Muči vas trljanje bedara? Imamo dobre savjete kako izbjeći ili ublažiti iritaciju
Muči vas trljanje bedara? Imamo dobre savjete kako izbjeći ili ublažiti iritaciju

Muči vas trljanje bedara? Imamo dobre savjete kako izbjeći ili ublažiti iritaciju

Ljetne mjesece većinom vežemo uz lijepe uspomene i pozitivna iskustva; druženje s prijateljima i obitelji, upijanje sunčevih zraka, uživanje u moru ili na bazenu, roštiljanja i kokteli… No ono na što i prebrzo zaboravimo je znojna i lako iritirajuća svakodnevica. Naime, znoj ispod grudi, znoj na leđima, pa i znoj na preponama dovode do trenja, crvenila i ozljeda koje su pogodne za razvijanje bakterija, a koje je pritom i noćna mora zacijeliti.

Upravo je trenje bedara jedan od najproblematičnijih ljetnih kožnih problema, a vjerovali ili ne – i najčešći! Naime, iako nas je bilo poprilično lako uvjeriti da razmak između bedara imaju samo mršavi ljudi – on zapravo ovisi o tome koliko su genetski razmaknuti vaši kukovi. Jednako tako, otkriva i da baš sve kilaže mogu imati problem trenja među bedrima, što osim genetike uvelike ovisi i o temperaturi i količini vlage. Jednom kad se trenje stvori, teško ga je zaliječiti jer se ono i nastavlja – no postoje načini kako izbjeći trenje i kako se s njime boriti kada se stvori.

trenja

Što je trljanje bedara?

Trljanje bedara, poznato i kao “chub rub“, uobičajeno je stanje koje se karakterizira iritacijom, crvenilom i nelagodom na unutarnjem dijelu bedara. Obično se javlja kada se koža na unutarnjim bedrima trlja jedna o drugu tijekom kretanja, posebno u vrućem i vlažnom vremenu ili kada se nosi uska odjeća. Trenje koje uzrokuje trljanje može dovesti do iritacije kože, crvenila i u nekim slučajevima do bolnih rana ili plikova.

Thigh chafing češće se javlja kod osoba s većim bedrima ili kod onih koji se bave aktivnostima koje uključuju ponavljajuće pokrete nogu, poput hodanja, trčanja ili vožnje biciklom. Također, češće se javlja kod osoba sklonih izraženijem znojenju.

Kako i zašto dolazi do trenja bedara?

Neke od uobičajenih situacija u kojima dolazi do trljanja bedara su:

Fizička aktivnost – Tijekom vježbanja, hodanja, trčanja, vožnje biciklom ili drugih aktivnosti koje uključuju ponavljajuće pokrete nogu, bedra se trljaju jedna o drugu. Ovo može uzrokovati iritaciju i trljanje kože.
Vruće i vlažno vrijeme – Ovakvo vrijeme povećava vjerojatnost znojenja. Višak vlage na koži povećava trenje između bedara i pogoduje pojavi trenja.
Uska odjeća – nošenje vrlo uske odjeće poput tajica, traperica ili kratkih hlačica, može povećati trenje između bedara jer se materijal trlja o kožu.
Osjetljiva koža – Osobe s osjetljivom kožom mogu biti sklonije trenju jer je njihova koža podložnija iritacijama i upalama.
Pojačano znojenje – Osobe koje se pojačano znoje pridonose vlažnom okolišu između bedara, što pridonosi trenju.

Kako izbjeći trljanje bedara?

Da biste izbjegli trljanje bedara ili smanjili rizik od trenja, možete poduzeti nekoliko mjera.

Odabir široke odjeće od laganih materijala poput pamuka omogućit će slobodan protok zraka i smanjiti trenje između bedara. Također, odabirom prirodnih materijala manje ćete se znojiti, dok odabirom tehničkih tkanina, koje primjerice upijaju vlagu, pomoći ćete uklanjanju viška znoja s kože. Pritom, preporučuje se razmišljati i o kroju; ako ste skloni trenju između bedara, birajte odjeću koja pokriva taj dio kože, poput nešto duljih kratkih hlača.

Održavanje kože suhom je izrazito bitno. Pripazite da se dobro obrišete poslije tuširanja i treninga. No to ne znači da kožu ne smijete hidrirati – dapače, morate. Ako je koža izrazito suha, svejedno može doći do trenja koje će tako i lakše izazvati iritaciju.

Također, doskočite manjem znojenju tako da se redovito hidrirate; redovitim pijenjem vode manje ćete se znojiti!

Dodatni korisni trikovi protiv trenja bedara

1. Specijalna kozmetika protiv trenja
2. Hlačice protiv trenja ili shapewear
3. Kreme s cinkom
4. Dezodorans
5. Naljepnice za bedra ili trake za tijelo
6. Masti i balzami

Specijalna kozmetika protiv trenja

Iako ponuda kozmetike protiv trenja i nije previše raširena u Hrvatskoj, svjetsko tržište nudi pregršt niche brendova koji se bave upravo ovom ili sličnim problematikama. Izrazito praktično rješenje su tzv. stickovi protiv trenja. Oni su obogaćeni sastojcima za umirivanje i stvaranje zaštitne površine povrh kože kako se trenje ne bi stvorilo ili barem ne bi ponavljalo. Većina ovakvih stickova ima i baršunasti mat finiš te djeluje suho na koži kako se ne bi preslikavalo na odjeću.

Drugi tip proizvoda protiv trenja su najčešće kreme koje rade na stvaranju barijere između bedara. Baš kao i stickovi, obogaćene su sličnim sastojcima i imaju suh finiš koji izbjegava preslikavanje na odjeću.

Posljednja opcija, koja je sada moguća i u elaboriranoj formuli, je puder u prahu. No mnogi se odlučuju i za korištenje najobičnijeg baby pudera.

Hlačice protiv trenja ili shapewear

Osim što će tijelo zagladiti, hlačice protiv trenja ili shapewear, pritom će i pomoći da se izbjegne trenje između bedara. Bitno je birati one od spandexa, s dodatkom silikona, kako biste izbjegli rolanje materijala, ujedno i jači pritisak o kožu.

Kreme s cinkom

Kada se problem već dogodi, najbrže ćete ga zacijeliti korištenjem kreme s cinkom, kako ona uspješno zacjeljuje mikro rane i stvara zaštitnu barijeru na koži. Odgovara li vam, možete je i nastaviti koristiti kako biste spriječili trenje u budućnosti.

Dezodorans

Vjerovali ili ne, jeftina, a uspješna opcija protiv znojenja među bedrima – a i protiv trenja – je korištenje dezodoransa. Preporučuje se, ovisno o koži, koristiti nježni dezodorans ili antiperspirant kako biste smanjili količinu vlage, ali i neugodne mirise na koži.

Ipak, imajte na umu da će ovo neke kože iritirati, a uz to se određeni dezodoransi i lako preslikaju na odjeću.

Naljepnice za bedra ili trake za tijelo

Naljepnice za bedra možete kupiti u svakoj bolje opremljenoj drogeriji. Riječ je o povećim naljepnicama, najčešće ovalnog oblika, koje podsjećaju na flaster jer s vanjske strane imaju sloj tkanine. Uz njih, izbjegavate trljanje bedara, međutim mogu oštetiti kožu kod skidanja, pa ih se preporučuje natopiti uljem za što nježnije uklanjanje.

Isto vrijedi i za tzv. body tape odnosno trake za tijelo. Njih režete samostalno i aplicirate kako želite, pa su prikladnije za, primjerice, vrlo kratke suknje i haljine, no imajte na umu jednak oprez kod skidanja.

Masti i balzami

Mast ili balzam za zacjeljivanje kože proizvod je kojega bi svaka osoba koja ima problema s trenjem kože trebala imati pri ruci. Naime, kada se koža jako iziritira i ima tendenciju danje biti iritirana, bitno je paziti što na nju stavljamo.

Stručnjaci preporučuju korištenje masti poput vazelina, koje će napraviti zaštitni sloj povrh rane i omogućiti koži da se brže samoobnovi. Ako se iritacija pogorša, preporučuje se posavjetovati s dermatologom jer u nekim slučajevima potreban je dodatan lijek, poput topičkog steroida.

Zato, kada je trenje bedara u pitanju, uistinu je bolje spriječiti no liječiti!

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@lanaleroy, @hannaschonberg, @jesshunt2)

Učitati još
Zatvori