Znate li kako pravilno pripremiti nokte za manikuru kod kuće?
Znate li kako pravilno pripremiti nokte za manikuru kod kuće?

Znate li kako pravilno pripremiti
nokte za manikuru kod kuće?

Lakiranje noktiju je ili gnjavaža ili pravi užitak! No u koji god tim spadali, vjerujemo kako želite uživati u kvalitetnoj manikuri što dulje. Tržište nudi sve otpornije formule lakova za nokte, čak i svojevrsne gel hibride, no kraju dana svi imaju zajednički nazivnik; nijedan neće biti dugotrajan, ako nokatna ploča nije adekvatno pripremljena.

Iako je u ideji lakiranje noktiju brz i jednostavan posao, ipak uključuje nekoliko ključnih koraka za pripremu kako bi se postigao optimalan – i prije svega trajan – rezultat. U nastavku donosimo detaljan vodič s mnoštvom savjeta kako biste postigli savršeno nalakirane nokte u udobnosti vlastitog doma.

Uklonite ostatke laka za nokte

Prvi korak je uklanjanje ostataka starog laka za nokte. Bilo da koristite acetonski ili bezaetonski odstranjivač laka za nokte, pripazite da uklonite i lak i njegovu bazu u potpunosti, osobito uz rubove noktiju. Ako ste nosili lak za nokte sa šljokicama – uklonite ga tehnikom kojom uklanjamo trajni lak jer ćete tako najmanje morati strugati po noktu. Štoviše, čak iako niste nosili lak za nokte, nije loše prebrisati nokatnu ploču odstranjivačem.

Temeljito operite i osušite nokte

S nokta zatim moramo skinuti ostatke odstranjivača za nokte, a to ćete učiniti vodom i blagim sapunom. Zatim, bitno je dobro osušiti nokat jer vlaga može ometati prijanjanje novoga laka za nokte. Preporučujemo da izbjegavate koristiti jako kremaste ili uljne sapune, jer oni mogu ostaviti sloj na noktu i tako jednako poremetiti trajnost laka za nokte.

Vrijeme je za oblikovanje

Oblikovanje noktiju bitan je korak za uredan izgled, ali i za definiranje stila kojega želite nositi. Bilo da preferirate bademaste, ovalne ili ravno rašpane nokte, bitno je koristiti kvalitetnu rašpicu kako biste nokte što lakše oblikovali, ali i što manje oštetili. Rašpajte u jednom smjeru kako biste spriječili listanje noktiju, bez prethodnog korištenja škarica, kako je rašpica optimalni način skraćivanja i oblikovanja noktiju.

Također, izbjegavajte metalne rašpice jer mogu oštetiti površinu nokta. Birajte staklenu rašpicu ili onu od finog granulata.

Uredite kutikulu

Kutikulu odnosno zanokticu treba nježnu pogurati do samoga ruba nokta i zatim ukloniti kako bi nokti izgledali urednije. Kutikulu ćete omekšati već kod pranja ruku u toploj vodi. Za guranje kutikule koristite drveni ili gumeni štapić namijenjen upravo za tu funkciju, kako biste spriječili ozlijede. Iako su praktične, rezalice za kutikulu mogu brzo napraviti ranicu i dovesti do infekcije pa ih koristite isključivo ako ste s njima jako spretni – i uz dezinfekciju prije i poslije svakog korištenja.

Ispolirajte nokatnu ploču

Savršena podloga za nokte je i lagano obrađena podloga. To ćete najbolje postići poliranjem nokatne ploče blokom za poliranje. Ono će ukloniti i sve nepravilnosti i dati glatku bazu za lak. Ipak, imajte na umu da poliranje ne trebate raditi više od jednom mjesečno, a da prečesto ili preintenzivno poliranje može stanjiti, ali i oslabiti nokat.

Očistite površinu nokta prije baze

Kako biste nokat finalno pripremili za lakiranje, preporučujemo da ga prebrišete blazinicom s alkoholom. Ovo je ključan korak za dugotrajnost laka jer bilo kakav sloj koji na noktu ostane smanjuje kvalitetu i trajnost manikure.

Ne preskačite bazni lak

Bazni lak je neizostavan korak jer štiti nokte od mrlja i osigurava bolje prianjanje boje. Nanesite tanak sloj baznog laka i ostavite da se potpuno osuši prije prelaska na sljedeći korak. Ako imate lomljive nokte, odaberite bazni lak s hranjivim sastojcima poput kalcija ili keratina. Oni će uvelike pripomoći tome da nokat bude čvršći i manje se savija, što jednako tako pridonosi dugotrajnosti laka.

Lakirajte boju u dva ili tri tanka sloja

Ključ uspješnog lakiranja je nanošenje laka u tankim, ravnomjernim slojevima. Počnite s jednim potezom u sredini nokta, a zatim popunite strane. Dva sloja boje obično su dovoljna za potpuno prekrivanje, no kod svjetlijih lakova možda će biti potreban i treći sloj. No pričekajte da se prethodni sloj osuši prije nanošenja drugog.

Ne preskačite niti top coat

Top coat odnosno završni sloj ne služi samo kao sjaj, već i kao prva linija obrane manikure. Ono daje zaštitu koju ne mogu osigurati samo lakovi u boji. Odaberite brzo sušeći top coat kako biste ubrzali proces i ne zaboravite premazati i vrhove noktiju kako biste spriječili pucanje laka. Upravo ovaj detalj čini razliku u kvaliteti manikure.

Želite li da vam manikura traje dulje, top coat možete i obnoviti svakih nekoliko dana!

Sušenje je dulje no što mislite

Čak iako koristite lakove koji garantiraju brzo sušenje, dajte si dovoljno vremena za sušenje noktiju. Izbjegavajte dodirivanje predmeta barem 20-30 minuta nakon lakiranja. Ako ste u žurbi, koristite sprejeve ili kapi za brzo sušenje, a prije toga nokte namačite u hladnoj vodi – ili naprosto odradite manikuru neki drugi put.

Krema i ulje kao točka na i

Njega noktiju ne završava lakiranjem. Redovito nanosite ulje za kutikule i hidratantnu kremu kako biste održali nokte zdravima i spriječili pucanje. Uz to, vaša manikura će izgledati ljepše na njegovim rukama i urednim kutikulama!

Foto: Instagram (@gelcare.official)

Učitati još
Zatvori