Modni dodaci, a posebice nakit, nešto su za čim će svaka žena posegnuti. I makar odabir i stil bili posve osobni, svakom svojstveni i drugačiji, rijetke su dame koje ne vole ukrasiti svoj vrat, ruke, zapešća ili uši baš nijednim komadom najdražeg nakita. Gdje leži njegova čar? U estetskoj ljepoti, svakako, ali i uspomeni koju čuvamo kada je riječ o vječnim komadima. Lančiću koji je bio poklon od mame, narukvici koju je birala baka, naušnicama koje nosimo odmalena… A svakako najvažnije mjesto u toj priči zauzimaju zaručničko i vjenčano prstenje. Zaručnički prsten kao simbol ljubavi, a vjenčani kao simbol trajanja; detalji koje nikada ne skidamo i s posebnom emocijom nosimo.
Nakit s porukom
Na zaručnički prsten stavlja se značajan naglasak, možda i veliko opterećenje za onoga koji ga daje, no istina je da smo svi različiti i da nema jedinstvene formule za savršen prsten. Svaki će par odlučiti o idealnoj varijanti za sebe ili će muškarac procijeniti o najljepšem dizajnu za svoju odabranicu, a osoba koja proces nastanka može uvelike olakšati je Filip Dodić, 25-godišnji stručnjak za dijamante.
Nakon diplome na prestižnom GIA Institutu u Londonu i specijalizacije na temu dragog kamenja, vratio se u Zagreb te proširio obiteljski posao u poslovnici Dodić Diamonds u Ilici 46. Postavili smo mu par pitanja vezana uz posao kojim se bavi, trendovima u izradi zaručničkog prstenja te što je po njemu savršeni zaručnički prsten…
1. Kako ste započeli svoju karijeru s nakitom i dijamantima? Jeste li to oduvijek priželjkivali ili je splet okolnosti rezultirao ovom specijalizacijom?
Svoju karijeru započeo sam s nepunih 19 godina. Još kao dijete bio sam vrlo zainteresiran za ovaj minuciozan posao. Bavim se poslom koji je obiteljsko nasljeđe. Upravo iz tog razloga i na prijedlog roditelja, pohađao sam GIA Institut u Londonu te unio jednu posve novu i ekskluzivnu dimenziju u obiteljski posao koji traje skoro pola stoljeća.
2. Kako nastaju dizajni za novo zaručničko prstenje, postoje li trendovi u tom segmentu nakita i prihvaćaju li kupci više novosti ili ostaju vjerni klasici?
Teško je odgovoriti na to pitanje. Volim kada inspiracija dolazi od strane kupca, iz njihovog crteža ili skice. U zajedničkoj sinergiji – njihovim željama i mojim znanjem – uvijek nastane nešto posebno, lijepo i dragocjeno. Rekao bih da je omjer klasičnih i složenijih modela podjednak.
3. Što sve ulazi u izradu jednog zaručničkog prstena, kako se biraju dijamanti i kako se valorizira njihova vrijednost? Mora li kamen u zaručničkom prstenu biti dijamant?
Izrada jednog zaručničkog prstena je dugotrajan proces koji se sastoji od desetak faza. Dijamanti se biraju po standardu koji je postavio GIA Institut čiju diplomu posjedujem a to je 4C – color, clarity, cut, carat weight. Kamen u zaručničkom prstenu ne mora uvijek biti dijamant. O tome, uz moje sugestije, na samom kraju odredi sam kupac.
4. Može li oko laika prepoznati radi li se o dijamantu ili nekom drugom kamenu?
Oko laika teško može prepoznati o kakvom se kamenu radi. Teško je „na oko“ prepoznati razliku između cirkona i dijamanta. Samo dobro i istrenirano oko može donijeti pravi sud o tome. Dakako, ključna stavka je znanje i iskustvo osobe koja kupcu istodobno ulijeva povjerenje.
5. Što je po vama savršeni zaručnički prsten?
Po mojem mišljenju, svaki je zaručnički prsten savršen. Držim da ima posebnu vrijednost zbog „onog“ uzvišenog čina kojega predstavlja. Oni su doista vječni te im se stoga pridaje velika pozornost.
6. Kako je izgledao najposebniji zaručnički prsten koji ste dizajnirali i izradili?
Bilo ih je doista mnogo, a kako se susrećem s vrlo različitim željama kupaca, moram priznati da me svaki novi dizajn iznova iznenadi svojom posebnošću.
Zaručničko prstenje Dodić Diamonds
Foto: Dodić Diamonds