Kad pomislimo na akne, predominantno zamislimo masnu kožu, punu proširenih pora s izraženim sjajem od sebuma. No svaki kožni tip može razviti ovu problematiku, čak i suha koža. Adekvatna njega kože s aknama zahtjeva poseban pristup s probranim proizvodima koji komplemtnarno suše prištiće, održavaju pore čistima i njeguju kožu. No briga za suhu kožu s aknama je poprilično drugačija – prije svega jer ne nastaje radi pora začepljenih sebumom.
Suha koža s prištićima sve je češća pojava otkad pričamo o aknama kod odraslih i definitivno spada u zahtjevnije kožne probleme. S obzirom na to da je većina skincare proizvoda za akne targetirana za masnu kožu, izazovno je složiti rutinu njege koja suhu kožu neće dodatno oštetiti i tako zapravo povećati problem.
Kako suha koža razvija akne?
Aknama podrazumijevamo širi problem nepravilnosti na koži u koje predominantno ubrajamo otvorene komedone odnosno mitesere, zatvorene komedone i prištiće. Na koži se javljaju najčešće radi prekomjernog lučenja sebuma i čepljenja pora. No što kada se akne jave na koži koja ima problem s manjkom lučenja sebuma?
Akne se kod suhe kože javljaju kad kožna barijera izgubi adekvatan broj ceramida odnosno lipida koji je čine čvrstom i nepropusnom. Suha koža tada postaje još suša, ljuska se i puca, a ta mjesta postaju osjetljivija na infekcije kako se ne mogu samostalno obraniti. Tada se gljivice, kao i bakterije koje uzrokuju akne, mogu nastaniti na koži i dovesti do pojave akni.
No akne se na suhoj koži mogu javiti i kao posljedica disbalansa hormona, stresa, neadekvatnog skincarea i makeupa. Također, može biti posljedica purginga koristite li proizvod koji ubrzava obnovu kože, poput retinola.
Kako njegovati suhu kožu s aknama?
Jednom kada ste ustanovili da imate suhu kožu i akne (a ne dehidriranu kožu – razlika u proizvodima koji se preporučuju je ogromna!), vrijeme je za izbacivanje potencijalnih iritansa iz postojeće rutine i stvaranje nježne, ali efektivne rutine koja će održavati hidrataciju kože, a pritom i ukloniti akne. Preporučuje se sljedeće:
1. Izbjegavajte prečesto pranje kože
Nježan način za uključiti kiseline za regulaciju sebuma, eksfolijaciju ili čišćenje pora je u rutini čišćenja lica – ipak pripazite o kakvom je proizvodu riječ jer tipični čistači namijenjeni koži s nepravilnostima mogu biti previše grubi i isušujući za suhu kožu. Ideja je ne skinuti ikakav postojeći zaštitni sloj na koži, kao i ne narušiti već oštećenu kožnu barijeru.
Utoliko idealno je koristiti proizvode koji će njegovati i obnavljati kožu prilikom pranja, dok čistači s kiselinama moraju biti što hidratantniji i blaži – primjerice, salicilna kiselina u kakvoj emulziji, PHA kiseline u hidratantnom gelu… Idealni čistači za suhu kožu su ipak mlijeka za čišćenje lica jer podupiru obnavljanje kožne barijere, a lijepo čiste pore. Ako redovito nosite makeup, kombinirajte ih uz balzame ili ulja u prvom koraku čišćenja. Također, proizvodom čistite lice samo navečer prije spavanja, jer ujutro je lice dovoljno tek splahnuti s mlakom vodom.
2. Odaberite odgovarajuću njegu za akne
Zasad ne postoji dovoljno inovativna kozmetika koja rješava problem akni, a pritom je specifično namijenjena za suhu kožu. Utoliko treba imati na umu da će vas svaki proizvod za akne barem malo isušivati! No neki proizvodi – i sastojci – su prikladniji od drugih.
Idealni za njegu suhe kože s aknama su proizvodi – serumi, serumske emulzije, fluidi, kreme i balzami – sa salicilnom kiselinom u laganim formulama s dodatkom hidratacije te azelaična kiselina ili njeni derivati kako je idealna za zaustavljanje nastanka prištića, a briše i mrljice koje mogu nastati kao ožiljak nakon njih.
Slijedite pravila…
Koje god proizvode protiv akni odlučili koristiti zapamtite sljedeće: iznimno je bitno koristiti proizvod na pravi način. Aplicirajte ga u maloj količini (više proizvoda ne znači i bolje djelovanje!), točno koliko treba i kako uputa napominje; sve ostalo vas samo stavlja na put za još sušu i osjetljiviju kožu.
Dobar trik za nježniju aplikaciju jakih proizvoda za akne je korištenje sendvič tehnike – nanesite kremu na čistu kožu, povrh nje proizvod za akne i ponovno ga „zatvorite“ kremom za lice!
3. Dajte koži vremena da se navikne na novu rutinu
Iako je kada imate problema s aknama ponekad jako izazovno ne staviti sve proizvode na lice istovremeno – najbolje je krenuti što sporije i pustiti kožu da se navikne na nove aktivnice u rutini. Krenite s korištenjem proizvoda za akne dvaput tjedno i pojačavajte po potrebi. Bilo bi idealno kada biste ih uvrstili maksimalno triput tjedno u rutinu, no po potrebi je u redu u početku koristiti ih i češće.
Tada se svakako očekuje dehidriranija koža, ponekad i pokoje ljuštenje, što ćete svakako lakše podnijeti koristite li proizvod rjeđe, umjesto svaki dan. Ipak, pojavi li vam se iritacija koja se ne povlači duže od dva tjedna, svakako to dajte do znanja vašoj dermatologinji jer možda vam proizvod naprosto ne odgovara.
