Vjerujemo da ste često tijekom odrastanja od svojih bližnjih znali čuti kako “more liječi sve”. Iako ćemo se zasigurno složiti kako liječi dušu – ni zdravstveni benefiti koje nudi nisu za zanemariti. Na kraju dana, bili su u pravu. Morska voda je i ljekovita, posebice kada se radi o vrlo čistome moru poput Jadranskoga.
Možda nije sasvim istina da će vam kombinacija mora i soli ukloniti sve prištiće, ali će zato imati pregršt drugih benefita kako za kožu, tako i za vaše tijelo. No, što ako više niste na moru? Zamijenite kupanje u moru s kvalitetnom slanom kupkom. Znamo da osjećaj nije identičan, ali efekt koji ćete dobiti je sličan – ako ne i bolji!
Što je slana kupka?
Slana kupka je terapeutski tretman koji uključuje dodavanje soli u toplu vodu kako bi se stvorila otopina u kojoj se osoba može okupati. Ova vrsta kupke koristi se tisućama godina zbog svojih brojnih zdravstvenih i kozmetičkih benefita. Solne kupke mogu se sastojati od jedne ili više vrsta soli.
Koje su najpoznatije soli za slane kupke?
1. Epsom sol – najpoznatija sol za slanu kupku je svakako Epsom sol odnosno magnezijev sulfat. Poznata je po svom visokom sadržaju magnezija, koji pomaže u opuštanju mišića, smanjenju upala i detoksikaciji tijela.
2. Morska sol – i najobičnija morska sol ima svoje benefite. Primjerice, bogata je mineralima poput magnezija, kalcija i kalija, koji njeguju kožu, potiču cirkulaciju i pomažu u hidrataciji. Ipak, bitno je birati nejodiranu sol za kupke!
3. Himalajska sol – jedna od najljepših soli na tržištu sadrži preko 80 minerala i elemenata u tragovima, uključujući željezo, koje daje soli njezinu karakterističnu ružičastu boju. Pomaže u balansiranju pH vrijednosti kože i detoksikaciji.
4. Sol iz Mrtvog mora – ova sol je iznimno poznata po visokoj koncentraciji minerala kao što su magnezij, kalcij i bromid, poznatih po svojim ljekovitim svojstvima i korisnim za kožu s problemima poput psorijaze i ekcema.
Koji su benefiti kupanja u slanoj kupci kod kuće?
Detoksikacija
Solne kupke pomažu u detoksikaciji tijela jer sol izvlači toksine kroz kožu. Epsom sol, bogata magnezijem, posebno je poznata po svojim detoksikacijskim svojstvima. Uključite li u pripremu tijela za kupku kratko suho četkanje tijela kako biste potaknuli drenažu – poslije ove kupke osjećat ćete se kompletno očišćeno od toksina!
Opuštanje i smanjenje stresa
Minerali u soli, posebno magnezij, pomažu u opuštanju mišića i smanjenju stresa. Topla kupka sa solima može smiriti um, poboljšati raspoloženje i poboljšati kvalitetu sna. Želite li pojačati aromaterapijski efekt koji slana kupka može imati, dodajte u vodu nekoliko kapi eteričnog ulja koje vas najbolje opušta. Najčešći izbor je lavanda.
Poboljšanje cirkulacije i smanjenje bolova/upala
Solne kupke potiču cirkulaciju krvi, što može pomoći u smanjenju bolova i ukočenosti u mišićima i zglobovima. To je posebno korisno za osobe s artritisom ili drugim upalnim stanjima, ali ima benefita i kod aktivnih vježbača. Naime, solne kupke opuštaju bolne mišiće i ubrzavaju oporavak. Generalno poboljšanje cirkulacije pomoći će prokrviti i tkivo pa je moguće vidjeti i mali pomak u izgledu celulita.
Njega kože
Sol bogata mineralima, poput morske soli ili himalajske soli, pomaže u hidrataciji i obnovi kože. Solne kupke mogu pomoći u ublažavanju simptoma suhe kože, ekcema i psorijaze te ostaviti kožu mekom i glatkom. Ipak, odmah nakon solne kupke preporučujemo nanošenje vaše najdraže hidratantne kreme ili losiona za tijelo.
Kako pripremiti solnu kupku kod kuće?
Možete kupiti već gotove i zanimljive kombinacije solnih kupki s eteričnim uljima, no možete ih raditi i sami. Izaberite tip soli na temelju onoga što od te kupke želite dobiti. Trebat će vam jedna do dvije šalice soli za kupku, ovisno o veličini vaše kade. Pustite toplu vodu i kad se otopi sol, zavalite se u kupku. Uživajte u kupci barem 20-30 minuta kako biste iskoristili cijeli benefit minerala. Nakon kupke, isperite višak soli s tijela te nanesite hidratantnu kremu ili ulje kako biste zadržali vlagu u koži.
Foto: Pexels, Instagram (@pinaydora)