Pustite na tren šminku, skincare, wellness… Ovo je jedini oblik selfcarea koji ne smijete preskakati
Koliko puta tjedno pomislite kako si trebate priuštiti vaših 5 minuta? Dnevni rituali su jako bitni za opuštanje tijela i uma, a tada nerijetko imamo priliku i razmišljati i raditi na zahvalnosti. Međutim, koliko god je maska za lice uz najdraži čaj ili pola sata za meditaciju fantastičan način za raditi na selfcareu – odvajate li jednako vremena za odlaske na ginekološke preglede ili primjerice ultrazvuk dojki?
Pravi selfcare je briga o vlastitom zdravlju
Stavljanje prioriteta na žensko zdravlje ključno je za očuvanje dobrobiti i kvalitete života – iako ne umanjujemo bitnost uzimanja vremena za relaksaciju. No redovni posjeti liječniku i odlazak na preventivne preglede igraju ključnu ulogu u otkrivanju potencijalnih zdravstvenih problema u ranim fazama, što omogućuje brže i učinkovitije liječenje.
Jeste li znali da su ženski rakovi u porastu, a kako primjerice rak dojke sve češće vidimo kod sve mlađih žena? Prevencija je često najbolji pristup očuvanju zdravlja, a redovni pregledi omogućuju pravovremenu dijagnozu i tretman bolesti koje se mogu razviti.
Bolest – nažalost – ne pita
Najčešće ženske bolesti uključuju rak dojke, rak cerviksa, endometrioza, policistične jajnike, fibroide maternice i osteoporozu. Svaka od ovih bolesti može se javiti u drugačijem periodu života, ipak stvaranje navike odlaska na preglede trebala bi biti jednako prioritetna koliko i svakodnevne aktivnosti za zdravlje. Poput, primjerice, kupovanja svježih namirnica i redovne tjelovježbe. Ove navike svakako mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja mnogih ženskih bolesti, no ne mogu ih spriječiti.
Redovni mamografski pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju raka dojke, dok redovni PAPA testovi mogu identificirati abnormalne promjene na cerviksu koje mogu ukazivati na prisutnost raka cerviksa. Ovakvi tipovi pregleda još su bitniji imate li u obitelji povijest ženskih rakova.
Nemamo svi iste uvjete
Međutim, ovakvi pregledi se dugo čekaju – ili su skupi. Važno je istaknuti da neke žene nemaju jednake mogućnosti pristupa zdravstvenoj skrbi i preventivnim pregledima. U posljednje vrijeme o tome najviše pričamo kroz koncept menstrualnog siromaštva, koji se odnosi na nedostatak pristupa higijenskim proizvodima tijekom menstruacije zbog financijskih ograničenja. Ovakvo ograničenje u osnovnim higijenskim potrepštinama izaziva sram i može dodatno otežati brigu o vlastitom zdravlju. Jednako tako, može otežati odlazak na redovne preglede ili održavanje zdravih menstrualnih navika.
Stoga je važno promicati svijest o menstrualnom siromaštvu i raditi na osiguranju pristupačnih i dostupnih higijenskih proizvoda za sve žene. Osim toga, važno je razvijati programe podrške i inicijative koje omogućuju ženama pristup preventivnim pregledima i zdravstvenoj skrbi bez obzira na njihov socioekonomski status. Jedan od brendova koji redovito radi na promicanju upravo ovakvih, izrazito bitnih tema, jest dm.
Druga uspješna dm konferencija u nizu
U Splitu je početkom svibnja održana druga dm ženska konferencija čiji je cilj nastaviti otvoren razgovor o temama ključnima za žensko zdravlje te što većem broju žena ponuditi savjete i rješenja koja će im pomoći u postizanju bolje kvalitete života.
Organizaciji još jedne ovakve konferencije, ali i bitnost nastavljanja ovoga dijaloga potvrdilo je istraživanje agencije Spectra. Čak 71 posto žena ocijenilo da je suočavanje s menstruacijom, svojevrsnom tabu temom, u hrvatskom društvu vrlo teško, a gotovo svaka druga žena u Hrvatskoj ocjenjuje da bi zdravlje žena trebalo biti važnije u našemu društvu.
Konferencija o kojoj će se još dugo pričati
Na prvoj dm konferenciji koja se održala prošle godine, započelo se s razgovorom o ženskom zdravlju, gdje su samo neke od tema bile menstrualni ciklus, hormonalni disbalans i seksualno zdravlje. Ove godine u veljači dm je trajno snizio cijene svih uložaka, tampona i menstrualnih gaćica dm marke Jessa što je pokazalo kako aktivno planiraju pomagati promijeni ustaljenih načela, ali percepcije menstruacije i ženskoga zdravlja u društvu.
Uz to su na Dan Žena pokrenuli natječaj {ZAJEDNO} za bolje sutra na koji su pristigle 104 prijave projekata čiji je cilj podići razinu znanja o menstrualnom zdravlju i doprinijeti promjeni percepcije menstruacije u javnosti. Sljedeća konferencija je nastavila tamo gdje su stali, stavljajući još veći naglasak na bitnost ginekološkog, ali i mentalnog zdravlja uz vrlo zanimljive sugovornike, poput ginekologinje Ulle Marton te književnice i glumice Arijane Čuline.
dm ove aktivnosti nastavlja; već je 8. svibnja krenuo prvi od niza dm podcasta koji progovara o ženskom zdravlju, ali i normalizaciji razgovora o menstruaciji, u suradnji s mnogobrojnim stručnjacima. Podcast možete pratiti svake druge srijede u svibnju, lipnju i srpnju. Pridružite im se i skupa radite na podizanju svijesti o ženskom zdravlju!
Foto: Unsplash, Pexels