Sastavljanje skincare rutine može biti poprilično teško. Od cleansera do hidratantnih krema, postoji toliko beauty proizvoda namijenjenih različitim potrebama i tipovima kože da se vrlo teško odlučiti za jedan koji nam odgovara. Ipak, to je korak kojeg nikako ne smijemo preskočiti. Briga o koži je ključan dio zdravlja, a pogotovo na licu gdje stavljamo make up, koje se izlaže suncu i svakakvim uvjetima. No, prije nego što kupite neki proizvod jer je popularan, važno je razumjeti svoj tip kože. Ako je neka krema sveti gral vašoj prijateljici, ne znači da će biti i vama. Nakon što smo napravili veliki vodič skincare proizvoda za masnu kožu, sljedeća na redu je suha koža.
Što suha koža točno znači?
Ako imate suhu kožu to znači da vas lice ne štiti dovoljno od okoliša koliko bi trebalo. Dok masnu kožu karakterizira višak sebuma, suhu kožu karakterizira manjak. To znači da lojne žlijezde ne proizvode dovoljno masnoće zbog čega je koža onda suha. Male pukotine na koži i ljuštenje znače da se koža ne hidratizira dovoljno, a osjećaj je pomalo i neugodan. Imate osjećaj kao da vas koža zateže, često vas svrbi, ljušti se te ima i grube mrljice. Stoga, suha koža pogotovo može biti osjetljiva na određene sastojke u nekim skincare proizvodima.
Sastojke koje morate gledati u proizvodima ako imate suhu kožu su emolijensi, humektanti i okluzivi. Emolijensi su preparati koji sprječavaju isušivanje kože i pomažu joj održavati vlažnost što je idealno za suhu kožu. Humektanti su sastojci koji privlače vodu u kožu i onda je tamo zadržavaju, a okluzivi stavaraju barijeru na površini kože kako bi spriječili gubitak vlažnosti. Sastojci koji spadaju u emolijense, humektante i okluzive ćete pronaći u proizvodima za suhu kožu, a mi smo složili listu najboljih.
Cleanseri
Cleanser je neizostavan korak skincarea neovisno o tome kakvu kožu imali te ga nikako ne biste trebali preskočiti. On čisti lice te uklanja bilo kakve ostatke make upa, višak sebuma te ostalih nečistoća. Ponekad je skoro nemoguće pronaći cleanser za suhu kožu jer su cleanseri napravljeni kako bi skinuli sve s lica, uključujući i prirodnu masnoću. No, ta prirodna masnoća je kod suhe kože bitna pa je važno pronaći cleanser koji ne skida previše. Cleanseri za suhu kožu bi trebali umirivati i rehidrirati kožu, a ovo su sastojci na koje trebate paziti:
- hijaluronska kiselina koja je odličan sastojak za suhu kožu jer izvlači vlagu i drži je na licu
- glicerin, humektant koji privlači vodu i zadržava je, a da pritom ne začepljuje pore
- ceramidi, lipidi koji cementiraju strukture u prirodnoj barijeri kože i sprječavaju gubitak vode
- aloe vera, prirodni sastojak koji čini čuda kada je riječ o hidratizaciji kože te umiruje i omekšava kožu
- niacinamid koji ima nekoliko benefita poput popravljanja barijere kože i sprječavanja dodatnog gubitka vode
Ovo su naši favoriti.
Tonici
Nekada davno, skoro svi tonici su bili na bazi alkohola te stvoreni kako bi uklonili višak sebuma te zategnuli kožu. Zato većina ljudi sa suhom kožom odbija koristiti tonike, no skincare proizvodi su daleko dogurali, tako da postoje i oni koji su iznimno kvalitetni i potrebni za suhu kožu. Tonici danas imaju umirujuće sastojke koji smanjuju crvenilo i iritaciju te hidratiziraju suhu kožu. Osobe koje pate od suhe kože trebali bi potražiti post-cleanse, leave-on tonik poput micelarne vode ili tonik s hidratantnom formulom i blažim sastojcima. Sastojci koje bi tonik za suhu kožu trebao imati su:
- hijaluronska kiselina
- glicerin
- ceramidi
- kamilica, prirodan sastojak koji umiruje kožu
- aloe vera
- zeleni čaj koji služi kao antioksidans i umiruje kožu
Ovi tonici su idealni.
Serumi
Benefiti seruma za suhu kožu su golemi. Serum je definitivno skincare korak kojeg ne želite preskočiti ako imate suhu kožu. Sastojci koje inače možemo pronaći u serumima su odlični za suhu kožu poput hijaluronske kiseline i vitamina C. Pružaju hidrataciju koja je ključna za održavanje mladolikog i zdravog tena, a dovode i hranjive tvari u kožu. U serumima se nalaze razni emolijensi, humektanti i okluzivi:
- glicerin
- pantenol, odnosno vitamin B5 koji privlači iz zraka i zadržava je na koži
- ceramidi
- vitamin C, štiti kožu od UV zračenja, ali također smanjuje gubitak vode iz kože
- vitamin E koji poboljšava kožnu barijeru
- niacinamid
Izdvojili smo najbolje serume za suhu kožu.
Kreme
Dobra krema za suhu kožu treba biti hidratantna, umirujuća i poboljšati grubu teksturu kože. Formula kreme koja je namijenjena suhoj koži bi trebala biti bogata i umjesto da sadrži vodu, zapravo bi trebala sadržavati gušće teksture poput maslaca i ulja. Prema savjetima mnogih dermatologa, pri odabiru kreme za suhu kožu jako je bitno da ona sadrži sva tri tipa hidratizirajućih sastojaka: emolijens, humektant i okluziv. Potražite ove sastojke:
- petrolatum, okluziv koji formira zaštitni sloj na površini kože te pomaže zadržati vlagu
- shea maslac, emolijens koji skoro instantno omekšava i smiruje kožu
- ceramidi
- hijaluronska kiselina
- glicerin
- urea, čest humektant u skincare proizvodima koji čuva vodu u koži
Donosimo najbolje kreme s tim sastojcima.
Maske
Kada imate suhu kožu, svaki skincare korak, od cleansera do kreme, je bitan. A zbog poboljšanja barijere kože, možda bi bilo dobro i da uvedete maske u svoju rutinu. Postoji nekoliko opcija kada je riječ o hidratantnim maskama. Možete koristiti sheet masku, overnight, gel masku ili peel off masku. Bitno je da djeluje na barijeru kože, umiruje i hidratizira, a ovo su sastojci koje trebate potražiti u maskama za lice:
- hijaluronska kiselina
- glicerin
- aloe vera
- ceramidi
- peptidi koji signaliziraju tijelu da se izliječi i popravi te može utjecati na proizvodnju hijaluronske kiseline stvarajući punu, čvrstu i hidratiziranu kožu
Izdvojili smo favorite maski za suhu kožu.
Foto: Cult Beauty, Chanel, Da Ljepoti, Kiehl’s, Neutrogena, Instagram (@sasha.mei, @moikobeauty)