S dr. Dijanom Kukin otvoreno o estetskoj medicini – kada i koje zahvate odabrati?
S dr. Dijanom Kukin otvoreno o estetskoj medicini – kada i koje zahvate odabrati?

S dr. Dijanom Kukin otvoreno o estetskoj medicini – kada i koje zahvate odabrati?

Dijana Kukin, dr. med. spec. anesteziologije, reanimatologije, intenzivne medicine i terapije boli te subspecijalistica intenzivne medicine ujutro radi na odjelu anesteziologije KBC-a Zagreb, a popodne u Poliklinici Alabdulla prakticira estetsku medicinu. U svijetu gdje je estetika postala sinonim za samopouzdanje, Poliklinika Alabdulla predstavlja sigurnu destinaciju za sve koji teže postizanju svoje najbolje verzije što je prepoznala i dr. Kukin i pridružila se timu, kao i ostali liječnici i stručnjaci.

Dr. Kukin strastveno prati novitete u svijetu estetike te redovno pohađa tečajeve i kongrese estetske medicine, prateći rastuće tržišne trendove u zemlji i inozemstvu. S vrhunskom stručnjakinjom i zaljubljenicom u estetiku razgovarali smo o njezinoj bogatoj karijeri te minimalno invazivnim estetskim zahvatima koje izvodi.

dr. Dijana Kukin, Poliklinika Alabdulla
  • Možete li nam reći o svom profesionalnom putu i kako ste se odlučili za medicinu kao svoju karijeru?

Već kao dijete sam maštala i voljela se igrati doktorice, maltretirala ostalu djecu glumeći da im dajem injekcije i previjam rane, što je, sigurna sam, itekako imalo utjecaj da kasnije medicinu biram za svoju buduću karijeru. Tijekom sazrijevanja pokazivala sam interes i za arhitekturu, dizajn interijera, a otkako pamtim obožavala sam i modu, tako da sam se kroz srednju školu dvoumila hoću li studirati medicinu ili arhitekturu. Prevagnula je medicina, moja najveća ljubav od djetinjstva. Nakon završene specijalizacije iz anestezije više sam godina uglavnom radila kao dječja anesteziologinja, ali sam često prisustvovala i kod estetskih operacija. Tu se negdje kroz moj klinički rad rodila ideja da se počnem baviti estetikom.

Jako su važne simetrija, kao i proporcije, a sve kako bi se postigao lijep, prirodan izgled.

Sad kad sve sagledam mislim da sam kroz estetiku realizirala i tu ljubav prema arhitekturi i modi jer se između estetike i arhitekture svakako može povući paralela. I u estetskim zahvatima, bilo neinvazivnim ili invazivnim, jako su važne simetrija, kao i proporcije, a sve kako bi se postigao lijep, prirodan izgled. Isto tako, veliku ulogu imaju i kreativnost i individualni pristup.

  • Imate bogato iskustvo u kliničkom radu. Što vas je inspiriralo da se posvetite estetskoj medicini uz klinički rad?

Kako sam već navela, kao anesteziologinja prisustvovala sam tijekom estetskih zahvata te me to, kao i ljubav prema lijepom, potaknulo da promislim kako bih pacijentima mogla pristupiti kompleksnije i utjecati ne samo na njegovo fizičko zdravlje, već i na njihov izgled. Tako značajno doprinosim njihovom većem samopouzdanju, a time i boljoj kvaliteti života. Ujedno, na taj sam način dobila priliku izraziti i svoju kreativnu stranu.

  • Kako balansirate između kliničkog rada i rada u estetskoj medicini?

Pokušavam se dobro organizirati, pronaći ravnotežu između dva posla i privatnog života te odvojiti vrijeme za aktivnosti koje mi pomažu da održim kondiciju i da se opustim. To ponekad nije lako, jer obje grane medicine zahtijevaju kontinuirano usavršavanje i praćenje novih tehnologija, zahvata i tehnika. Ali, budući da uživam u jednom i drugom poslu cijela situacija mi ne dopušta da uđem u rutinu i svakodnevni rad je interesantniji i dinamičniji, a to mi odgovara.

dr. Dijana Kukin, Poliklinika Alabdulla
  • Možete li podijeliti neku nezaboravnu priču ili iskustvo iz svoje karijere koje je imalo veliki utjecaj na vas?

Nema neke konkretne priče, ali ih zapravo ima mnogo. Promatrajući estetske transformacije kod svojih pacijenata i koliko su one utjecale na njihovo zadovoljstvo i sreću, na rješavanje kompleksa i promjenu stila života mogu reći da je svaka pomalo utjecala na mene u pozitivnom smislu. Izvor su mog profesionalnog i osobnog zadovoljstva i potiču me da se još više posvetim ovom području i dalje educiram, jer se neinvazivnim estetskim metodama uistinu može postići puno, kao i odgoditi potreba za invazivnim estetskim zahvatima.

  • Kako Vam rad i iskustvo u području anesteziologije, reanimatologije, intenzivne medicine i terapije boli pomaže u vašem pristupu estetskoj medicini?

Svakako da mi iskustvo u anesteziologiji olakšava rad u estetskoj medicini jer sam educirana izvoditi tehnički zahtjevne procedure kao što je npr. postavljanje centralnih venskih katetera, a u anesteziji je, moram istaknuti, izrazito važna manualna spretnost, kao i poznavanje anatomije lica i tijela. To mi omogućava preciznost u iniciranju neurotoksina, dermalnih filera, biostimulatora, a time i sprječavanje bilo kakvih komplikacija i rješavanje istih, kao i brzih reakcija u hitnim situacijama.

  • Po Vašem mišljenju kada je najbolje vrijeme za započeti s estetskim zahvatima?

Najbolje vrijeme za započinjanje estetskih zahvata, po mom mišljenju, vrlo je individualno i ovisi o potrebama pacijenata, životnom stilu i ciljevima koje žele postići. Neki pacijenti mogu osjećati potrebu za korekcijom specifičnih estetskih problema već u mlađim godinama, dok drugi mogu željeti korekcije tek kad su jače izraženi znakovi starenja. Moje mišljenje je da se s preventivnim estetskim tretmanima može započeti u kasnim 20-im ili ranim 30-im godinama, kako bi se usporili znaci starenja. Tretmani kao što su primjena neurotoksina i dermalnih filera mogu pomoći u održavanju mladenačkog izgleda i prevenirati nastanak dubljih bora i linija.

dr. Dijana Kukin, Poliklinika Alabdulla
  • Koji su najčešći zahvati ili tretmani koje izvodite u estetskoj medicini?

Od neinvazivnih estetskih zahvata radim aplikaciju neurotoksina za tretiranje bora čela i oko očiju, primjenu neurotoksina u pazuhe kod prekomjernog znojenja, korekciju osmijeha – gummy smile, primjenu neurotoksina u liječenju bruksizma te za konturiranje lica, odnosno sužavanje donjeg djela lica. Koristim dermalne filere za dubinsku hidrataciju kože lica i vrata skinboosterima, tretiranje nazolabijalnih bora, marionetskih te pušačkih bora, korekciju podočnjaka, popunjavanje i oblikovanje usana, oblikovanje linije čeljusti i brade (jawline), popunjavanje volumena lica te lateralni lift lica i korekciju nosa dermalnim filerima.

  • Koji su vaši prioriteti?

U novije vrijeme me oduševljavaju prirodni stimulatori kolagena kao što je Sculptra, koja vraća čvrstoću, kvalitetu i volumen kože lica i tijela i osigurava prirodan izgled. Primjena prirodnih stimulatora kolagena je jedan od mojih prioriteta upravo zato što pridonose prirodnijem izgledu i jer se rezultati postižu postepeno, ali su dugotrajniji. Tu je i tretiranje područja oko očiju, odnosno korekcija podočnjaka filerima, kod koje je rezultat obično vidljiv odmah nakon tretmana. Poboljšani izgled područja ispod očiju značajno smanjuje umoran izgled i time ima utjecaja na izgled cijelog lica.

Sculptra tretman

Kao što je dr. Kukin spomenula, tretman Sculptrom je jedan od trenutno najistaknutijih kojim se potiče prirodni nastanak kolagena, a koji pomaže u održavanju čvrstoće i strukture kože. Ovaj biostimulator kolagena sadrži (PLLA) Poli-L-Laktičnu kiselinu, biokompatibilnu sintetičku tvar nalik na mliječnu kiselinu, polimer koji se potpuno razgrađuje i djeluje u dubljim slojevima obnavljajući unutarnju strukturu kože te potičući prirodnu proizvodnju kolagena. Kao rezultat njenog djelovanja koža postaje elastična, vraća joj se tonus i volumen.

