Svijest o bitnosti nošenja zaštite od UV zračenja eksponencijalno raste iz godine u godinu. No jeste li znali da nošenje zaštitnog faktora ipak dolazi uz određene uvjete? Naime, nije svaki aplicirani SPF ujedno i pravilno apliciran, pa jednako tako neće dati ni željenu razinu zaštite.
Kod UV zaštite bitno je zapamtiti nekoliko stvari, inače je uistinu stavljate uzalud. Uz konstantni porast melanoma, od iznimne je važnosti naučiti nanositi ga i obnavljati ispravno. U nastavku saznajte kako najčešće griješite s aplikacijom SPF-a te kako to popraviti.
Najčešće greške koje radimo sa SPF-om
- Apliciramo premalo UV zaštite
- Ne obnavljamo zaštitu tijekom dana
- Zanemarujemo neke dijelove tijela
- Koristimo preslabu UV zaštitu
- Nosimo SPF samo kada se izlažemo suncu
- Nanosimo zaštitu od sunca kada smo već na plaži
- Koristimo UV zaštitu kojoj je istekao rok trajanja
- Koristimo zaštitni faktor, ali se ne pazimo sunca
- Nepravilno ga nanosimo na vlažnu kožu
- Nosimo samo makeup sa SPF-om
Apliciramo premalo UV zaštite
Najčešća greška koju radimo jest da apliciramo premalo UV zaštite na lice i tijelo da bismo dobili zaštitu koju nam proizvod garantira. Naime, SPF se uistinu ponaša kao štit od UV zračenja, a da bismo dobili taj štit moramo ga obilno nanijeti na cijelu površinu lica i tijela. On se neće pomicati i raspodijeliti bolje od onoga kako smo ga nanijeli, što znači da treba paziti da ga nanesete primjerice i na uši i kapke.
Optimalna količina zaštitnog faktora da dobijete zaštitu 30 ili 50 (ili koju god drugu nudi!) jest da ga nanesete u količini 2 puna prsta proizvoda (dvije debele linije). Sekundarna opcija je količina čajne žličice. Obje mjere su prikladne samo za lice, a još jedna takva količina optimalna je za vrat i uši. Za tijelo se preporučuje količina čašice za rakiju/shooter.
Ne obnavljamo zaštitu tijekom dana
Jednako tako, kako bismo ostali zaštićeni, SPF treba redovito obnavljati. Nanesete li ga jednom i više ne obnovite – bit ćete zaštićeni maksimalno prva dva sata nakon aplikacije. Štit koji dobijete ispravnom aplikacijom SPF-a se svojevrsno raspada pod utjecajem UV zraka, pa njegova potpuna zaštita traje do otprilike dva sata. Tada biste ispočetka trebali staviti količinu dva puna prsta ili čajne žličice na lice, odnosno količinu čašice za rakiju na tijelo kako biste ostali zaštićeni.
Uz to, svako jače znojenje ili kupanje uklanja SPF prijevremeno. U tom slučaju, morate se lagano posušiti i SPF nanijeti ispočetka, nebitno je li prošlo 30 ili 90 minuta.
Zanemarujemo neke dijelove tijela
Kako smo spomenuli zanemarivanje određenih dijelova lica, bitno je spomenuti kako je lako zanemariti i određene dijelove tijela. Uz uši i stražnje područje vrata sve do početka kose, najčešće zaboravljamo aplicirati SPF na unutarnju stranu koljena i laktova, na šake, stopala i tabane. Nijedan dio tijela ne smije biti zanemaren!
Koristimo preslabu UV zaštitu
Vjerojatno već i ptice na grani znaju kako SPF 10 ili 15 nisu dostatna zaštita ljeti jer oni pružaju vremenski vrlo kratak rok zaštite od sunca, a moraju se jednako obilno nanijeti poput primjerice SPF-a 50. Međutim, bitno je napomenuti iako se redovito priča kako je razlika između zaštite SPF 30 i SPF 50 vrlo mala – da je ipak velika razlika koji odaberete.
