Spasonoša za prištiće, akne, mrlje i ožiljke – salicilna kiselina potječe iz kore vrbe i dio je obitelji beta hidroksi kiselina. BHA su, za razliku od svojih rođaka alfa hidroksi kiselina, topljive u ulju. To znači da mogu prodrijeti sve do onih žlijezda u vašoj koži gdje nastaje ulje. Stoga, ako imate masni tip kože i podložni ste miteserima, prištićima, aknama ili začepljenim porama, onda je salicilna kiselina sastojak koji nedostaje vašoj skincare rutini.
Je li salicilna kiselina dobra u rješavanju problema prištića i akni?
Prištići i akne se pojavljuju kad su naše pore začepljene prljavštinom, bakterijama i mrtvim stanicama kože. Zahvaljujući svojoj sposobnosti prodiranja kroz masnu površinu, salicilna kiselina pomaže zaustaviti začepljenje pora, smanjuje upalu i samim time prištiće i akne te umanjuje crvenilo zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima. Ne samo da omekšava i odstranjuje mrtve stanice kože, već čisti pore iznutra. Zahvaljujući tome vaša koža je u konačnici glatkija i čišća.
Kako pravilno koristiti salicilnu kiselinu?
Unatoč tome što je to briljantan sastojak za kožu sklonu aknama, s njim treba postupati pažljivo. Ne želite nužno nanositi salicilnu kiselinu po cijelom licu jer bi to moglo izazvati isušivanje kože. Na tržištu se nalazi mnoštvo proizvoda koji sadrže salicilnu kiselinu, od pudera do proizvoda za čišćenje lica. No, neki proizvodi za čišćenje lica mogu biti previše isušujući jer su često formulirani sredstvima za pjenjenje tako da mogu biti pregrubi za osjetljivu kožu lica, bez obzira na akne.
Ako se želite riješiti prištića ili akni, stručnjaci savjetuju nanošenje leave-on proizvoda, s 2% salicilne kiseline, izravno na njih. Također, preporučuju kombiniranje ovog pristupa s nježnim proizvodom za čišćenje lica, koji ne sadrži salicilnu kiselinu. Uz to, vodite računa o tome da će vaša koža biti osjetljivija pa mudro birajte druge aktivne sastojke koje ćete kombinirati sa salicilnom kiselinom. Primjerice, ako koristite retinol noću, nemojte koristiti salicilnu kiselinu u isto vrijeme jer oni ne idu zajedno i riskirate da još više iritirate kožu. Umjesto toga, koristite salicilnu kiselinu ujutro, a retinol navečer i, kao i kod bilo kojih aktivnih sastojka, nemojte tijekom dana zaboraviti koristiti kremu za zaštitu od sunca.
Tko sve može koristiti salicilnu kiselinu?
Svatko tko pati od prištića i akni mogao bi razmisliti o tome da doda salicilnu kiselinu u svoju rutinu. Bilo da samo ponekad dobijete prištić ili patite od agresivnih akni, ciljana upotreba ovog sastojka može učiniti čuda. Ipak, netko s vrlo suhom, osjetljivom kožom bi ju mogao preskočiti te naći proizvod s manjim postotkom ovog sastojka ili istražiti druge, nježnije kiseline poput mliječne. No, imajte na umu da ona neće imati isti učinak na prištiće i akne.
Proizvodi koji sadrže salicilnu kiselinu
Ako se borite s prištićima i aknama na licu, leđima ili bilo kojem drugom dijelu tijela, proizvod koji sadrži salicilnu kiselinu uistinu bi vam mogao pomoći. Postoji mnogo različitih proizvoda, od pilinga do tonika i umivalica, a u nastavku možete naći neke od njih.
Foto: Instagram, Feel Unique, La Roche-Posay, SuperSkin, Cult Beauty