Za Sculptru se, bez sumnje, može reći da je tretman koji pacijentima pruža dugotrajnije i prirodno rješenje problema starenja kože.

Sve što trebate znati

Kao što smo već rekli, Sculptra, osim što poboljšava kvalitetu kože djeluje i na njenu gustoću te povećanje volumena, čime dolazi do prirodne korekcije estetskih nedostataka na licu. – opuštene kože, sitnih bora oko nosa i usta te generalno poboljšava i pomlađuje izgled pacijenta. Prvi rezultati tretmana Sculptrom vidljivi su već nakon šest tjedana kada se, ovisno o željama pacijenta i dogovoru s liječnikom, radi druga aplikacija Sculptre. Dokazano je kako nakon već druge aplikacije na tretiranom području dolazi do povećanja prirodnog kolagena za do 65 %. Koliko je aplikacija potrebno procjenjuje liječnik s obzirom na stanje pacijenta, godine i željeni cilj.

Prvih pet dana nakon aplikacije Sculptre tretirano je područje potrebno masirati nekoliko puta dnevno kako bi se osiguralo ravnomjerno djelovanje tretmana. Kako ćete to činiti pokazat će vam liječnik koji vam je napravio tretman, u ovom slučaju dr. Kukin.

Poliklinika Alabdulla (3)

Morpheus8 i Sculptra za optimalne anti-ageing rezultate

Osim Sculptre, Poliklinika Alabdulla u ponudi ima i uređaj Morpheus8. Riječ je o naprednom uređaju koji koristi frakcijsku radiofrekvencijsku (RF) i mikroigličnu tehnologiju. Sitne iglice probijaju površinu kože do određene dubine, stvarajući mikroozljede. Dok su iglice u koži, emitiraju RF energiju koja zagrijava dublje slojeve dermisa. Ovaj proces potiče tijelo na prirodni odgovor ozdravljenja, uključujući proizvodnju novog kolagena i elastina. Tretirati se može cijelo lice i tijelo. Obavezna su tri tretmana u razmaku od šest tjedana za najbolje rezultate. Morpheus 8 je jedinstven i po pitanju trajanja rezultata u razdoblju od 3 do 5 godina. Tretmani ovim uređajem jednako su primjenjivi i kod muškaraca i žena koji žele postići mladolik izgled , vitko i zategnuto tijelo i općenito – najbolju verziju sebe , ali bez odlaska u operacijsku salu.

Kombinacija tretmana Sculptre i Morpheus 8 omogućuje sveobuhvatno i sinergijsko djelovanje, donoseći brojne prednosti: Morpheus8 tretira površinske slojeve kože, poboljšavajući teksturu i čvrstoću, dok Sculptra djeluje u dubljim slojevima, povećavajući volumen i elastičnost. Morpheus8 pruža brze rezultate u smislu zatezanja i glatkoće kože, dok Sculptra pruža postupne, dugotrajne rezultate zahvaljujući poticanju proizvodnje kolagena.

Morpheus8 inicira trenutni proces ozdravljenja i regeneracije kože, a Sculptra dodatno potiče i produljuje proizvodnju kolagena, čime se povećava učinkovitost oba tretmana. Ova kombinacija može značajno poboljšati ukupni izgled kože i konture lica, pružajući prirodne rezultate bez invazivnih kirurških zahvata. Tretmani se mogu prilagoditi individualnim potrebama pacijenta, fokusirajući se na specifične problematične zone i prilagođavajući intenzitet i učestalost tretmana.

Važno je još napomenuti kako se tretmani uređajem Morpheus8 ne mogu raditi u vrijeme ljetnih mjeseci.

Poliklinika Alabdulla (2)

Za personalizirani pristup naručite se na konzultacije u Poliklinici Alabdulla, a za više informacije o tretmanima posjetite službenu web stranicu.

dr. Dijana Kukin, Poliklinika Alabdulla

Dodatne informacije

Lokacija: Ulica kneza Branimira 28, 10000 Zagreb

Radno vrijeme: Ponedjeljak – Petak: 08:00 – 20:00

Telefon: +385 1 405 9203

E-mail: poliklinika@alabdulla.hr

Foto: Ana Mrđen

Učitati još
Zatvori