Boja za kosu postala je sastavni dio ženske (a nerijetko i muške) beauty rutine. Neke se žene odlučuju za bojanje kose kako bi osvježila svoju prirodnu boju, neke žele mekanu i sjajnu kosu koja se dobiva odmah nakon bojanja, a neke od njih žele prekriti sijede, no svima njima zajedničko je korištenje profesionalnih boja, u frizerskom salonu ili u udobnosti vlastitog doma.
Već se mnogo godina spekulira o tome koliko su boje zapravo štetne za kosu, za vlasište i za zdravlje u cjelini, a u tom kontekstu najčešće se ističu sastojci sa štetnim učinkom, kao što su to primjerice, amonijak (za bolju boju), resorcin (za bolju postojanost boje), parafenilendiamin, parabeni, nikal i SLS. Amonijak se s razlogom nalazi na prvom mjestu, jer se kao neke od nuspojava korištenja boja za kosu s amonijakom ističu iritacije kože i očiju, alergije, pa čak i problemi s respiratornim sustavom. Naposljetku, agresivne boje za kosu samo će prividno kosi dati zdravlje i sjaj, a zapravo je oštetiti, isušiti i lišiti svih onih dobrih stvari.
Ne čudi stoga, na ovom valu kojim u posljednjih nekoliko godina ‘jašemo’, a koji uključuje sve zdravije, svjesnije i bolje odluke za naš ionako kaotičan život, da na popularnosti intenzivno dobivaju prirodne boje za kosu. Njima su se pridružili i prirodni šamponi, regeneratori i maske, pa s ambalaža proizvoda sve češće možemo iščitati kako sadrže gotovo 100% sastojaka prirodnog porijekla. Prirodno je definitivno ‘in’, a pritom se prirodne boje za kosu reklamiraju kao one koje će njegovati i štititi kosu od isušivanja, već u procesu bojanja, i kao one koje donose prirodne sastojke, dovoljno nježne prema vlasištu da neće izazvati iritacije.
Izdvojili smo neke od njih koje možete nabaviti u našim drogerijama za kućnu upotrebu ili isprobati u frizerskom salonu: