Jeste li znali da kad perete badić onečišćujete okoliš? Evo savjeti kako to izbjeći
Jeste li znali da kad perete badić onečišćujete okoliš? Evo savjeti kako to izbjeći

Jeste li znali da kad perete badić onečišćujete okoliš? Evo savjeti kako to izbjeći

Sintetička odjeća, poput kupaćih kostima, ima mnoga korisna svojstva. Udobna je za nošenje, brzo se suši i dobro održava oblik. Međutim, sintetička odjeća ima i svoje izazove, a najveći je onaj ekološki. Svi poslije plaže peremo kupaće kostime, ali kada to radimo oslobađa se mikroplastika koja onda može završiti u našem ekosustavu. Važnost eco-friendly pranja i odjeće s vremenom se samo povećava, a mi vam donosimo korisne savjete kako prati svoje badiće bez da onečišćujete okoliš.

Manje pranja

Većina plastičnih vlakana pukne tijekom pranja tako da preporučujemo da zapravo manje perete vaše badiće. Između pranja je bitno provjetravati, a umjesto u veš mašini, perite ih ručno. To ne samo da smanjuje negativan utjecaj na okoliš, već i štedi vodu i energiju. Na taj način ograničavate količinu mikroplastike koja završi u prirodi.

Hladnije pranje i sušenje na zraku

Ako vaše badiće perete u mašini, napravite to na nižim temperaturama, najbolje bi bilo na 30°C. U većini slučajeva, to je dovoljno da vaša sintetička odjeća ostane svježa i čista. Također, kratki program pranja smanjit će otpuštanje vlakana u otpadnu vodu. Isto tako, izbjegavajte sušilicu. Mehaničke sile tijekom tih procesa mogu uzrokovati trenje koje dovodi do otpuštanja mikroplastike. S obzirom na to da se sintetički materijali obično brzo suše, sušenje na zraku je dovoljno.

Odvajanje tekstila i posebna vrećica za pranje

Bilo bi dobro i odvajati tvrdi od mekog tekstila. Pri pranju sintetičke odjeće, odvojite je od odjeće s tvrdom površinom, kao što su traperice, kako biste smanjili trenje između materijala. Mnogi topovi su sintetičkog materijala kao i badići tako da nje njih najbolje prati skupa. Također, uvijek zatvorite patentne zatvarače i gumbe prije pranja, kako biste spriječili trljanje o sintetičke tkanine koje može uzrokovati više komadanja i oslobađanje mikroplastike. Vrećica Guppyfriend je posebno dizajnirana za hvatanje mikrovlakana iz sintetičke odjeće tijekom pranja. Stavite svoj badić u vrećicu koja bi trebala biti samo do pola puna, zatvorite je i operite kao i obično. Nakon pranja, skupite oslobođena mikrovlakna iz unutrašnjosti vrećice i odložite ih u smeće. Korištenje Guppyfriend vrećice pomaže produžiti životni vijek vaše odjeće i sprječava oslobađanje mikroplastike u okoliš.

Ovi savjeti mogu vam pomoći učinkovito oprati kupaće kostime tijekom ljeta, ali i ostalu sintetičku odjeću te smanjiti negativni utjecaj sintetičke odjeće na okoliš. Svatko od nas može doprinijeti zaštiti okoliša jednostavnim, ali važnim koracima u skrbi o svom badiću.

Foto: Instagram (@hoskelsa, @joannahalpin)

Učitati još
Zatvori