Jedan od najpoznatijih vitamina u skincare industriji, uz vitamine A i C, neupitno je vitamin E. Jednako bitan antioksidans, često viđen u kozmetici, a ponajprije u kremama i losionima za suhu kožu, ovaj vitamin nije nikakva novost na tržištu, ali svakih nekoliko godina ispočetka doživljava veliku popularnost.
Pogledamo li njegov širok spektar djelovanja na kožu, ali i kosu i tijelo, rekli bismo s punim pravom. Iako neće odgovarati baš svima u svom najsirovijem obliku, vitamin E će posebice pasati normalnim do vrlo suhim kožama. One bi svakako ozbiljno trebale razmisliti da ga uvrste u svoju svakodnevnu rutinu njege.
Što je vitamin E?
Vitamin E je esencijalni nutrijent topiv u mastima koji djeluje kao snažan antioksidans, štiteći stanice tijela od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Također ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja kože, imunološkog sustava i normalnog funkcioniranja mnogih organa.
Alfa-tokoferol je najaktivniji oblik vitamina E u ljudskom tijelu, a osim u prehrambenim suplementima, pronalazimo ga i u sintetičkoj verziji u raznovrsnim skincare proizvodima. Ovaj antioksidativni vitamin najčešće vidimo u obliku ulja, pa tako i u kremama i balzamima. A prirodno ga nalazimo u primjerice avokadu, biljnom ulju, orašastim plodovima, bundevi i pšeničnim klicama.
Koji su benefiti vitamina E za kožu?
Štiti lipidnu barijeru
Slobodni radikali napadaju lipide u staničnim membranama i lipidnoj barijeri kože, uzrokujući njihovo propadanje. Vitamin E sprječava ovaj proces, ali i obnavlja oštećene lipide, čime čuva strukturu i funkciju lipidne barijere, a pritom smanjuje i transepidermalni gubitak vode.
Pomaže održati kožu vlažnom
Iako vitamin E ne spada u ovlaživače, on pospješuje zadržavanje vlage u koži. I to čak do 16 sati!
Zacjeljuje kožu
Vitamin E je obožavan i radi toga koliko moćno ubrzava obnovu kože, što se posebice ispitivalo na zacjeljivanju opeklina i rana. Neka od istraživanja pokazala su kako može ubrzati obnovu kože do 50%. Iz istoga razloga ima i anti-aging benefit.
Antioksidans je
Neutralizira slobodne radikale i sprječava oksidaciju sebuma radi čega prevenira nastanak mitesera. Radi svog antioksidativnog djelovanja odličan je uz vitamin C za zaštitu od UV zračenja i zagađenja iz okoliša.
Pomaže kod iritacija
Kožama koje su oštećene radi akni, zagađenja ili opeklina od sunca smanjit će osjećaj iritacije i ubrzati zacjeljivanje.
Postoje li negativne strane djelovanje vitamina E?
Vitamin E je prije svega idealan za suhe do vrlo suhe kože, koje će pomoći zaštititi, obnoviti im kožnu barijeru i podržati vlažnost kože. No jednako tako može biti komedogen, radi čega nije prikladan za reaktivne kože, kao i kože sklone čepljenju pora. Također, u čistom obliku u uljnoj formi može biti i iritirajuć za osjetljive kože i izazvati reakciju poput kontaktnog dermatitisa. Iako se nekoć preporučivao i za akne, vitamin E nema direktan učinak na suzbijanje akni.
Uz koje skincare sastojke se vitamin E najbolje slaže?
• Vitamin C – Skupa čine moćan antioksidativni duo koji sinergijski štiti kožu od oksidativnog stresa i oštećenja uzrokovanih UV zračenjem.Vitamin C regenerira oksidirani vitamin E, omogućujući mu dulje djelovanje na koži. Ova kombinacija potiče stvaranje kolagena, smanjuje hiperpigmentacije i posvjetljuje kožu.
• Hijaluronska kiselina – Hijaluron hidratizira kožu i zadržava vlagu, a vitamin E jača lipidnu barijeru, čime sprječava gubitak vode. Zajedno djeluju na poboljšanje elastičnosti kože i osiguravaju joj optimalnu hidriranost.
• Retinoidi – Vitamin E smanjuje iritaciju i crvenilo koje retinoidi mogu izazvati kod osjetljive kože. Oba vitamina djeluju na poticanje obnavljanja stanica i smanjenje znakova starenja. Pritom, vitamin E pomaže u stabilizaciji retinola u formulama, produžujući njegovu učinkovitost.
• Niacinamid – On smiruje upale i crvenilo, dok vitamin E pomaže obnoviti lipidnu barijeru kože. Zajedno poboljšavaju elastičnost kože, ujednačavaju ten i smanjuju pojavu pigmentacija te čine kožu otpornijom na vanjske agresore.
• Ferulična kiselina – Pomaže u zaštiti kože od štetnog djelovanja UV zraka i slobodnih radikala te pojačava antioksidativno djelovanje vitamina E.
• Ceramidi – Oni obnavljaju kožnu barijeru i sprječavaju transepidermalni gubitak vode, a vitamin E štiti lipide od oksidacije. Zajedno pružaju intenzivnu obnovu kožne barijere i jačaju zaštitnu funkciju kože.
• Pantenol – Poznat kao izvrstan sastojak za umirivanje kože, ali i hidrataciju, izvrsno se slaže s vitaminom E koji potiče obnavljanje stanica i jača kožnu barijeru. Skupa mogu smiriti iritacije i obnoviti kožu.
Čisti vitamin E ili skincare s vitaminom E?
Iako se i čisti vitamin E može koristiti na koži, primjerice korištenjem kapsula s vitaminom E, ne preporučuje se koristiti ga aktivno bez testa na malom djelu kože kako biste ispitali izaziva li vam alergijsku reakciju. Najučinkovitiji način korištenja kapsula s vitaminom E (osim oralno, za što se morate konzultirati s vašim liječnikom) jest korištenje čistog vitamina E direktno na mrlji ili ožiljku, čije zacjeljivanje želite ubrzati.
Skincare s vitaminom E ima značajno manji udio vitamina E, pa i sporije djelovanje, no sigurniji je način za korištenje ovog super antioksidansa. Potražite ga u formulama koje će odgovarati vašem tipu kože i svejedno ih testirajte prije korištenja.
Foto: Instagram (@emilietommerberg), Pexels, Unsplash