
Nevidljiv je i tih suputnik mnogih žena, stanje koje ne bira godine, karijeru ni stil života. Endometrioza je jedan od najčešćih, ali i najkompleksnijih ženskih zdravstvenih izazova današnjice. Iako je dugo bila zanemarena, danas znamo da pogađa svaku desetu ženu reproduktivne dobi.
Često je potrebno i do deset godina da se dijagnosticira, a do tada mnoge žene već prođu kroz lavinu nelagode, nesanica, neugodnih pregleda i pitanja na koja nitko nema pravi odgovor.
Jedno od tih pitanja, koje se posebno često javlja među ženama u tridesetima, jest ono o plodnosti. Može li endometrioza otežati začeće? Kako se povezuje s hormonalnim zdravljem, mikrobiomom i kroničnom upalom? I što možemo učiniti kada želimo tijelu dati podršku na nježan, ali učinkovit način?
Uslijed razgovora s nutricionisticom Lucijom Drobac, u nastavku donosimo pregled ključnih mehanizama endometrioze, njezinu povezanost s crijevnom i vaginalnom florom, ali i konkretne savjete iz područja prehrane, suplementacije i holističkog pristupa, kojem se okreće sve veći broj žena.

Što je točno endometrioza?
Endometrioza je kronično stanje kod kojeg tkivo slično onome koje se inače nalazi unutar maternice raste izvan nje. Najčešće se pojavljuje na jajnicima, jajovodima, peritoneumu ili crijevima.
Simptomi variraju, no među najčešćima su bolne menstruacije, kronična bol u području zdjelice, nelagoda pri spolnom odnosu, probavne tegobe te poteškoće sa začećem.
Iako je uzrok još uvijek predmet istraživanja, poznati su mehanizmi koji pridonose razvoju bolesti. Tu su retrogradna menstruacija (povrat menstrualne krvi u trbušnu šupljinu), pojačani upalni procesi, hormonalni disbalans (prekomjerna proizvodnja estrogena i smanjena aktivnost progesterona) te razvoj priraslica i novih krvnih žila koje potiču širenje tkiva.

Povezanost s mikrobiomom
Crijevni i vaginalni mikrobiom igraju ključnu ulogu u zdravlju žene. Kod žena s endometriozom često dolazi do disbioze, što znači da se narušava ravnoteža korisnih i štetnih bakterija.
U crijevima se to očituje kroz veću propusnost i ulazak endotoksina u krvotok, što pojačava upalu. U vaginalnom području često dolazi do smanjenja zaštitnih Lactobacillusa i povećanja bakterija poput Gardnerelle i Atopobiuma koje dodatno pogoršavaju stanje.
Sve to utječe na imunološki odgovor, hormonalnu ravnotežu i sposobnost implantacije embrija, što povećava rizik od neplodnosti.
Hormoni u fokusu
Endometriozu karakterizira dominacija estrogena uz smanjenu prisutnost progesterona. To potiče rast ektopičnog tkiva i održava upalu. Jetra kao ključni organ za detoksikaciju estrogena često je opterećena, dok stres i kronična upala dodatno narušavaju hormonsku osovinu hipotalamus–hipofiza–jajnici. Rezultat su simptomi koji se s vremenom pogoršavaju i otežavaju začeće.


