Znate li kako zadržati i zaštititi kolagen u vašoj koži?
Znate li kako zadržati i zaštititi kolagen u vašoj koži?

Znate li kako zadržati i zaštititi
kolagen u vašoj koži?

Jeste li znali kako vam jedan od najpopularnijih anti-aging napitaka današnjice u stvari ne pomaže zadržati ili zaštititi vlastiti kolagen? Vrlo vjerojatno ste isprobali barem jedan kolagenski napitak u nadi za pomlađivanjem kože – što on svakako i radi probranim miksom sastojaka koji se u njemu nalazi – no kolagen samostalno nema mogućnost vezanja za postojeći kolagen u koži. Jednako kao i kolagen koji se nalazi u kozmetici.

Kolagen će imati višestruke benefite na cijelo tijelo (a u kozmetici prvenstveno za hidrataciju kože!), no ne možemo procijeniti koliki njegov postotak će uistinu završiti u koži i tamo potaknuti nastanak novoga kolagena.

Kako onda u stvari potaknuti nastanak kolagena i pritom zaštititi već postojeći?

Što je uopće kolagen?

Kolagen je glavni građevni protein u koži koji je ključan za mladolik izgled kako koži daje čvrstoću. Za kože za koje volimo reći kako imaju “dobar tonus” imaju i dobru strukturu same kože odnosno puno kolagenskih veza. No kako starimo, prirodna proizvodnja kolagena se smanjuje što dovodi do prve pojave bora, opuštenosti i gubitka volumena.

Ono na što volimo zaboraviti jest kako prvo starenje u stvari proživljavamo već u ranim 20-ima, kada se u površini kože počinje gubiti kolagen brzinom 1% po godini! I ovdje pričamo samo o prirodnom, unutarnjem procesu koji se događa u tijelu… A što s vanjskim faktorima?

Pušenje i generalno nezdrav život, manjak UV zaštite, loša kozmetika, zagađenje i stres samo su neki “vanjskih faktora” radi kojih zapravo ubrzavamo proces starenja i pojačavamo neželjene rezultate – bore i višenje kože.

Međutim, kako smo dali naslutiti, postoje načini kako zaštititi vlastiti kolagen i poticati njegovu proizvodnju – iako je malo kompleksnije od posezanja za kolagenskim napitkom.

Kako poboljšati proizvodnju kolagena i zaštititi postojeći u koži?

Isprobajte microneedling

Jedan od trenutno najpopularnijih tretmana kada je u pitanju pomlađivanje, odnosno prvenstveno, poticanje proizvodnje kolagena jest microneedling. Riječ je o uređaju, najčešće u formi valjka ili olovke s pregršt sitnih iglica jednakih veličina koje stvaraju mikrooštećenja na površini kože. Te ranice zatim stimuliraju prirodni oporavak kože koji uz kolagen potiče i stvaranje elastina. Sam tretman je praktički bezbolan jer se kombinira uz anestetsku kremu, a proces oporavka je jednostavan i kratak.

Osim anti aging benefita, microneedling popravlja i teksturu kože, smanjuje bore i umanjuje ožiljke – čak i one koji su problematični teksturom. Rezultati tretmana su pojačani korištenjem koncetriranih ampula i seruma, nakon kojih prve promijene možete vidjeti već nekoliko dana poslije tretmana. Ipak, za jasniji efekt boosta kolagena potrebno je pričekati mjesec dana, a za krajnji rezultat i 3 do 6 mjeseci. Za što dugotrajniji rezultat preporučuje se tretman ponavljati.

Koristite retinoide

Već i ptice na grani znaju koliko su djelotovnorni retinoidi, derivati vitamina A, kada pričamo o pomlađivanju. On prije svega pomaže zaštititi postojeći kolagen, no stimulira i nastanak novih kolagenskih vlakana.

Kada pričamo o retinoidima, pričamo o svim opcijama derivata, poput retinil palmitata, retinola, retinala… A razlikuju se u nježnosti, ali i brzini djelovanja. Idealan početnički oblik je ester retinil palmitat, a zatim povećavate dozu retinola, vrlo sporo i postepeno, kada dobijete dojam da vam je potrebno nešto snažnije. Danas se početnici sve češće odlučuju za početak korištenja retinoida kroz retinal jer najčešće imaju fantastično složene formule koje su minimalno iritativne, a vrlo djelotvorne. Ipak, glavna zabluda jest da jačinu retinola morate brzo mijenjati ili pojačavati kako biste vidjeli rezultat. Njemu je potrebno i 3 do 6 mjeseci za pokazati prvi rezultat.

