Ako ste ikada iskusili kako je to imati akne na licu, a istovremeno ste imali i akne na tijelu, vrlo vjerojatno znate da je ovakav rašireni kožni problem uistinu neugodan. Utječe na raspoloženje i samopouzdanje, zahtijeva duplu pripremu za izlazak iz kuće i ograničava nas makeupom i oblačenjem. No, jednako tako, ako ste čovjek, mala je vjerojatnost da akne preskočite u cjelini. Prije svega jer se akne mogu pojaviti gdje god lučite znoj i sebum ili imate folikul dlake.
Najučestaliji proljetni, pa i ljetni problem, svakako su bacne. Ova kratica engleskih riječi “back acne” označava stvaranje akni na leđima, a nerijetko se odnosi i na akne na stražnjici. Ako niste sigurni kako i zašto nastaju, a redovito ih imate, donosimo sve što trebate znati o bacneama.
Što su akne na leđima odnosno bacne?
Akne na leđima, odnosno bacne, su akne i prištići koji se razvijaju na leđima i stražnjici. Baš kao i kod lica, akne mogu biti upalne, cistične, komedoni, miteseri… I jednako su neugodne i bolne.
Akne nastaju kada ulje, prljavština, mrtve stanice kože i bakterije začepe pore. Akne na leđima obično nastaju kada znoj ostane zarobljen ispod majice ili sportske opreme tijekom vježbanja ili naporne aktivnosti. Odjeća se trlja o znojnu kožu, što dovodi do akni ili ih pogoršava. Naime, akne koje nastaju na leđima mogu biti dva različita tipa: klasične akne, koje nastaju radi bakterije te mehaničke akne, koje nastaju većinom radi trenja.
Koliko su česte akne na leđima?
Kako se javljaju na licu, tako se mogu javiti i na tijelu. Vrlo su česte na leđima, ramenima, prsima, vratu i stražnjici, a pretpostavlja se kako većina ljudi u jednom trenu u životu ima problem s aknama na tijelu.
Dodatni uzroci akni na leđima
• Obiteljska anamneza – Vjerojatnije je da ćete dobiti prištiće ako u obitelji imate akne
• Trenje – košulje, ruksaci, sportska oprema i druga odjeća koja se trlja o znojnu kožu
• Hormoni – mijenjanje hormona koje je najaktivnije u trudnoći i pubertetu čest je uzrok akni
• Lijekovi – neki lijekovi, uključujući kortikosteroide, mogu uzrokovati akne na leđima ili ih pogoršati
• Loša higijena – prljava posteljina, odjeća i ručnici jednako mogu uzrokovati akne, koliko i primjerice prljava kosa koja redovito pada na leđa
• Stres – kada se nosite s jakom tjeskobom i stresom, vaše tijelo proizvodi više kortizola, a kada razina kortizola raste, vaše tijelo proizvodi više sebuma
• Znoj – višak znoja koji ostaje između kože i odjeće čest je uzrok akni na tijelu
Jesu li proizvodi problem?
Proizvodi koji blokiraju pore mogu pogoršati izbijanje i potaknuti upalu, ali često nisu jedini uzrok. Ako želite biti pažljivi s onim što koristite, važno je izbjegavati sastojke koji su potencijalno komedogeni. Preporučuje se izbjegavati lanolin, parfem, ulja, mineralno ulje, parafin i slično.
Imate li akne na tijelu, izbjegavajte mirisne losione i ulja, a nekima će stanje pogoršati i talk, silicij i slični minerali.
Kako prepoznati imate li akne na leđima?
Prištiće možete imati ili samo duž ramena i gornjeg dijela leđa ili se mogu razviti po cijelim leđima i torzu sve do struka. Također, mogu se javljati samostalno ili u grozdovima što može biti iznimno bolno. U tom slučaju sugerira se i pregled stručnjaka.
Kako liječiti akne na leđima?
