Kako izabrati idealnu svakodnevnu hidratantnu kremu?
Kako izabrati idealnu svakodnevnu hidratantnu kremu?

Kako izabrati idealnu svakodnevnu
hidratantnu kremu?

Vrlo vjerojatno ste već gomilu puta čuli kako u životu trebate samo jedan dobar čistač i dobru hidratantnu kremu. I doista, krema za lice je obavezan korak u svakodnevnoj rutini. Sve i da nismo pretjerani skincare entuzijasti, kremu za lice ćemo koristiti svakodnevno. Ona je baš poput pranja zuba, svojevrsna higijenska navika!

No izabrati idealnu hidratantnu kremu za sebe može biti pomalo zahtjevno. Naime, police drogerija pune su hidratantnih krema, no ovisno o teksturi i sastojcima jednoj koži će odgovarati, a drugoj stvarati probleme. Dodamo li u raspravu i bitnost SPF ili noćne kreme – još je jednostavnije pogubiti se.

Ipak, od hidratantne kreme ne možete odustati jer je ključna za održavanje vaše kože zdravom, sjajnom i mekom. Utoliko, prije sljedeće kupnje, kako biste izbjegli ponovnu kupnju krivog proizvoda, u nastavku proučite neka od temeljnih pravila odabira hidratantne kreme.

hidratantne kreme

Zašto je bitno hidrirati?

Koža se sastoji od više slojeva, no onaj koji nam je najbitniji za izgled i osjećaj ugodnosti je stratum corneum odnosno rožnati sloj kože. Dobro hidratizirana koža ima između 10 i 30% vode što ne može održavati samostalno, kako je ujedno riječ o sloju koji štiti od štetnih vanjskih utjecaja, pa tako i od raznovrsnih bakterija i iritansa. Sastojci za hidrataciju pomažu održati rožnati sloj vlažnim i tako je održavaju sretnom, zaglađenom i bez neugodnih pukotina ili upala.

Točna formulacija i sastojci na koje biste trebali paziti ovise o jedinstvenim potrebama vaše kože. Hidratantna krema koja je savršena za nekoga s masnom kožom vjerojatno neće biti dovoljno hidratantna za one sa suhom kožom i obrnuto. Iz toga razloga, odabir idealne hidratantne kreme leži u educiranju o tipovima i potrebama koža, koliko i o osnovnim formulacijama i finišima proizvoda.

hidratantne kreme

Osnovne hidratantne kreme su:

Kreme – ako imate suhu ili nadraženu kožu, odabir guste formule je najbolja opcija. To će osigurati da vaše lice bude pravilno hidratizirano, ali pritom i zaštićeno izvana kako bi se vlaga što dulje zadržala u koži.
Fluidi – za one koji imaju masnu ili mješovitu kožu, fluidi mogu biti od velike pomoći. Lagani su, ali nude dovoljnu količinu hidratacije. Njihov glavni sastojak je (većinom!) voda, tako da neće uzrokovati prištiće ili začepljenje, što ih čini prikladnima za kožu sklonu aknama. Pazite da odaberete onaj koji nije komedogen.
Gelovi – hidratantni gel obično sadrži mješavinu sastojaka poput vode i alkohola ili vode i silikona. Većinom imaju učinak hlađenja i lako se upijaju. Hidratantna krema u gelu prikladna je za nekoliko različitih tipova kože, ali uglavnom za one koji žele laganu hidrataciju bez osjećaja masnoće.
Balzami – ovo su najgušće dostupne hidratantne kreme, koje imaju visoku koncentraciju ulja i lipida u usporedbi s vodom. Ovaj omjer čini ove vrste hidratantnih krema idealnih samo za suhe i vrlo suhe kože te za normalne i mješovite kože eventualno u noćnoj rutini. Često su osjetne na licu, mogu biti ljepljive, ali i vrlo su hranjive i ugodne onim kožama koje ih doista trebaju. Vazelin je dobar primjer balzama koji se redovito kupuje unutar skincare rutine.

hidratantne kreme

Odredite svoj tip kože

Znati koji tip kože imati je uistinu prvi korak kod kupnje kreme za lice. Naime, kreme su većinom stvorene za različite tipove i/ili problematike koža pa vam svaka niti neće odgovarati. U slučaju da u određivanju tipa kože ne možete potražiti dermatološku pomoć ili se posavjetujte se sa svojom kozmetičarkom. Također, istražite odlike pojedinog kožnog tipa online, kako je Internet pun korisnih informacija na ovu temu.

