Redovitim odlascima u saunu možete mnogo učiniti za zdravlje organizma. Učinci saune na tijelo i um su višestruki. Korištenje saune ipak ima svoja zlatna pravila, koja je dobro slijediti.
ZLATNA PRAVILA BORAVKA U SAUNI
1. Prije i za vrijeme boravka u sauni nije dobro opteretiti želudac jakom hranom. Neka između obroka i ulaska u saunu prođe barem sat vremena. Jednako tako, u saunu ne treba ući prazna želuca.
2. Prije, poslije i za vrijeme saune nemojte konzumirati alkohol.
3. Prije prvog ulaska u saunu otuširajte se sredstvom za pranje tijela kako bi se uklonila masnoća s tijela i otvorile pore na koži. Obrišite se ručnikom jer se samo suho tijelo počinje znojiti. Nakon ovog tuširanja „zaboravite“ sredstva za pranje tijela. Nadalje se tuširajte samo vodom, jer bi sredstva za pranje tijela mogla iziritirati kožu.
4. Nije dobro ulaziti u saunu u kupaćem kostimu jer bi sintetika na zagrijanom tijelu mogla izazvati nepoželjne reakcije na koži. Za vrijeme boravka u sauni tijelo možete pokriti pamučnim ručnikom ili plahtom.
5. U sauni je najbolje ležati, a ako nekome morate načiniti mjesto, samo svinite noge. Nekoliko posljednjih minuta boravka u sauni vratite se u sjedeći položaj da se naviknete na promjenu i izbjegnete eventualnu vrtoglavicu.
6. U sauni budite onoliko vremena koliko vam je ugodno, ali ne dulje od 15 minuta.
7. Po izlasku iz saune istuširajte se mlakom vodom: najprije ruke i noge, zatim trup, a tek onda lice i glavu.
8. Nakon boravka u sauni obavezno se odmarajte barem onoliko dugo koliko ste boravili u sauni.
9. Tekućinu je najbolje uzimati nakon što se tijelo ohladi od saune (oko 15 minuta nakon izlaska). Preporučuju se voda, biljni čajevi i prirodni sokovi. Za vrijeme znojenja i ohlađivanja nemojte piti, jer prijevremenim nadoknađivanjem izgubljene tekućine remetite tok i utjecaj saune na organizam: uslijed jakog znojenja tekućina se neće moći zadržati u tijelu. Ne morate piti „na silu“, tijelo zna koliko mu je tekućine potrebno.
10. Nakon saune nanesite na lice i tijelo hranjivo sredstvo za njegu kože ili uživajte u masaži.
11. Ako prilikom boravka u sauni u bilo čemu „pogriješite“ odnosno pretjerate, općenito zdravoj osobi neće se dogoditi ništa strašno. Visoka temperatura u sauni dovodi do širenja krvnih žila (snižavanja tlaka), pa ako tijelo ne rashladite dovoljno, mogli bi se pojaviti neki od simptoma niskog tlaka (glavobolja, vrtoglavica…).
12. Nakon saune izbjegavajte sportske i rekreacijske aktivnosti te odlazak u solarij, jer je koža posebno osjetljiva na djelovanje UV zraka.
13. U saunu ulazite na vlastitu odgovornost. Ukoliko niste sigurni smijete li koristiti saunu, posavjetutej se sa svojim liječnikom.
Učinci saune na tijelo i um su višestruki
− poboljšavanje cirkulacije
− srce se bolje opskrbljuje kisikom i hranjivim tvarima
− potiče se oslobađanje i izlučivanje obrambenih tvari u krv
− jačanje imunološkog sustava organizma
− bolja prokrvljenost dišnih putova, pospješenje zdravlja sluznice
− relaksirajuće djelovanje, pozitivno djelovanje na psihu
− aktiviranje endorfina (hormona u mozgu koji potiču osjećaj dobrog raspoloženja)
− pospješuje se razgradnja štetnih tvari, naročito suvišnih masnoća…
Učinci saune na zdravlje i ljepotu kože tijela i lica
− metabolizam kože pojačava se dva do tri puta
− pore se otvaraju i čiste od štetnih tvari
− stare se stanice ljušte, koža postaje ljepša, čvršća i sjajnija
− pospješuje se prokrvljenost kože
− pospješuje se izlučivanje i čišćenje od različitih nečistoća, suvišne masnoće i bakterija
− ubrzava se i pospješuje formiranje novih kožnih stanica
− koža postaje mekša i nježnija
− pozitivan učinak u borbi protiv mitesera i akni
− povoljno djelovanje na suhu kožu
−pozitivno djelovanje na smanjenje celulita
− jačanje vezivnog tkiva
− pospješivanje izlučivanja suvišnih tekućina i štetnih tvari iz tkiva, glavnih uzročnika celulitnih nakupina
− pomoć pri mršavljenju (u kombinaciji sa zdravom ishranom, jer uz detoksikaciju organizma povoljno djeluje na smanjenje razdražljivosti i stresa koji obično dolaze zajedno sa smanjenim unosom kalorija).
Koju saunu izabrati?
Više je vrsta sauna, ali najčešće se govori o suhoj – finskoj i parnoj – turskoj sauni.
FINSKA SAUNA je tradicionalni oblik znojenja radi održavanja zdravlja.
• temperatura: 70 °C – 100 °C
• vlažnost: 10 -15 %
• čišćenje organizma i opuštanje
• Preporučeni boravak u sauni: do 15 minuta
TURSKA PARNA KUPELJ prvenstveno je pogodna za revitalizaciju dišnih putova
Vodena para vlaži i čisti dišne putove, otvara pore na koži te ima pozitivan detoksikacijski učinak. Temperatura od 45 °C uz visoku vlažnost imaju idealan učinak za kožu te djeluje na opuštanje mišića. Njen krajnji učinak je osjećaj dubokog tjelesnog i mentalnog opuštanja.
• temperatura: 40 °C – 60 °C
• vlažnost: 80 -100 %
• čišćenje organizma i opuštanje
• Preporučeni boravak u sauni: 5-10 minuta
Po želji, korištenje parne saune možeš “začiniti” dodacima kao što su čokolada, med, sol ili glina. Ako zagrijano tijelo namažeš zrncima soli, glinom ili pripravkom od meda ili čokolade, postići ćeš detoksicirajući i njegujući učinak za tijelo. Tako boravak u parnoj sauni postaje jedinstveno iskustvo.
Kome se odlazak u saunu ne preporučuje?
− osobama sa srčanim bolestima: toplina izaziva širenje žila i opterećuje rad srca. Isto vrijedi i za osobe s bolestima bubrega.
− osobama s visokim ili niskim tlakom, proširenim venama i problemima s cirkulacijom, jer se ta stanja na visokim temperaturama mogu pogoršati.
− osobama s akutnim infekcijama, stanjima povišene tjelesne temperature i oslabljene otpornosti, na primjer nakon bolesti ili kirurškog zahvata.
− trudnicama, ženama nakon poroda i prvih dana menstrualnog ciklusa: toplina može izazvati krvarenje i dodatno sniziti tlak.
− sauna nije dobra niti za sasvim malu djecu, jer njihov sustav termoregulacije nije sasvim formiran, kao ni za osobe u poodmaklim godinama, jer njihova sposobnost termoregulacije počinje slabiti.
Tekst: budidobro.com
Foto: Instagram