Isprobajte tretman radiofrekvencijom

Ovaj tip tretmana je već dugi niz godina dostupan na tržištu, no ponekad nam se čini da benefiti radiofrekvencije nisu dovoljno naglašeni. Radiofrekvencija koristi upravo to što govori, prenoseći energiju duboko u slojeve kože gdje je zagrijava i tako stimulira razinu kolagena i elastina. Istovremeno pomaže otopiti i masnoću, međutim kako biste je uistinu izgubili iz lica, trebali biste i opako pripaziti što jedete u periodu kada idete na tretmane.

Benefiti radiofrekvencije su čvršća, otpornija i zaglađenija koža s manje vidljivih linija, a period oporavka zapravo ne postoji. Prvi rezultat je vidljiv odmah poslije tretmana, a poboljšava se nakon odrađenih nekoliko tretmana. Za potpuni rezultat treba pričekati i do 3 mjeseca.

Isprobajte injektibilne tretmane

Jedni od trenutno najpoželjnijih tretmana u beauty industriji su injektibilni tretmani za hidrataciju i pomlađivanje kože. Iako je izbor skinboostera i sličnih stimulanata i sada pozamašan, tehnologija se rapidno razvija i nudi sve zanimljivije injektibilne opcije.

Neki od najpopularnijih anti-aging tretmana trenutno su injektibilni tretmani koji potiču proizvodnju kolagena. Oni stimuliraju fibroblaste kako bi potaknuli nastanak kolagena, a pritom ne daju dodatan volumen koži.

Apliciraju se kroz sitne ubode pomoću kojih se zatim proizvod ravnomjerno rasporedi po koži, a većinom je potrebno do 10-ak dana za vidjeti rezultat. Sam oporavak je minimalan i uključuje klasičnu njegu kože lica nakon što mikro ranice počnu zarastati, što je većinom nakon 5-6 sati.

U slučaju da se bojite igle i trebate mali poticaj; ovakvi tretmani ne mogu imati posljedice na izgled i kvalitetu kože (van alergijske reakcije, koju de facto riskiramo svakim skincare proizvodom), a djeluju poput skincare rutine na steroidima. Ništa im trenutno ne može parirati po brzini djelovanja, ali i efektu djelovanja.

Koristite vitamin C

Lako je zaboraviti vratiti se na dobru, staru klasiku. A kada je i pitanju boost kolagena, najbolji sastojak je oduvijek bio vitamin C. Bilo da ga birate u serumima ili kremama, vitamin C direktno sudjeluje u proizvodnji kolagena i kada je nanesen topikalno pomaže stimulirati njegovo stvaranje.

Uz to, djeluje i kao zaštitnik kolagena. Kako je snažan antioksidans, štiti ga od slobodnih radikala koji su jedni od najvećih neprijatelja kolagenskih vlakana, kako ih direktno slamaju. Uz to, poravnat će fine linije i bore te pomoći posvjetliti mrlje. Vitamin C može biti poprilično iritativan pa je potrebno pronaći tip vitamina C koji vam najbolje odgovara. Potrebno mu je otprilike 3 mjeseca da pokaže rezultat, no već ćete nakon mjesec dana dobiti zavidan sjaj kože. Svakako se isplati isprobati ga.

Nosite SPF svaki dan

Najlakši način zaštite kolagena je nošenje zaštite od UV zračenja svakodnevno. Nažalost, ovo je korak koji prevelik broj ljudi ne shvaća dovoljno ozbiljno. Najbolja zaštita u anti-aging smislu bit će nošenje SPF-a 30 ili više, a podrška pomlađivanju može biti i dodatak brojnih antioksidansa, poput vitamina C ili E.

Želite li uz zaštitu od UV zračenja te kolagena spriječiti i dodatno tamnjenje mrljica, preporučuje se koristiti mineralni SPF 30 ili veći. Također, za optimalnu zaštitu morate aplicirati dovoljnu količinu samog proizvoda te ga obnavljati tijekom dana.

Obratite pažnju na prehranu

Kako je kolagen protein, da biste povećani količinu proteina u tijelu – trebate ih i više unositi. Nemasno meso, riba i grahorice su fantastičan način unosa dodatnog proteina, kao i mliječni proizvodi. Uz to, ne zaboravite na antioksidanse! Primjerice, zeleni čaj, citrusi i oraščići pomažu zaštititi vas od slobodnih radikala.

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@sofiaruutu)

Učitati još
Zatvori