jan Franjul iz udruge Proces.
Suradnja između muzeja i Procesa započela je prije gotovo godinu i pol kada se u Pazinu realizirala izložba plakata ‘Tolerancija’. Uz izložbu smo organizirali i panel diskusiju na kojoj smo razgovarali o važnosti uspostavljanja suradnje između institucija, muzeja i organizacija civilnog društva. Jedan od sudionika bio je i Jan. Nakon panela odlučili smo se na suradnju te krenuli u osmišljavanje zajedničkog projekta – rekao je Mario Buletić.
Pitanja nejednakosti i ravnopravnosti
Prvi korak suradnje ostvaren je kroz novi muzejski program Kontakt zona čiji je cilj dati doprinos politikama i inicijativama koje progovaraju o temi socijalne inkluzije, o pitanjima nejednakosti te društvene i kulturne ravnopravnosti kroz društveno angažiranu muzejsku praksu.
U prvoj fazi projekta težili smo stvaranju povjerenja, ljudskih i profesionalnih temelja za osmišljavanje idejnog i operativnog okvira projekta. Tadašnji glavni cilj bila je realizacija izložbe na temelju provedenih istraživanja, dokumentacije i prikupljanja građe. Istraživanje je provedeno među članovima zajednice, a ovakav suradnički pristup temeljna je značajka svih faza projekta – dodao je Mario Buletić.
Okidači sjećanja
Jan Franjul iz udruge Proces u uvodu je istaknuo važnost ostvarivanja suradnje između organizacija civilnog društva i institucijama, te dodao kako upravo takvi programi omogućuju obje strane da se dodatno educiraju i jačaju svoje kapacitete.
Projektom smo od samoga početka htjeli materijalizirati života i identiteta pripadnica_ka LGBTIQ+ zajednice. Inicijalnim istraživanjem, razgovorima o procesima coming outa, prepoznali smo univerzanlost u pričama. Onda smo odlučili te priče materijalizirati predmetima čije su biografije okidači sjećanja na važne i prijelomne trenutke coming outa i prihvaćanja – kazao je Jan Franjul.
Provedbom projekta od organiziranja izložbe nastala je ideja kreiranja virtualne platforme kojom bi se širem broju ljudi omogućilo da se samostalno uključuje i sudjeluju u projektu. Pogledati ju možete ovdje.
Foto: Pexels, Vanja Brajković