Savjeti koje vrijedi poslušati: Kako izbjeći ispucale usnice?
Savjeti koje vrijedi poslušati: Kako izbjeći ispucale usnice?

Savjeti koje vrijedi poslušati: Kako
izbjeći ispucale usnice?

Svake zime jedno te isti problem – suhoća od glave do pete, a posebno ispucale usnice. Njemu je, doduše, teško doskočiti jer suha koža ne dođe preko noći, već je splet neizbježnih koraka koji dovedu do oštećene kožne barijere. Suhoća zraka, oštar vjetar, niske temperature, grijanje, topli tuševi, manjak adekvatne njege… Zajedno pridonose tom osjećaju zatezanja i neugode, popraćeno osjetljivošću, ljuskanjem i crvenilom.

A koji dijelovi tijela su možda najkompliciraniji za održavanje zimi? Ruke i usne.

Tandem sklon ozljedama

Ruke i usne dijele jednu sličnost zimi: prvi su dijelovi tijela koji će se vidno osušiti, a vjerojatno i popucati. Ruke se ne ovlažuju, a pritom su za razliku od većine tijela stalno izložene vanjskim uvjetima. Također, često pranje ruku uz neadekvatno sušenje i manjak zaštite je najbrži način za isušiti kožu. Najviše nastrada sam dorzum šake.

Iako usne nemamo tendenciju toliko prati, često ih instinktivno znamo polizati ako osjećamo da se suše – i tako ih još brže isušiti. Naime, ni one nemaju žlijezde lojnice pa se ne mogu samostalno ovlažiti, a većina balzama koje koristimo za njegu zapravo samo naprave zaštitni sloj povrh usnica koji im neće pomoći da se obnove iznutra. No za razliku od ruku, usne su češće u prvom planu pa svaka suhoća ili ranica mogu biti ne samo neugodne, već nas i činiti nesigurnima.

Zašto usnice ispucaju zimi?

Suh zrak i vjetar – Hladan zrak vani i grijanje u zatvorenim prostorima smanjuju vlagu u zraku, što dovodi do isušivanja kože i usnica.
Lizanje usnica – Iako se čini kao brza pomoć, lizanje usnica samo pogoršava situaciju. Slina isparava s površine usnica, ostavljajući ih još sušima.
Nedostatak hidratacije – Zimi mnogi piju manje vode, što može utjecati na opće stanje kože, uključujući usne.
Nedostatak njege – Izostanak balzama za usne ili korištenje proizvoda koji sadrže iritativne sastojke (poput mentola ili parfema) može pridonijeti pucanju.
Zdravstveni faktori – Nedostatak vitamina B kompleksa ili dehidracija mogu dodatno pogoršati stanje usnica.

Kako spriječiti ispucale usnice?

Prvi korak neka bude zabrana samome sebi da usnice grickate ili ližete. Iako je ovo nesvjesna navika, za vrijeme oštrih zimskih uvjeta one mogu brzo narušiti zaštitnu barijeru usne, ali i narušiti njihov izgled. Sljedeća navika dolazi iznutra, a tiče se konzumiranja više vode. Iako nam sama voda ne može promijeniti izgled, manjak vode itekako može utjecati na njega; dehidracija nas postaruje! Uz aktivno konzumiranje vode, cijelo tijelo će bolje funkcionirati, pa tako i koža i usnice. Također, želite li investirati u kvalitetne usne iznutra, konzumirajte hranu bogatu vitaminima i zdravim mastima, poput avokada, orašastih plodova i masne ribe.

Naravno, korištenje skincare proizvoda je ključno. Redovito koristite balzame i maske za usne. Preporučujemo one na bazi hidratantnih sastojaka i prirodnih emolijensa poput shea maslaca, pčelinjeg voska i kokosova ulja. Izbjegavajte proizvode s alkoholom, mentolom ili sintetičkim parfemima jer mogu dodatno iritirati usne. Maske za usne nove generacije najčešće su obogaćene fantastičnim sastojcima za obnovu usana iznutra pa ih se isplati koristiti u noćnoj rutini njege. No usne je bitno i zaštititi tijekom dana, primjerice šalom, pa i balzamom sa SPF-om kako je UV zračenje postal opasno tijekom cijele godine, a poznato je kako ono izrazito isušuje usne.

No što ako su usnice već oštećene?

Ovisno o stupnju oštećenja usana, predlažemo sljedeće korake. Ako na usnama imate ranice, preporučujemo korištenje debelog sloja balzama za usne ujutro i navečer, no ako nemate ranice, krenite s pilingom. Nježni piling za usne (ili primjerice kombinacija meda i šećera), lagano će ukloniti mrtve stanice kože bez dodatne iritacije. Nakon toga preporučujemo korištenje hidratacijske maske, a istu možete kod kuće zamijeniti i medom kojeg ćete držati na usnama u tankom sloju 10-ak minuta i zatim ga isprati.

Nakon svega, ne zaboravite na balzam za usne. Nosite ga obilno na usnama kako bi ih što bolje zaštitili od vanjskih uvjeta i omogućili im samostalan oporavak.

U nastavku istražite koje proizvode za oporavak usana preporučujemo.

Učitati još
Zatvori