Hair oiling: Rutina za njegu i rast kose koja će je učiniti zdravom i sjajnom
Hair oiling: Rutina za njegu i rast kose koja će je učiniti zdravom i sjajnom

Hair oiling: Rutina za njegu i rast kose koja
će je učiniti zdravom i sjajnom

Mlađe generacije zaista znaju kako kreirati život po svojim pravilima, a da pri tom od svake promjene (na bolje ili na gore) naprave neki trend. Ako i sami volite skrolati po TikToku sigurno ste primijetili jedan novi ili čak i nesvjesno postali dio njega. TikTok prepun je trendova koji dolaze i odlaze, a našu for you stranicu trenutno je preplavio hair oiling trend i ima 513,4 milijuna pregleda na TikToku. Istražili smo što sve trebate znati o trendu, njegovo podrijetlo, prednosti i kako ga isprobati.

Što je hair oiling?

Podrijetlom iz južne Azije, hair oiling je praksa koja se preporučuje u ayurvedskoj medicini kao kulturna tradicija koja poboljšava izgled i osjećaj kose te potiče njen rast i zdravlje. U prošlosti se prakticiralo stavljanje ulja na kosu, gdje su žene nanosile toplo ulje kroz pramenove od tjemena do vrhova kao metodu povezivanja.

Iako postoji već više od 3000 godina, u posljednje je vrijeme postalo osnovna i cijenjena metoda njege kose u zapadnom svijetu, s uljima za kosu dostupnim za sve tipove i teksture kose.

How to?

  • Počnite tako da prvo počešljate kosu četkom. Zatim jednu do tri pumpice ulja stavite na dlan i ostavite da se zagrije prije nego što ga nanesete na tjeme.
  • Podijelite kosu i umasirajte ulje u vlasište kružnim pokretima vršcima prstiju. Za najbolje rezultate, masirajte glavu 10-15 minuta kako biste pospješili cirkulaciju krvi i rast kose.
  • Upotrijebite preostalo ulje i nježno ga prođite kroz sredinu do vrhova i koristite češalj sa širokim zupcima kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu i spriječili zapetljavanje kose.
  • Zavežite kosu u pletenicu ili ne prečvrstu punđu i ostavite preko noći prije temeljitog pranja kose (predlaže se dvostruko šamponiranje).

Slijedite ovu rutinu jednom ili dvaput tjedno kako biste postigli najbolje rezultate.

Hair oiling je izvrsno rješenje za poboljšanje zdravlja vlasišta i kose koje je prikladno za sve tipove i teksture kose. Poznato je da nježno masiranje vlasišta potiče cirkulaciju krvi u kutikuli kose i stoga stimulira rast kose, dok dodavanje ulja na sredinu i vrhove kose može ojačati korijen kose i dodati vlagu koja daje svilenkasti i glatki izgled. Međutim, različiti tipovi kose, teksture ili problemi zahtijevaju različite vrste ulja.

Ulja za svaki tip kose

Na primjer, smatra se da je korištenje ulja ružmarina dobro za liječenje gubitka kose. Eterično ulje ružmarina navodno je jednako učinkovito kao minoksidil za liječenje muške i ženske ćelavosti. Sadrži ursolnu kiselinu koja jača cirkulaciju u vlasištu kako bi folikulima dlake omogućila više kisika i hranjivih tvari.

Kokosovo ulje popularan je izbor za većinu tipova kose za dodavanje vlage i sprječavanje pucanja vrhova. Zahvaljujući visokim razinama laurinske kiseline ovo ulje lako prodire u vlas kose. U međuvremenu, ulje badema dobro je za srednje tipove i teksture kose zahvaljujući visokom sadržaju vitamina i vlage, kao i antioksidativnim i antimikrobnim svojstvima.

Ulje avokada pomaže obnoviti kovrčavu kosu jer sadrži minerale koji pomažu zatvoriti stanice kutikule koje sprječavaju lomljenje. Čini je svilenkasto glatkom, potičući rast kose i djelujući kao barijera protiv štetnih UV zraka. Onima s tankom kosom najbolje će pomoći ulje sezama, jojobe i argana. Puna su antioksidansa koji mogu zadržati vlagu i vratiti kosi elastičnost i sjaj.

Foto: Instagram (@filippzorz, @negin_mirsalehi)

Učitati još
Zatvori