Što je i kako izgleda rekonstrukcija dojke? Objasnili su nam dr. Duduković i dr. Kisić
Što je i kako izgleda rekonstrukcija dojke? Objasnili su nam dr. Duduković i dr. Kisić

Što je i kako izgleda rekonstrukcija dojke? Objasnili su nam dr. Duduković i dr. Kisić

Rak dojke najčešća je vrsta karcinom kod žena. Ako se rano otkrije, stopa izlječenja drastično raste. Baš zato bismo trebale redovito obavljati samopregled dojki, ultrazvuk dojki nakon 30. godine kao i mamografiju nakon 40. godine. Naravno, ako u obitelji imate povijest ove zloćudne bolesti sve ovo treba krenuti i ranije. Ipak, čak i uz sve pretrage, brigu o zdravlju i terapije, rak dojke nekada dovede do mastektomije, odnosno uklanjanja tkiva dojke. Nakon toga, opcija je rekonstrukcija. O tome smo razgovarali s dr. Mladenom Dudukovićem i dr. Hrvojem Kisićem iz Poliklinike Duduković Kisić Malić.

Rekonstrukcija dojke
dr. Mladen Duduković
Rekonstrukcija dojke
dr. Hrvoje Kisić
  • Prije svega, što je mastektomija i moraju li baš sve žene oboljele od raka dojke na mastektomiju?

Dr. Kisić: Mastektomija je kirurški zahvat kojim se odstranjuje tkivo dojke. Postoji nekoliko tipova mastektomije, počevši od radikalne mastektomije kojom se odstranjuje tkivo dojke zajedno s kožom i kompleksom bradavica areola (NAC), zatim mastektomija s poštedom kože, kojom se odstranjuje tkivo dojke i NAC te zadnje mastektomija s poštedom kože i bradavice kojom se odstranjuje samo tkivo dojke.

Što se tiče odgovoran na pitanje moraju li sve žene s karcinomom dojke na mastektomiju, odgovor je ne. Danas se zbog ranijeg otkrivanja karcinoma dojke češće izvodi poštedna operacija dojke koja je u kombinaciji sa zračenjem jednakovrijedna radikalnoj mastektomiji.

Rekonstrukcija dojke_iStock
  • Radi li se rekonstrukcija odmah po mastektomiji ili mora proći određeno vrijeme nakon mastektomije? Ako je moguće i jedno i drugo, kada se bira koja opcija?

Dr. Kisić: Rekonstrukciju nakon mastektomije je moguće napraviti u istoj operaciji kad se učini i mastektomija ili se može napraviti u drugoj zasebnoj operaciji. Poželjno je napraviti rekonstrukciju odmah zbog više razloga, ali ponekad je zbog kontraindikacija potrebno rekonstrukciju u drugom aktu.

  • Je li rekonstrukcija uvijek moguća i koje žene su kandidati za taj postupak?

Dr. Kisić: Rekonstrukcija je moguća i poželjena kod većine žena, a kandidat je svaka žena koja izrazi želju za rekonstrukcijom.

  • Kako izgleda cijeli proces, od prvog dolaska žene u vašu ordinaciju na konzultacije do operacije?

Dr. Kisić: Cijeli proces je relativno jednostavan. Na samim konzultacijama prođemo s klijenticom cijeli proces prije i poslije operacije, objasnimo moguće komplikacije te napravimo plan rekonstrukcije. Nakon dogovora termina operacije klijentici se daju pisane upute za zahvat te popis pretraga koje je potrebno učiniti prije operacije.

Rekonstrukcija dojke
  • Koliko traje sama operacija?

Dr. Kisić: Vrijeme trajanja operacije ovisi o tome je li potrebno učiniti mastektomiju prije rekonstrukcije ili je ista već učinjena. Također ovisno o izgledu grudi prije operacije ovisi vrijeme samog zahvata. U pravilu za operaciju jedne dojke je potrebno oko 2 sata, a kada se rade obje dojke 3-4 sata.

  • Postoji li više tehnika rekonstrukcije? Ako da, koje su i koje vi preferirate?

