Seboroična koža lica je stanje koje uzrokuje perutanje ili upalu kože, a ponekad i svrbež, a najčešće se javlja na masnim područjima lica. Blijedožute ljuskice, crvenilo i osip česta su iskustva. Slični čimbenici također mogu uzrokovati gljivične akne (folikulitis), koje izgledaju kao sićušni jednolični bijeli prištići. Čimbenici koji pospješuju seboreju uključuju stres, depresiju, niske razine vitamina D, poremećaj hormona, steroide, ili česte promjene rutine.
Seboroična koža lica
Jeste li se ikada probudili s ljuskavom kožom koja svrbi i izgleda kao da traži hidrataciju, a istodobno se čini pretjerano masnom? Radi se o seboroičnom dermatitisu. To je stanje koje vam daje neželjenu kombinaciju crvenila, ljuskica i masnoće na područjima koja vrve lojnim žlijezdama – poput vlasišta, čela, nosa, obrva, pa čak i područja ušiju.
Ovi simptomi mogu varirati od laganog svrbeža do potpune nelagode, ovisno o vašoj dobi i ozbiljnosti stanja. Bitno je posavjetovati se s dermatologom koji će vam predložiti najbolju njegu s obzirom na vaše stanje. Protiv seboroičnog dermatitisa često se koriste ljekoviti proizvodi ili kreme s kortizonom bez recepta za smirivanje upale. Za one s teškim stanjima postoje i lokalni antimikotici. Proizvodi koji kombiniraju antifungalne i hidratantne elemente dostupni su u slobodnoj prodaji.
@earth2dyl ok sharing bc my whole FYP is now skin conditions and TSW so sharing in case it can help someone else going through this on their face 🫶🏼 #seborrheicdermatitis #dermatitisatopica #dermatitis #skincondition #tswawareness #eczemaflareup #flareups #healthandwellness #dontworryaboutit #dermoscribe
♬ original sound - dyl 🧿🧚🏼♀️
Što koristiti?
Osjetljiva koža, osobito sa seboroičkim dermatitisom, ne voli jake kemikalije, umjetne boje ili mirise. Oni mogu uzrokovati više štete nego koristi našoj već ugroženoj kožnoj barijeri.
Prirodna ulja poput jojobe, sjemenki konoplje, kokosovog ulja i aloe vere najbolji su prijatelji vaše kože, osiguravajući prijeko potrebnu hidrataciju bez iritacije. Također, izbjegavajte proizvode s jakim steroidima ili kortizonom. Naravno, oni privremeno smanjuju svrbež, ali s vremenom bi mogli pogoršati stanje vaše kože.
Zaštita vaše kožne barijere
Dakle, kako se brinemo za našu nježnu kožu i jačamo njezinu obranu? Hidratacija je ključna. Odlučite se za proizvode prožete hijaluronskom kiselinom, glicerinom, shea maslacem i cinkom. Zadržavaju vlagu, stvaraju zaštitni sloj na koži i smiruju upalne reakcije. Nekomedogeni ili proizvodi bez ulja su prijatelji seboroične kože. Manje je vjerojatno da će začepiti pore ili iritirati vašu kožu. I nikada ne zaboravite biti nježni prilikom čišćenja kože. Ne želite ukloniti prirodna ulja s kože, poremetiti pH ravnotežu i izazvati više upala.
Znamo da je često težak zadatak pronaći dobre i odgovarajuće proizvode za njegu kože, a pogotovo kada se radi o specifičnom stanju. U nastavku smo izdvojili neke od najboljih proizvoda za njegu lica koji su trenutno na tržištu.