Nadalje, prema tipu kože birajte sljedeće hidratantne kreme:

Normalna koža – Imate li normalnu kožu koja je zimi tek nešto suša, a ljeti masnija, odaberite kremu za lice koja će vam najviše odgovarati prema teksturi. To znači da tijekom cijele godine možete uživati u vrlo jednostavnoj hidratantnoj kremi ili je pak mijenjati prema godišnjim dobima – ljeti nositi gel kremu, a zimi kakvu bogatiju teksturu.
Suha koža – Ako je vaša koža sklona suhoći, što zimi postane izrazito neugodno i izraženo, birajte gušće teksture hidratantnih krema. Naime, za dan će vam možda biti dovoljna i regularna hidratantna krema bez previše okluziva. No navečer biste mogli uživati u balzamima, posebice ako uz suhoću imate problema i s dehidracijom. Tada svakako sugeriramo slugging metodu!
Masna koža – Imate li masnu kožu, većinom vam odgovaraju samo lagane teksture koje su pritom i nekomedogene, kako su vaše (nerijetko) proširene pore i sklonije čepljenju. Za zimu biste mogli preferirati fluide, možda čak i regularne hidratantne kreme. Ipak, na ljeto svakako birajte gel proizvode koji će dati bogatu vlagu, a pritom će biti praktički neosjetne na licu.
Mješovita koža – Ako je vaša koža mješovita, što znači da je na dijelovima masna, a na dijelovima suha. Imat ćete, stoga, malo više problema u pronalasku idealne kreme za sebe jer vaše lice zahtjeva i različite stvari. Naime, imate li proširene pore vjerojatno ste i skloni čepljenju, dok će već drugi dio vašeg lica biti u apsolutnoj nestašici prirodne masnoće. Većinom, i vama će odgovarati tekstura fluida ili gel kreme, dok ćete se zimi moći počastiti i regularnim ili masnijim hidratantnim kremama.

hidratantne kreme

A što je s kožnim stanjima?

Ovisno o vašem kožnom tipu, možete imati i neko od kožnih stanja. Najčešće su to problematična, osjetljiva i dehidrirana koža, a slični kožni problemi su i rozaceja, ekcemi, dermatitis… Svako od kožnih stanja ima različite potrebe, pa se onda i odabir pojedine hidratantne kreme može razlikovati od klasičnog odabira za primjer suhu ili normalnu kožu.

Kreme za dehidriranu kožu

Ako je vaša koža dehidrirana, potrebna vam je krema koja sadrži sastojke koji će pomoći zadržati vlagu u koži. Preporučljivo je tražiti kreme koje sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerin, aloe veru i ine humektanse. Također, dehidraciji će pasati gel kreme jer se vrlo brzo upijaju i daju instant osjećaj olakšanja.

Kreme za osjetljivu kožu

Osjetljiva koža je sklona iritacijama i upalnim stanjima, neovisno na kojem tipu kože se nalazi. Kada tražite kremu za ovaj tip kože, potrebno je izbjegavati sastojke koji mogu iritirati, poput parfema i alkohola. Preporučljivo je tražiti kreme koje sadrže umirujuće sastojke poput kamilice, koloidne zobi, probiotika, pantenola, alantoina…

Kreme za problematičnu kožu

Ako imate problematičnu kožu koja je sklona aknama ili drugim stanjima, potrebno je tražiti kreme koje sadrže sastojke koji su antibakterijski i protuupalni. Salicilna kiselina i benzoil peroksid su sastojci koji su učinkoviti u borbi protiv akni. Niacinamid je također dobar izbor jer pomaže u smanjenju upale i crvenila na koži. Imate li problema samo s teksturom ili hiperpigmentacijom, dobar odabir su i AHA kiseline.

Najbolji savjeti za odabir i aplikaciju hidratantne kreme

• Iako to nije potrebno, koristite više od jedne hidratantne kreme. Tako ćete imati prilagođeniju rutinu za potrebe vaše kože ujutro i navečer.
• Nanosite hidratantnu kremu povrh vlažne kože lica, nakon tonika, seruma ili esencija kako biste spriječili gubitak vode iz kože.
• Osluškujte svoju kožu pa tako prilagođavajte rutinu tijekom različitih godišnjih doba. Također, ne pretjerujte s aktivnim sastojcima koji se previše igraju s kvalitetom kožne barijere.
• Birajte kvalitetne sastojke za jačanje otpornosti kože poput ceramida, hijaluronske kiseline, glicerina, niacinamida, centelle asiatice, probiotika…

hidratantne kreme

Kada su hidratantne kreme u pitanju, izbjegavajte:

• Preskakanje zaštite od UV zračenja. Naime, sunce je štetno tijekom cijele godine, no tijekom ljeta je njegovo zračenje i puno intenzivnije. Nosite UV zaštitu širokog spektra 30 ili 50 i redovito je obnavljajte, a pritom nosite i prikladnu zaštitnu odjeću i modne dodatne. Preporučuje se i tražiti hlad, kako cjelodnevno izlaganje suncu nije dobro čak i uz redovito obnavljanje SPF-a.
• Pretjerivanje s pilingom. Iako je neophodan unutar dobre tjedne ili mjesečne rutine njege, svakodnevno pilingiranje stanjit će kožu. Tim će ona biti podložnija ne samo iritacijama, već i starenju kroz UV zračenje.
• Ako ste osjetljivi, izbjegavajte proizvode koji sadrže pigmente i parfem. Oni mogu biti česti iritans.

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram

Učitati još
Zatvori