Vjerojatno već znate da su pilinzi odlični za vašu kožu pogotovo ako je ona umorna, beživotna i suha. Uz njihovu pomoć se rješavamo mrtvih stanica kože koje uzrokuju takav izgled. Mnogi od nas već imaju svog favorita među pilinzima, a najčešće se radi o mehaničkim opcijama. Ipak, dobro je znati da je kemijski piling često nježniji prema koži i ne bi trebao biti nešto od čega zazirete, koliko god vam možda zastrašujuće zvučalo kad čujete riječ ‘kiselina’.
Možda ste već upoznati s kraticama poput AHA, BHA i PHA. No, što one zapravo znače i što ovi sastojci čine za vašu kožu? I, najvažnije od svega, koji je najbolji za vas? Ono što im je zajedničko je to da se radi o kiselinama koje su dizajnirane za piling kože. To znači da pomažu u otpuštanju gornjeg sloja mrtvih stanica kože. Te stanice su već spremne same otpasti, ali se na ovaj nježan način to potiče kako bi se napravilo mjesta za nove, mlađe stanice. Tako koža poprima ravnomjerniju površinu i zdraviji izgled. Ono što je još važnije, koža tada prirodno sjaji. U nastavku otkrijte detalje o AHA, BHA i PHA kiselinama, te koju odabrati.
AHA su odlične anti-age kiseline
AHA ili alfa hidroksi kiseline su skupina kiselina koje se prirodno nalaze u voću, mlijeku i šećernoj trski. AHA kiseline obavljaju piling kože različitih intenziteta, ovisno o svojoj jačini tj. koncentraciji i vrsti. Glikolna kiselina je definitivno najsnažnija. AHA kiseline pomažu u stimuliranju procesa regeneracije stanica naše kože, što je savršeno za zreliju kožu jer je proces obnavljanja stanica sporiji nego kod mlađe kože. Ovaj efekt pilinga pomaže u zaglađivanju finih linija i bora, kao i u eliminiranju pigmentacije koja se nalazi u dubljim slojevima kože. AHA su odlične i za suhu kožu u obliku mliječne kiseline jer ona pomaže i kod unošenja vlage u vašu kožu. Mandelična kiselina također je dio ove skupine, a zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima izvrsna je za osjetljiviju kožu ili one koji pate od akni.
BHA imaju protuupalna svojstva i odlične su za masne tipove kože
Kad se radi o BHA ili beta hidroksi kiselinama i njezi kože, tada najčešće koristimo salicilnu kiselinu koja spada u ovu skupinu. Ova kiselina se može naći i u, primjerice, aspirinu, a prirodno se javlja u stablu bijele vrbe i sadrži protuupalna svojstva. Uz to, ona je topiva u mastima što ju čini izvrsnom za masnu kožu sa začepljenim porama ili upaljenim aknama. Salicilna kiselina ulazi duboko u pore i otapa sebum, što zauzvrat poboljšava stanje i izgled pora. Zrela koža s finim linijama, borama i oštećenjima od sunca također može imati koristi od BHA kiselina.
PHA obavljaju piling, ali i hidratiziraju kožu
PHA ili polihidroksi kiseline spadaju u skupinu kiselina koje polako djeluju na kožu, što je izvrsno za osjetljive tipove, sklone iritaciji i crvenilu koje može nastati korištenjem AHA. PHA ima veću molekularnu strukturu od AHA, što znači da sporije prodire u kožu, stoga ne potiče tako snažno ljuštenje kože kao kiseline s manjom molekularnom strukturom. Ove blage kiseline savršene su za sve vrste osjetljive i suhe kože koja pati od ekcema ili rozaceje. Zrela koža također može imati koristi od antioksidativnih svojstava koja štite kolagen u koži od razgradnje. Primjeri PHA u svijetu njege kože su glukonolakton i laktobionska kiselina.
Mogu li se kombinirati različite vrste kiselina?
Kiseline je moguće kombinirati, no prvo je dobro s dermatologom provjeriti koja kombinacija je najbolja za vaš tip kože. Tako se proizvodi koje koristite neće međusobno sukobljavati svojim pH vrijednostima i nećete morati brinuti je li ta kombinacija presnažna za vašu kožu. Detalje vezano uz to koje sve sastojke nije dobro miksati možete pročitati ovdje.
Kako biste si maksimalno olakšali, možete odabrati i one proizvode koji u svojoj formuli već sadrže dvije ili više vrsta kiselina koje su idealne za postizanje sjajnije i zdravije kože lica. Kad se radi o proizvodima koji sadrže AHA, BHA i PHA kiseline, a kojima možemo obaviti nježan kemijski piling lica, to su najčešće upravo tonici za lice. Iz nekog razloga njih često izbjegavamo koristiti ili mislimo da nam nisu potrebni. No, oni mogu učiniti veliku razliku kad se radi o ljepoti i zdravlju kože. Ne samo da odstranjuju površinski sloj odumrlih stanica kože, nego time i pospješuju apsorpciju drugih proizvoda u vašoj skincare rutini. Rezultat je sjajnija koža lica. Kako biste i vi uživali u svim ovim benefitima, u nastavku vam donosimo neke od omiljenih tonika koje obožavaju koristiti mnoge skincare entuzijastice.
Foto: Instagram, Olival, Cult Beauty, Feel Unique