4. Ne preskačite kremu za lice
Pronalazak idealne kreme za njegu suhe kože s aknama je vjerojatno najzahtjevniji dio građenja kvalitetne rutine njege. Naime, kako suhe kože uživaju u bogatim kremama i uljima, prosječna gel kremica ili fluid neće joj pružiti dovoljno hranjenja i hidratacije – no pojača li se hranjivost proizvoda, postoji i veća šansa da se koža u ovoj osjetljivoj fazi dodatno upali. Ono što je bitno jest uložiti u proizvod koji možda i nije super okluzivan, ali je zato fiksiran na popravljanje kožne barijere i na dubinsku hidrataciju.
Zasad, birajte teksturu gela do klasične kreme, ništa gušće, i fokusirajte se na sastojke poput niacinamida, centelle asiatice, aloe vere, nevena, ceramida, pantenola… I pripazite da proizvod ima naznaku nekomedogeno kako bi se smanjila mogućnost razvoja akni. Odabir tretmanske kreme za akne nije nešto što bismo preporučili jer su najčešće više isušujuće nego njegujuće.
5. Zaštitite suhu kožu s aknama od vanjskih agresora
Najveća prijetnja suhoj koži s aknama je uvijek hladan vjetar – a ni sunce ne kaska za njim. Tijekom dana povrh hidratantne kreme nanesite još i SPF kako biste kožu zaštitili od UV zračenja. Također, preporučuje se odabrati nekomedogeni SPF kako se postojeća upala ne bi pojačala – dobar odabir su i mineralni SPF-ovi koji ne čepe pore, a dodatno smiruju ten.
6. Pripazite da ne eksfolirate kožu prečesto
Iako ćete sada prvo pomisliti na mehaničke ili kemijske pilinge – koje također morate koristiti tek povremeno – dnevnu eksfolijaciju možda radite i korištenje spužvice, krpice ili gadgeta za pranje lica. Oni mogu biti i vrlo nježni, ali kod suhe kože s ovom problematikom mogu imati i dodatan negativan efekt na postojeću upalu.
Kada posjetiti dermatologa?
Ako primijetite da vam se koža ne oporavlja čak niti uz prilagodbu rutine njege niti životnog stila nakon otprilike dva do tri mjeseca uzastopnog korištenja – vrijeme je za posjet dermatologu. Možda doista imate problem s aknama na suhoj koži, a možda imate i specifičan tip rozaceje, psorijazu ili dermatitis.
Rutina njege za suhu kožu s aknama
• Nježni čistač – hidratantna emulzija, losion ili mlijeko za čišćenje lica koje ćete koristiti samo u večernjoj rutini njege
• Hidratantni tonik – osim što će vas dodatno hidrirati, vlaženjem kože čini je podložnijom za kvalitetnu apsorpciju proizvoda koje nanosite nakon njega u rutini
• Prikladna eksfolijacija ili retinoidi – izaberite vodenasti kemijski eksfolijant ili retinol u serumskoj emulziji i nanosite ih sporo i u maloj količini kako ne biste potaknuli iritaciju kože. Također, uz retinol možete očekivati purging, no on ne traje dugo!
• Nekomedogena krema za obnovu kožne barijere – idealno u gel, fluid ili tipičnoj kremastoj teksturi, no bitno je da ima naznaku nekomedogeno kako bi se izbjegla dodatna čepljenja pora
• SPF – nekomedogena ili mineralna zaštita od UV zračenja, kako se postojeća upala ne bi pojačala
Dodatni savjeti kako brinuti za suhu kožu s aknama
1. Čistite lice mlakom vodom
Vruća voda može biti jako ugodna, posebice zimi, no ona dodatno isušuje kožu i tako narušava kvalitetu kožne barijere. Hladna voda je super osvježavajuća, ali može pojačati upalu lica ako uz akne, primjerice, imate rozaceju. Mlaka voda je zato idealan odabir.
2. Tapkajte kožu kako biste je osušili
Povlačenje ili struganje suhe kože je zabranjeno – možete ne samo pogoršati suhoću kože, već i pojačati iritaciju ili proširiti bakterije. Također, idealno je koristiti jednokratne kozmetičke maramice za lice, kako se ručnici vrlo brzo napune bakterijama. Sekundarna opcija je mijenjati ručnik za lice svaki drugi dan.
3. Koristite ovlaživač
Grijanje je velik neprijatelj suhe kože jer može dovesti do dehidracije – a dehidracija do dodatnih akni. Uz grijanje zrak postaje suh što izvlači hidrataciju iz kože, a to čini izraženije na kožama s oštećenom odnosno propusnom kožnom barijerom. Korištenjem ovlaživača za zrak vraćate poželjnu vlagu u prostor čime ćete smanjiti osjećaj suhe kože, a ujedno je i zdravije za vaš dišni sustav – i tropske biljke.
4. Ne dirajte lice
Teško je odoljeti „pucanju“ prištića, posebice kada imaju gnojnu glavu – no tako samo proširujete bakterije po licu. Također, diranjem lica prljavim rukama riskirate dodatnu upalu.
5. Koristite svilenu jastučnicu
Svila je optimalan materijal ne samo kad je anti aging u pitanju, već i kada pričamo o aknama. Naime, njena zaglađena površina neće potencijalno oštetiti postojeće prištiće. Pritom je i antibakterijska što znači da neće razvijati bakterije koliko to može učiniti pamučna jastučnica. Utoliko, idealna je za kožu s aktivnim aknama jer neće potaknuti njihovo širenje.
Foto: Pexels, Instagram, Unsplash