Bez obzira na to pripadate li u skupinu koja je sklona isprobati baš svaki trend u manikuri ili ste klasičarka koja voli kratke nokte i jednostavnu manikuru, zdravi nokti su ipak svima cilj. Ipak, u praksi to ponekad zvuči mnogo teže nego u teoriji, no profesionalci ipak imaju neke trikovi. Savjeti za brži rast noktiju neće samo smanjiti vrijeme dok nokti dođu na željenu duljinu, nego ih i učiniti zdravijima.
Održavajte kutikule, ali ne podrezivanjem
Zdrave kutikule jedan su od ključnih uvjeta za zdrave nokte. One su bitne jer djeluju kao “prepreka”, važne su za hidrataciju nokta, a istovremeno spriječavaju potencijalne inspekcije. One su zapravo “posljednja linija obrane” koja zaustavlja širenje bakterije iz nokte pa podrezivanje može nadražiti nokat. Kako ne bi došlo do toga, stručnjaci savjetuju da se kožica, umjesto podrezivanja, tek lagano pogurne.
Obratite pozornost na hidrataciju noktiju
Suhe ruke nisu problem samo ruku, već to utječe i na nokte, njihovu kvalitetu i čvrstinu. Stručnjaci kažu da je problem u tome što žene kožu ruku ne tretiraju jednako kao kožu lica. Primjerice, nakon umivanja, na lice se nanosi krema, a ruke često ostanu “zakinute” nakon pranja, odnosno ne mažu se kremom ili losionom. Najefektniji su masniji proizvodi, no, ako vam smeta tijekom dana, možete ih nanositi samo noću. Tijekom dana dobar su izbor laganije kreme s dimetikonom ili ceramidima.
Preskočite proizvode za učvrščivanje noktiju
Možda se na prvu čini kao dobra ideja koristiti razne učrščivače koji obećaju da će vam nokti biti čvršći nego ikad, oni zapravo mogu napraviti više štete nego koristi. Naime, nokti zbog njih mogu postati toliko čvrsti da se zbog tog lakše lome i pucaju.
Važnost pravilnog rašpanja
Nokte treba održavati na onoj duljini s kojom bez problema možete obavljati svakodnevne aktivnosti. U suprotnom, može doći do pucanja i lomova noktiju. Naravno, važan je i način na koji se oblikuju nokti jer, ako se ne izvodi pravilno, oni se mogu oslabiti. Prilikom rasšpanja noktiju, počinje se na vanjskom rubu, a zatim se kreće prema središtu te se nastavlja preko nokta u tom smjeru. Trenje ne smije biti preveliko jer će se stvoriti izlizani rubovi.
Ne zaboravite na važnost podloge
Prije svakog lakiranja bitno je nanijeti podlogu, čak i onda kad nemate previše vremena za manikuru. Naime, hidratizirajuća i ojačavajuća formula može spriječiti slabljenje i lomljenje noktiju. Dobar izbor je, primjerice, Chanel Le Base koji sadrži keramide i peptie za poticanje rasta i učvrščivanje nokte. Uz to, tu je i Dermelec Makeover koji sadrži keratin protein za jače nokte.
Isprobajte lak za popunjavanje
Umjesto podloge, možete isprobati i lak za popunjavanje brazdica na noktima, osobito ako vam nokti izgledaju grubo. Ovaj proizvod može im dati novi, svježiji izgled. Manikeri preporučuju jedan sloj laka za nadopunjavanje od Inglota za neutralan i mat finish koji čini nokte glatkima.
Pazite na prehranu!
Naravno, veliku ulogu igra i prehrana, baš kao što je slučaj s kožom i kosom. Ono što jedemo, može se odraziti na naše nokte, a stručnjaci preporučuju povećan unos proteina, cinka i željeza. Također, savjetuju izbjegavanje dijeta koje su siromašne ugljikohidratima ili, pak, bogate mastima.
Razmislite o uzimanju suplemenata
Upravo su nokti dio tijela koji među prvima pokazuje znakove nedostatka vitamina. Uzmite u obzir dodatke prehrani – iako se mnogi primarno koriste za rast kosu, i rezultati na noktima mogu biti izvrsni!
Redovito radite piling noktiju
I nokti trebaju konstantan piling kako bi mogli biti čvrti i zdravi. Tu uskače polirni blok – nježnim, kružim pokretima nokti se mogu zagladiti, ali, naravno, ni s tim ne treba pretjerivati. Polirni blok najbolje je koristiti jednom tjedno.
Idite redovito na manikuru
Manikura je važna za uklanjanje grubih rubova i suhih kutikula kojima se obično bavimo u “kućnoj radinosti”. Pobrinite se da je tretman nježan jer su nokti i zanoktice mnogo osjetljiviji nego što ljudi misle.
Foto: Imaxtree