Je li hipoalergeni skincare uistinu siguran za sve?
Je li hipoalergeni skincare uistinu siguran za sve?

Je li hipoalergeni skincare
uistinu siguran za sve?

Dermatološki testirano ili hipoalergeno – koju oznaku na proizvodima prvu tražite za svoju osjetljivu kožu? Ove, kao i mnoge druge oznake na kozmetici daju do znanja za kakve kože je proizvod prikladan, ali istovremeno ne garantiraju nužno sigurnost korištenja. Bez obzira na to, kako su kožni problemi sve učestaliji, kozmetika za osjetljive, reaktivne i/ili atopične kože sve je popularniji izbor. Evo što biste trebali znati kada je oznaka hipoalergeno u pitanju.

Što znači oznaka hipoalergeno na proizvodu?

Hipoalergeno prvenstveno označava proizvode formulirane tako da smanje rizik od alergijske reakcije. Prije svega jer je ta formula lišena najčešćih sastojaka koji mogu izazvati alergijsku reakciju – ali istovremeno ne garantiraju da su kompletno bez potencijalnih alergena.

Kako je to moguće? Prije svega, jer riječ hipoalergeno nije regulirana. Američki FDA ostavlja na slobodu proizvođačima da sami odluče hoće li svoj proizvod nazvati hipoalergenim ili ne.

A kakva je situacija u Europskoj uniji?

Iako su kozmetičke regulative puno rigoroznije u Europskoj uniji, oznaka hipoalergeno uniji nije strogo regulirana specifičnim zakonima, ali podliježe općim pravilima za označavanje i oglašavanje kozmetičkih proizvoda. U ideji, sva kozmetika s oznakom hipoalergeno trebala bi biti znanstveno dokazivo hipoalergena, iako ne postoji jedinstvena definicija značenja hipoalergen.

To znači da iako proizvođači moraju imati dokaze za tvrdnju “hipoalergeno”, EU ne daje specifične kriterije za ovu oznaku. Zbog toga potrošači trebaju biti oprezni i čitati popise sastojaka (INCI), osobito ako imaju poznate alergije ili osjetljivost na određene tvari.

hipoalergena kozmetika

Proizvod bez alergena je nemoguć

Iako se zasad ne može pravilnije kontrolirati, riječ hipoalergeno najbliže je realnom standardu kreiranja kozmetike bez alergena – barem unutar EU. Naime, svaki sastojak može biti alergen, pa i onaj koji nije tipično poznat kao problematičan za velik broj koža. Iz toga razloga, nemoguće je napraviti proizvod u potpunosti bez alergena jer je to na kraju dana subjektivno. Vrijedi li svejedno koristiti hipoalergene proizvode? Da, ako imate specifične tipove koža.

Za koga su namijenjeni hipoalergeni proizvodi?

U teoriji, hipoalergeni proizvodi namijenjeni su za osobe s osjetljivom kožom, za one sklone alergijskim reakcijama te za one koji znaju da ih iritira određeni skincare sastojak. Međutim, hipoalergena kozmetika dobar je izbor za sve tipove koža, posebice imate li oštećenu kožnu barijeru ili ste skloni dermatitisu.

hipoalergena kozmetika

Kako prepoznati alergijsku reakciju na kozmetiku?

Alergijske reakcije na kozmetiku su u stvari vrlo nezgodne za samostalno detektirati. Naime, simptomi alergije mogu biti prisutni odmah, ali i tek nakon nekoliko dana, ovisno o tome koliko dobro koža podnosi pojedini sastojak koji je zapravo iritira. Neke se alergijske reakcije mogu pojaviti i nakon nekoliko tjedana korištenja proizvoda, pa vam se može učiniti da nešto što vam je pasalo, vam više naprosto ne paše. Klasični simptomi alergijske reakcije su crvenilo, svrbež, otečenost, osjećaj žarenja i plikovi. Na licu se nerijetko znaju pojaviti i sitne točkice koje podsjećaju na mikro prištiće.

Također, treba uzeti u obzir da se alergijska reakcija na proizvod ne mora pojaviti tamo gdje ga inače koristite – primjerice, radi šampona za kosu, osip možete dobiti na leđima, prsima ili kapcima. Alergijska reakcija tako se može pojaviti zapravo bilo gdje na tijelu.

Kako testirati izaziva li vam proizvod alergiju?

Najlakši način testiranja izaziva li vam proizvod reakciju jest aplicirati malo proizvoda na unutarnji dio ruke, svaki dan na istom mjestu, u periodu od dva do četiri tjedna. Ako vam se pojavi crvenilo, svrbež, vidljiv osip ili pak ljuskava koža – velika je vjerojatnost da ste na taj proizvod alergični, odnosno točnije, na jedan od sastojaka koji se u njemu nalazi.

Najsigurniji način da saznate na koje sastojke ste alergični jest da napravite test na alergene gdje se na vama ispituju najčešći kozmetički iritansi. Za detalje, konzultirajte se sa svojim dermatologom.

Na što pripaziti pri kupnji kozmetike?

Prije svega, isplati se pogledati proizvode s oznakom hipoalergeno. Nadalje, birajte proizvode bez bojila, parfema i nekih prezervativa koji su poznati kao potencijalni iritansi, a čest iritans mogu biti i eterična ulja.

Također, u rutinu njege uvijek uvodite jedan po jedan proizvod, u periodu od barem dva tjedna. Tako ćete moći biti sigurni koji vas novouvedeni proizvod u rutini uistinu smeta. Vodite računa o tome koje sastojke kombinirate i ne škodi voditi bilješke kako na koji proizvod reagirate.

Ipak, ako ste alergijama uistinu skloni, jedini način za izbjeći ih je obavljanjem službenog testa na alergije u bolnici.

Foto: Instagram (@josefinevogt), Dupe photos

Učitati još
Zatvori