Blage i srednje jake akne na leđima možete liječiti kod kuće, iako će dermatolog, kao i kozmetičar, vrlo vjerojatno ubrzati proces rješavanja akni.
Izbjegavajte bušenje ili istiskivanje prištića
Istiskivanjem prištića možete proširiti bakteriju po tijelu, ali i dovesti do pojavne ožiljaka, bilo da je riječ o hiperpigmentaciji ili teksturi. Također, nerijetko možete i samo pogoršati upalu, bez istiskanja korijena koji je stvara.
Održavajte kožu čistom i redovito se pilingirajte
Birajte što nježnije i nekomedogene gelove za tuširanje te barem jednom tjedno odradite piling tijela. Proizvod s kojim ćete se pilingirati može i ne mora imati mehaničke čestice za piling, a svakako se preporučuje da ima salicilnu kiselinu koja fantastično čisti pore i sprječava nastanak novih upala. Ipak, imate li otvorene ranice, oduprite se pilingu jer će samo pogoršati upalu.
Koristite čistu posteljinu
Važno je koristiti čiste ručnike, plahte i jastučnice kako se bakterije ne bi nakupile. Pokušajte prati posteljinu i ručnike barem jednom tjedno. Također, birajte proizvode s oznakom “sensitive”, kako biste izbjegli potencijalno dodatno iritiranje kože.
Promijenite prehranu
Nije tajna da ono što jedete može utjecati na vaše tijelo i kožu. Izbacivanje šećera uz prehranu koja se temelji pretežito na biljkama, može pridonijeti uklanjanju i nevraćanju akni na tijelu. Izbjegavajte grickalice i alkohol, pijte puno vode i trudite se imati redovit i kvalitetan san.
Nemojte sjediti u odjeći za vježbanje
Kada je odjeća u pitanju, osim grubih naramenica grudnjaka i ruksaka, najčešći uzrok akni na tijelu je predugo ostajanje u odjeći za vježbanje. Kako biste ubuduće izbjegli taj problem, probajte birati sportsku odjeću koja diše, a ako se ne možete odmah presvući, nanesite malo baby pudera na kritična mjesta na tijelu. Tako, baby puder će skupljati znoj s tijela i neće doći do pretjeranog zadržavanja vlage na koži. Također, pomoći će i vlažne maramice.
Koristite tretmanske proizvode kako biste ubrzali zacjeljivanje upala
Kako biste za lice odabrali serum sa, primjerice, retinolom ili salicilnom kiselinom, učinite isto i za tijelo. Naime, retinol, azelaična kiselina, niacinamid, benzoil peroksid i salicilna kiselina, a u slučaju komedona i AHA kiseline, izvrstan su odabir u borbi protiv akni na leđima i tijelu. Potražite losion s jednim od navedenih proizvoda i nanosite ga svakodnevno na područje s izraženim prištićima, dok ćete ostatak tijela namazati vašim uobičajenim proizvodom.
Salonski tretmani za akne na leđima
• Kemijski piling – pomaže ukloniti mitesere i komedone i vodi do zaglađene i sjajne kože
• Hladni laser – osim što smiruje upalu i zacjeljuje tkivo, smanjuje i lučenje sebuma i uklanja bakterije koje uzrokuju akne
• Microneedling – pridonosi samoobnovi tkiva, a pritom uklanja i postojeće ožiljke. Ipak, ne preporučuje se ako imate aktivne akne.
Kako spriječiti akne na leđima?
U startu, moramo reći da je možda i nemoguće spriječiti ih, ali moguće je smanjiti njihovu pojavu na minimum te ih brže izliječiti. Smanjite rizik tako da:
• Presvlačite odjeću nakon što se oznojite
• Redovito se tuširate
• Radite piling jednom tjedno
• Upravljate razinom stresa
• Koristite SPF
• Birate nekomedogenu njegu i tretmanske proizvoda
• Nosite odjeću koja ne stvara trenje i od prirodnih je materijala (svila, pamuk, lan…)
Foto: Unsplash, Pexels, Instagram