Beauty talk s Anom Volk: Važnost njege kože kod žena koje su prošle ili prolaze kroz liječenje raka dojke
Liječenje raka dojke često dovodi do značajnih promjena na koži koje izazivaju nelagodu i utječu na samopouzdanje. Kada se pacijentica s ovakvim tegobama obrati liječniku, važno je da joj liječnik pruži podršku i plan koji će ne samo poboljšati zdravlje kože, već i podići kvalitetu života te vratiti osjećaj samopouzdanja. Stručnjakinja za kožu, dermatologinja Maja Kolić, koja se u Poliklinici Estera često susreće s onkološkim pacijenticama, pomaže nam bolje razumjeti važnost njege kože kod žena koje su prošle ili prolaze kroz liječenje raka dojke.
“Moj pristup je uvijek: prvo zdravlje, onda ljepota. Kod pacijentica s onkološkom anamnezom pristupam s posebnom pažnjom, a u slučaju potrebe diferentnije terapije konzultacije s onkologom uvijek su nužne,” kaže dr. Maja Kolić.
Kako tretmani liječenja raka dojke utječu na kožu?
“Terapije za liječenje raka dojke, poput ciljane terapije (tzv. “pametnih lijekova”), kemoterapije i zračenja, mogu značajno utjecati na stanice kože, što dovodi do osjetljivosti, fragilnosti kože, te promjene boje i suhoće. Kemoterapija remeti proces diobe i reprodukcije stanica, pri čemu ne utječe samo na stanice raka, već i na zdrave stanice, osobito one koje se brzo dijele. Zbog toga koža često postaje osjetljivija i sklonija oštećenjima.”- objašnjava dr. Kolić iz Poliklinike Estera.
Dermatologinja Maja Kolić objašnjava kako nuspojave ovise o vrsti kemoterapijskog lijeka, dozi i duljini liječenja, kao i o kombinaciji s drugim terapijama. Oslabljena zaštitna barijera kože može dovesti do iritacije, crvenila, osipa i povećane osjetljivosti. Dr. Kolić kaže kako pacijentice mogu doživjeti promjene povezane s kemoterapijom inducirane menopauze, poput stanjenja kože i pojačane suhoće. Dr. Maja Kolić ističe: „Mnogi kemoterapeutici imaju druge nuspojave kao što su pojava akni ili promjene u pigmentaciji kože. S obzirom na to da je uslijed kemoterapije imunitet oslabljen, češća su i gljivična i bakterijska oboljenja kože i noktiju.“
Dr. Kolić dodaje kako radioterapija (terapija zračenjem) često može uzrokovati oštećenja kože koje se naziva radiodermatitis. Promjene na koži se mogu javiti odmah, za vrijeme liječenja, ali i kasnije, mjesecima i godinama nakon terapije. Simptomi se razlikuju, od blagog crvenila pa sve do opeklina s erozijama. Radioterapija, pogotovo u kombinaciji s kemoterapijom čini kožu krhkom i osjetljivom te takva koža zahtjeva kontinuirani nadzor i njegu.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Njega kože tijekom liječenja – preporuke dr. Maje Kolić
Dr. Kolić upozorava: “Izbjegavajte proizvode koji sadrže mirise, dezodoranse, alkohol, agresivne sapune, pudere, konzervanse i eksfolijante. Umjesto toga, birajte blage, jednostavne hidratantne kreme i emolijense koji će pomoći u održavanju kožne barijere.” Upravo radi suhoće kože treba umjesto klasičnih sapuna, koristiti sindete koji imaju nižu pH vrijednost, bližu prirodnoj PH vrijednosti kože, što ih čini nježnijima.
Što ne koristiti?
Dr. Maja Kolić kaže kako svojim pacijenticama savjetuje da prestanu koristiti pilinge i proizvode koji sadrže AHA i BHA kiseline, uključujući pilinge za čišćenje i mehaničke pilinge. Retinol se ne preporučuje ili ga je potrebno koristiti s oprezom, uz savjet dermatologa, jer može dodatno isušiti kožu. Za vrijeme radioterapije kako bi kožu što manje izlagali čimbenicima koji je mogu isušiti valja nositi široku odjeću od prirodnih materijala poput pamuka. Također, nastojte izbjeći ekstremne temperature, vruće kupke i tuširanje vrućom vodom. Preporučena temperatura vode za tuširanje i pranje ruku je oko 36-37 °C. U slučaju pojave kožnih promjena u vidu crvenila, ekcema, akni, osipa nužno je pravovremeno se javiti dermatologu.
“Nakon završenog liječenja, važno je nastaviti s nježnom rutinom njege kože. Osnovni hidratantni proizvodi idealni su tijekom liječenja, dok se nakon završetka terapije mogu postepeno uvoditi aktivnije kreme kako bi se obnovili hranjivi sastojci i pružila dodatna njega.” savjetuje dr. Kolić.
Upravljanje suhoćom i svrbežom: svrbež može dovesti do upala i potencijalnih infekcija, pa je ključno držati kožu hidratiziranom. Redovito koristite blage hidratantne proizvode i pijte dovoljno tekućine kako biste održali ravnotežu vlage u koži.
Rješavanje akni i ožiljaka: kemoterapija može uzrokovati pojavu akni i ožiljaka, osobito na masnijim dijelovima kože. U tom slučaju svakako posjetite dermatologa.
Promjene boje kože: terapije liječenja raka mogu uzrokovati pojačanu osjetljivost kože na sunce, stoga je zaštita od sunca izuzetno važna. Preporučuje se korištenje kreme sa zaštitnim faktorom od 50+ SPF na licu i drugim izloženim dijelovima tijela. Također, nošenje šešira širokog oboda pruža dodatnu zaštitu. Kemoterapija i radioterapija mogu uzrokovati crvenilo, iritaciju i promjenu u pigmentaciji. Zato je redovita primjena kreme sa zaštitnim faktorom ključna za zaštitu osjetljive kože.
Dr. Maja Kolić ističe važnost posjeta dermatologu za personalizirane savjete o njezi kože, kako bi se odabrali proizvodi i tretmani koji najbolje odgovaraju specifičnim potrebama svake pacijentice. Evo nekoliko preporuka.
Što se tiče estetskih tretmana, dr. Maja Kolić za vrijeme onkološkog liječenja ne provodi estetske zahvate. Tvrdi da su estetski zahvati isključivo za zdrave osobe. Nakon izlječenja u sklopu dermatoloških konzultacija zajednički se s pacijenticom napravi plan što je moguće učiniti po pitanju estetike.
Vlasnica Poliklinike Estera, Ana Volk, za Journal će se dotaknuti aktualnih tema iz beauty svijeta i uz pomoć stručnjakinja iz područja zdravlja i ljepote kože s nama podijeliti vrijedne informacije i korisne savjete za očuvanje njezine ljepote.
Foto: Sanja Tušek, Pexels