Dr. Duduković: Tehnika rekonstrukcije dojke bira se prema anatomiji pacijenta. Mršavije žene s manjim grudima u pravilu se rekonstruiraju implantatima ili latissimus dorsi mišićno kožnim režnjem, dok se punije žene s većim i opuštenijim grudima rekonstruiraju slobodnim mikrokirurškim režnjevima tkiva trbušne ili femoralne ili glutealne regije. U potonjem slučaju zlatni standard je DIEP flap, odnosno režanj masnog tkiva i kože s trbuha.

Rekonstrukcija dojke
  • Kako izgleda oporavak nakon rekonstrukcije? Na što sve treba obratiti pažnju?

Dr. Duduković: Ovisno o tipu rekonstrukcije, značajnije lakši oporavak je kod rekonstrukcija implantatima dok se svaki oporavak nakon bilo kojeg slobodnog ili vezanog režnja smatra težim. Nakon težih rekonstrukcija moguća i vrlo je vjerojatna potreba za hospitalizacijom i do 7 dana. Nakon toga kreće kućna faza oporavka. U slučaju uzimanja tkiva s trbuha oporavak do pune mobilnosti može trajati i do 2 mj. Nakon rekonstrukcija implantatima, već za 14 dana može se planirati malo sporiji, ali normalan život.

  • Karcinomi ne utječu samo na fizičko, već i na mentalno zdravlje. Kako znate da je pacijentica mentalno spremna za ovakav postupak?

Dr. Duduković: Ta psihička procjena je posebno važna kod planiranja velikih rekonstrukcija kada se očekuje nešto teži postoperacijski tijek. Općenito treba reći da je većina žena motivirana za rekonstrukciju, ali im treba objasniti njihova ograničenja u oporavku i daljnjem životu i ako je postignuto razumijevanje s obje strane, imamo zeleno svjetlo za nastavak i planiranje takvog liječenja. Rekao bih da apsolutna kontraindikacija, nakon kirurškog izlječenja karcinoma, za rekonstrukciju dojke i ne postoji.

Rekonstrukcija dojke
  • Grudi su često povezivane sa ženstvenošću, samim time, gubitak istih zbog bolesti velik je udarac. Kako žene reagiraju kada prvi puta vide rezultate nakon rekonstrukcije?

Dr. Duduković: Žene koje u sklopu onkološke operacije dojki, odmah u istom aktu, naprave i primarnu rekonstrukciju, ustvari se ne bude s osjećajem gubitka ženstvenosti i uglavnom su zadovoljne i motivirane za sve estetske prijedloge nakon liječenja poput tetoviranja areole i bradavice ili dodatnih touch up zahvata. Ako je inicijalno učinjena samo mastektomija, a planira se sekundarna rekonstrukcija, rekao bih da se neki broj žena nauči na život bez dojke i nikada i ne pokušaju, dok druga, po završenom onkološkom liječenju, onda traže taj povrat ženstvenosti kroz sekundarne postupke rekonstrukcije.

  • Za kraj, znamo za primjer Angeline Jolie koja je preventivno prošla kroz mastektomiju i rekonstrukciju zbog genetskih predispozicija za karcinom. Koliko su takve odluke česte kod nas? Radi li se to uopće?

Dr. Duduković: Radi se o profilaktičkoj mastektomiji, koja se najčešće izvodi obostrano. Pojednostavljeno, radi se o uklanjanju samo žljezdane i masne komponente dojke s očuvanje kože i bradavice i primarnoj rekonstrukciji implantatima (mršava i fit žena s ne prevelikim grudima). Rezultati takve operacije najčešće su jako dobri i pacijentice osim sigurnosti koju osjećaju radi vrlo male šanse obolijevanja od raka dojke, uživaju i u solidnom estetskom rezultatu. Ipak rezultate takve operacije ne možemo usporediti s augmentacijom mladih žena koje povećavaju dojke implantatima jer bez obzira na to koliko malo tkiva dojke bilo, estetski je ono izuzetno korisno i radi neusporedivu estetsku razliku u odnosu na implantat, mišić i tanku kožu koji zaostaju nakon profilaktičke mastektomije.

Foto: Sanja Jagatić, iStock, Unsplash

Učitati još
Zatvori