Ima li ljepšeg osjećaja ljeti od osvježavajućeg tuša na plaži ili ispred vikendice, nakon čega se lagano potapkajte ručnikom i sjednete sušiti na suncu? Čini se sasvim logičnim kako kosu opranu tijekom dana naprosto nema potrebe sušiti sušilom… Kada to može napraviti ugodan ljetni povjetarac.
Uz to, sušenje kose na zraku, odnosno prirodnim putem, sve je češći odabir onih koji žele prirodniji i manje invazivan način njege. No bez obzira na to što zvuči jednostavno i bezazleno, ovaj način sušenja kose ima svoje prednosti, ali i neočekivane mane. Koje odlike pojedinog sušenja kose trebate znati kako biste procijenili što je optimalni izbor za vaš tip kose? Istražili smo u nastavku.
I sušilo za kosu je uređaj za toplinsko oblikovanje kose
Posljednjih nekoliko godina redovito čujemo kako je za zdravu kosu potrebno izbjegavati uređaje za toplinsko oblikovanje kose. Oni kosu izlažu uistinu visokim temperaturama radi kojih može doći do sušenja, pa i pucanja vlasi. Štoviše, neka istraživanja su pokazala kako visoke temperature mogu uzrokovati i oštećenje same kutikule vlasi.
No ono to volimo zaboraviti jest da je i sušilo za kosu uređaj za toplinsko oblikovanje kose. Nerijetko je i uređaj koji nudi samo jedan do dva tipa jačine sušenja kose, koja često i prelaze topline koje, primjerice, koristimo kod ravnanja ili kovrčanja kose. Iz toga razloga, sušenje kose sušilom za kosu nije bezazleno. Bez adekvatne zaštite može pridonijeti oštećenju kose.
A sušenje kose na zraku?
I stručnjaci su se složili kako je sušenje kose na zraku neupitno bolji i zdraviji izbor sušenja kose. Međutim, zamka leži u tome što ni njega ne biste trebali raditi baš bez ikakvog proizvoda na kosi. Naime, osim što ovisno o teksturi i gustoće kose, prirodno sušenje može uistinu dugo trajati, mokra kosa je i osjetljivija i sklonija pucanju.
Uz to, prirodno posušena kosa može djelovati više matirano, pa i oštećeno, od kose sušene sušilom za kosu. Jednako tako, prirodno sušenje može izazvati elektricitet u kosi i neuredan, nezaglađen izgled kose.
Kako ljeti visoki UV oštećuje i samo kutikulu vlasi, bitno je pripaziti da kosu ne isušite. Bitno je hidrirati je, zaštititi i pridonijeti njenom dobrom izgledu, pa biste i kod prirodnog sušenja trebali koristiti zaštitu od topline ili barem balzam za kosu.
Kada je isplativije sušiti kosu sušilom za kosu?
Prije svega, kada nemate vremena sušiti je na zraku! Nekada je sušenje sušilom za kosu neizbježan korak i to je sasvim u redu. No kada imate grublju i gušću kosu, uz adekvatnu njegu i zaštitu od topline isplativo je posušiti kosu sušilom uz četku. Fen frizura nije nešto što baš svatko može napraviti kod kuće, ali uz najobičniju kvalitetnu četku u svega nekoliko sušenja savladat ćete kako kosu zagladiti i dati joj sjaj.
Ipak, imate li izrazito oštećenu kosu, barem tijekom ljetnih mjeseci, sugeriramo da uz masku za kosu tijekom pranja nabavite kakav dobar balzam za toplinsku zaštitu i kosu sušite na zraku. Tih nekoliko tjedana kada ćete uređaje za toplinsko oblikovanje kose zamijeniti sušenjem na zraku moglo bi vam pomoći započeti dobar oporavak kose.
Što je bitno zapamtiti?
Za koju god se tehniku sušenja kose odlučili – bitno je ne preskakati korištenje proizvoda za zaštitu od topline. U nastavku donosimo neke koje preporučujemo kako za prirodno sušenje, tako i za sušenje sušilom za kosu!