Naime, akumulirano oštećenje kože kroz nekoliko godina je znatno veće ako ste birali samo SPF 30, nego da ste birali SPF 50. Ipak, nijedan SPF nije 100% nepropustan pa je upravo zato preporučeno birati SPF 50 – uz dodatnu zaštitu poput šešira, sunčanih naočala, lagane odjeće itd.
Nosimo SPF samo kada se izlažemo suncu
Posebno velika greška koja se može gledati na period cijele godine, a ne samo ljeta, jest nošenje SPF-a samo kada se sunčate – ili kada je vani sunčano. UV zračenje je prisutno tijekom cijele godine, a posebice je izraženo tijekom ljeta. UV indeks može biti 7, što je vrlo visoko, čak iako je vani potpuno oblačno! To znači da se bez zaštite opako igrate sa zdravljem vaše kože i direktno riskirate opekline, pa i sunčanicu. Upravo zato, barem tijekom ljeta, ne izlazite iz kuće bez SPF zaštite.
Nanosimo zaštitu od sunca kada smo već na plaži
Jeste li znali da većina SPF-a počinje djelovati tek 15 do 20 minuta nakon aplikacije? Ovo je slučaj sa svim kemijskim SPF-ovima, ali i miksevima SPF-a s kemijskim i mineralnim filterima. U slučaju da koristite mineralni SPF, on pruža instantnu zaštitu pa ne morate čekati da izađete iz kuće ili planirati aplikaciju barem pola sata prije izlaska iz stana.
U svakom slučaju sjetite se da kada dođete na plažu – već ste prekasno nanijeli SPF i riskirate oštećenje tih pola sata dok ne počne djelovati.
Koristimo UV zaštitu kojoj je istekao rok trajanja
Prosječno trajanje proizvoda sa zaštitnim faktorom je 12. mjeseci što znači da proizvodi koje ste otvorili prethodno ljeto – ovo ljeto više nisu djelotvorni. Osim što se formula kod isteka roka može sasvim izmijeniti, pa tako postati i iritativna za kožu, zaštitni filteri za UV zračenje u nakon isteka roka skoro su pa nepostojeći. Korištenjem zaštitne kreme kojoj je istekao rok trajanja nemate adekvatnu zaštitu i pritom riskirate i kontaktni dermatitis. Naprosto nije vrijedno toga!
Koristimo zaštitni faktor, ali se ne pazimo sunca
Zaštitni faktor je svakako proizvod koji moramo imati u dnevnoj rutini – ali on nije ono što će nas spasiti od raka kože, već osviješteno ponašanje. Naime, nošenje UV zaštite je tek dio zaštite kože od sunca. Nadalje, trebali bismo izbjegavati izlaganje suncu u periodu od 10 do 16 sati, nositi laganu zaštitnu odjeću te modne dodatne poput šešira i sunčanih naočala.
Nepravilno ga nanosimo na vlažnu kožu
Iako danas postoje zaštitni faktori osmišljeni za nanošenje na znojnu ili vlažnu kožu, ta je njihova posebnost istaknuta odmah na pakiranju. Prosječan proizvod za zaštitu od UV zračenja formuliran je da se nanosi na suhu ili barem ručnikom posušenu kožu. Nanošenje SPF-a na vlažnu kožu rezultira neujednačenih zaštitnim slojem odnosno nepravilnom zaštitom.
Nosimo samo makeup sa SPF-om
U posljednjih godinu dana iznimno su popularni hibridi skincarea i makeupa. Najpopularniji oblik tih hibrida je svakako SPF u bilo kakvoj toniranoj verziji, pa ga tako danas pronalazimo u toniranim kremama, highlighterima, primerima, rumenilima… Pa i puderima u kojima je prisutan već godinama. Ipak, kada se odlučite za bazni proizvod sa zaštitnim faktorom, računajte da ispod njega svejedno treba nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom.
Razlog je vrlo jednostavan; UV faktor se mora aplicirati u velikoj količini da bi se dobila zaštita napisana na samom proizvodu. Kada biste puder aplicirali u toj količini makeup bi vam se raspao već kod daljnjeg šminkanja. Osim toga, cjenovno je neisplativo!
Foto: Instagram (@keziacook)