Liječenje: od klasične medicine do integrativnog pristupa
Konvencionalni pristupi uključuju hormonalne terapije i kirurško uklanjanje lezija, no oni često dolaze s nuspojavama i ne garantiraju trajno rješenje. Upravo zato sve više žena okreće se cjelovitom pristupu koji uključuje dodatke prehrani, podršku mikrobiomu i promjene u prehrani.
Neki dodaci prehrani mogu podržati regulaciju hormona, smanjiti upalu i poboljšati funkciju jetre.
Dodaci prehrani koji mogu pomoći
1. Feminabiane Endo’Calm (Pileje)
Sadrži prirodni spoj PEA s protuupalnim učinkom, koprivu i vrkutu za ublažavanje bolova i hormonalnu ravnotežu te korisne bakterije koje podržavaju crijevni i vaginalni mikrobiom.
2. Omegabiane 3-6-9 (Pileje)
Kombinira ulje boražine bogato GLA kiselinom te omega 3 i 9 masne kiseline koje podržavaju smanjenje upale i hormonsku ravnotežu.
3. Lactibiane Tolerance (Pileje)
Probiotski kompleks posebno formuliran za obnovu crijevne flore, regulaciju imuniteta i bolju eliminaciju viška estrogena.
Prehrana kao saveznik
Iako ne postoji univerzalna dijeta za endometriozu, određeni prehrambeni obrasci pokazali su pozitivan učinak na simptome i hormonalnu ravnotežu.
Preporučuju se povrće bogato vlaknima i antioksidansima (osobito zeleno lisnato povrće poput špinata, kelja i blitve), voće s visokim udjelom fitonutrijenata, poput bobičastog voća, agruma i jabuka, Omega-3 masne kiseline (lanene sjemenke, chia sjemenke, orasi, losos) koje su poznate po protuupalnom djelovanju, cjelovite žitarice (proso, zob, smeđa riža), biljni proteini, uključujući mahunarke i tofu te zdrave masnoće (maslinovo ulje, avokado, orašasti plodovi).
Izbjegavati bi trebalo crveno i prerađeno meso, koje može povećavati razinu upalnih markera, rafinirane šećere i bijelo brašno, koji utječu na razinu inzulina i estrogena, mliječne proizvode, alkohol i kofein (ovisno o osjetljivosti) te prehrambene aditive i trans-masne kiseline, koje dodatno doprinose upalnim procesima.
Uz pravilno planiranu prehranu, preporučuje se i vođenje dnevnika prehrane kako bi se uočili eventualni individualni okidači simptoma. Također je važno osigurati adekvatan unos vode i održavati stabilnu razinu tjelesne aktivnosti.

Recept za nutritivno izbalansirani ručak
Salata s kvinojom, pečenim batatom i avokadom
Sastojci:
- 1/2 šalice kvinoje
- 1 srednji batat, oguljen i narezan na kockice
- 1/2 avokada, narezan
- šaka rukole ili špinata
- 1/4 šalice kuhane leće ili slanutka
- žlica sjemenki bundeve ili suncokreta
- Maslinovo ulje, papar, origano, kurkuma, češnjak u prahu
Za dressing:
- 1 žlica maslinova ulja
- 1 žlica limunova soka
- 1 žličica Dijon senfa
- 1 žličica mješavine kurkume, origana, češnjaka u prahu i papra
Priprema:
- Kvinoju isprati pod vodom i skuhati prema uputama (obično 15 minuta u dvostruko više vode).
- Batat začiniti s malo maslinova ulja, origana, papra, kurkume i češnjaka u prahu, pa peći u pećnici na 200 °C oko 20 minuta (dok ne omekša).
- U zdjeli pomiješati rukolu, kuhanu kvinoju, pečeni batat, leću (ili slanutak) i avokado.
- Posuti sjemenkama. Umutiti dresing i preliti preko salate.

Holistički pristup endometriozi
Endometrioza nije samo još jedna dijagnoza. To je složena bolest koja nastaje zbog više različitih uzroka. Među njima su hormonska neravnoteža, upale u tijelu, problemi s crijevima i oslabljen imunološki sustav.
Kako bi se ublažili simptomi i poboljšala svakodnevna kvaliteta života, važno je pristupiti liječenju na više načina. To uključuje podršku zdravlju crijeva, regulaciju hormona i smanjenje upala u tijelu. U tome mogu pomoći i dodaci prehrani, poput Feminabiane Endo’Calm, Omegabiane 3-6-9 i Lactibiane Tolerance. Oni podupiru rad imuniteta, ravnotežu hormona i opće zdravlje, posebno ako su dio uravnotežene prehrane.
Iako znamo sve više o endometriozi, još je puno toga za istražiti. U budućnosti se očekuju pristupi liječenju koji će biti prilagođeni svakoj osobi, a uključivat će prehranu, podršku crijevnom mikrobiomu i lijekove.

Foto: Pexels, Unsplash, Dupe Photos, Ro.Ra. Natura