Svijet dječje opreme je jedno nepregledno more proizvoda kojim ponekad zaista nije lako navigirati. Prvo treba istražiti što sve postoji, zatim se o svakoj varijanti informirati i onda donijeti odluku u koju ćete biti sigurni – da nikako ne naštetite tom malenom biću koje u potpunosti ovisi o vama. A istovremeno vas obasipaju savjetima sa svih strana među kojima je teško razlučiti koji je ispravan baš za vas i vašu bebu.
Posebno se puno dilema javlja kod pitanja koju bočicu kupiti i trebam li uopće bočicu za bebu. Iako je dojenje apsolutni broj jedan i najbolja hrana za novorođenče, odluka je na kraju krajeva osobna i svaka majka ima pravo odlučiti za sebe hoće li dojiti, kombinirati, izdajati ili u potpunosti prijeći na nadohranu. Ponekad majka nema izbora jer, zbog ovog ili onog razloga, dojenje nije opcija, a tada treba pomoć u obliku najbolje moguće bočice koja će oponašati dojku i biti bebi najprirodnije pomagalo u svakodnevnim hranjenjima.
Tržište se u ovom segmentu zaista razvilo te majkama ponudilo bogat izbor bočica nove generacije – koje oponašaju pokret, protok i prirodan osjećaj dojenja. To je iznimno važno kada je riječ o kombiniranom dojenju ili prijelaznom periodu dok se ritam dojenja još uspostavlja (a postoji fizički razlog zašto nije odmah uspostavljeno). Naime, bebe bi se mogle lako naviknuti na izvor hrane koja im je s lakoćom servirana i za koju se ne moraju previše truditi te u konačnici odbiti dojku. Zato bočice nove generacije imaju minimalne otvore koji imitiraju protok mlijeka iz dojke i koje bebi ne remete prirodni ritam dojenja. Također se sve češće izrađuju od materijala koji oponašaju osjećaj kože kako bi i u tom segmentu parirale prirodnom opipu majke.
Mnoge u sebi imaju ugrađene “anti-colic ventile” kako bi smanjile gutanje zraka i kako bi bebi bilo što ugodnije nakon popijene bočice mlijeka.
Dok stručnjaci preporučuju da dijete odraste do minimalno tri tjedna starosti prije uvođenja bočice, baš iz gore navedenog razloga mogućeg odbijanja dojke, ponekad treba “intervenirati” i ranije. Zato treba na vrijeme razmišljati o najboljoj mogućoj bočici za svoju bebu koja bi pomogla u tranziciji, ali i objektivno sagledati svoju priču i vidjeti hoće li vam ona kao pomagalo uopće ikad trebati.
Izdvojili smo 10 bočica nove generacije koje mame hvale i koje možete naručiti online ili naći u hrvatskim trgovinama.
1. Bočica Mimijumi
Mimijumi je uvjerljivo najprirodnija bočica na tržištu i broj jedan mnogih majki. Jednodijelna je sa širokim otvorom i unikatnim silikonskim dijelom dude koja simulira stvarni proces dojenja. Prirodna boja silikona imitira izgled ženskih prsa, a ujedno je pod određenim kutem kako bi bebi olakšala sisanje.
2. Bočica Elhee
Sigurna, osjetilna i predivno dizajnirana, Elhee bočica izrađena je od medicinskog silikona. Ono što je razlikuje od ostalih je materijal od kojeg je izrađena, a koji je mekan i fleksibilan. Držeći bočicu u ruci, beba je može stiskati prstima, a mekoća bočice će je podsjećati na majčina prsa više nego bilo koja druga bočica od plastike ili stakla.
3. Bočica Comotomo
Bočice Comotomo oponašaju prirodan proces dojenja svojim širokim grlom te glatkom površinom koja je ujedno i fleksibilna. Napravljene su od sto posto prirodnog silikona koji se može stiskati te je beba zbog toga može prirodnije primiti.
4. Bočica Adiri
Bočica Adiri je jedinstvena po ugrađenom ventilacijskom sustavu na dnu koja stvara prirodan protok tekućine i zraka dok beba pije, zbog čega se duda neće pomicati i gužvati što će umanjiti neželjene mjehuriće. Napravljena je od silikona i plastike te se može puniti i s gornje i donje strane, što itekako olakšava čišćenje. Jedina je mana mogućnost curenja tekućine s donje strane bočice.
5. Bočica First Years Breastflow
Bočica je dizajnirana da bude maksimalno prirodna te zato zahtijeva sisanje i stiskanje da otpusti mlijeko. Dvostruka radnja možda je teža od bočice iz koje treba samo sisati, ali je jako slična stvarnom procesu dojenja.
6. Bočica Tommee Tippee
Okruglasta bočica Tommee Tippee dizajnirana je za idealno prianjanje u ruku te pomažu u prijelazu s dojenja na bočicu. Bočice imaju mekane, fleksibilne dude koje su rastezljive poput ljudskih, dok ugrađeni ventil smanjuje unos zraka.
7. Bočica Medela
Ova bočica ima unikatnu dudu koja je duža i spljoštenija od drugih na tržištu te zbog toga beba treba vuči jače i imitirati prirodno sisanje kako bi izvukla mlijeko iz bočice. Iako se zbog toga duda kompliciranije montira, korisnici kažu kako je konačni rezultat vrijedan ekstra koraka.
8. Bočica Philips Avent
Mnogima uvjerljivo najdraža bočica nedavno je redizajnirana za još bolje oponašanje prirodnog dojenja. Široko grlo daje joj prirodan oblik, a meka duda je poput prave. Najbolji dio je sistem protiv kolika – dupli ventil zbog kojeg beba ne siše zrak već zrak ulazi samo u bočicu.
9. Bočica Dr. Browns
Bočica se sastoji se od patentiranog sustava unutarnjeg prozračivanja, koji ne posjeduje niti jedna druga bočica. Riječ je o sustavu koji ventilira bočicu tako da se njome postiže hranjenje bez ulaska zraka, a na taj način dojenčad može sisati mlijeko brzinom koja mu odgovara. U isto vrijeme zrak iz prstena za dudu (a ne iz silikonske dude) prolazi kroz ventilacijski sustav i na taj način zaobilazi sadržaj u samoj bočici. Zrak se ne miješa s mlijekom čime se drastično smanjuje oksidacija pa se zadržavaju ključni hranjivi sastojci poput vitamina C, A i E.
10. Bočica Yoomi
Izdojeno mlijeko je toplo, ali kao što svi znamo, mlijeko iz frižidera nije. I dok se ono može zagrijati pod mlazom tople vode, nikad se ne može dobiti točna temperatura. Bočica Yoomi dolazi u paketu s grijačem koji se priključuje na poklopac. Prije samog hranjenja treba 60 sekundi zagrijavati bočicu jednostavnim pritiskom gumba, a kad mlijeko iz bočice dođe u dudu ima idealnu temperaturu za gladno djetešce.
Foto: Instagram, Elhee, Philips Avent, Tommee Tippee, Comotomo, Adiri, Yoomo, Dr Browns, Medela