Čista, blistava, svježa, bez mitesera, prištića, cistica i drugih nesavršenosti – koža je o kojoj svi sanjamo i za kojom žudimo. Često čujemo kako je pranje lica nužno i da je svakodnevno pranje sapunima jedini način da se ukloni ostatak šminke s lica, prljavštine i zagađenosti koja nam stiže na kožu iz zraka. Međutim, problem je u tome što je većina sapuna za umivanje lica preagresivna za kožu. Oni skidaju prirodna ulja lica te njihovom upotrebom dodatno isušujemo i skidamo prirodnu zaštitu kože.
Kada se koža osjeća suhom, ona se sama pokušava regenerirati tako što, zbog nedostatka vlage, luči još više masnoće. Moja suha koža dokaz je da je koža tražila još više hidratacije nakon ogromne količine isprobanih sapuna, gelova, emulzija za umivanje i skidanje šminke. No, otkako sam otkrila prirodna ulja za umivanje lica koja otapaju šminku i pritom njeguju kožu, nitko sretniji od mene. Umasirana u lice, ulja izvlače većinu nečistoća iz kože, ostavljaju kožu mekom i hidratiziranom, a dugoročno pomažu zdravlju i izgledu kože. Ulja za čišćenje lica pomažu koži održati prirodan pH, posjeduju antibakterijska svojstva, a rezultati njihovog djelovanja vidljivi su odmah.
Obogatite li svoju rutinu čišćenja lica uljima za čišćenje, uvodite u svoj režim sastojke čije blagodati možete vidjeti već na prvu. Pravi balans nalazi se u savršenom skladu sastojaka koji mogu varirati prema potrebama vaše kože. Sadržaj ovih ulja je pravo malo bogatstvo – antioksidansi, omega masne kiseline, aktivni sastojci za iznimno suhu kožu, akne, anti-age… Masna koža se vrlo lako može oporaviti korištenjem ulja jer ona ne sadrže silikone, glicerine i slične tvari koje mogu začepiti pore i time postaju komedogeni. Suha koža upija ulje i održava nivo hidratacije kroz cijeli dan i noć.
1. Osnovno čišćenje
Odaberite bazno ulje – kokos, jojoba, grožđe, koštica marelice, masline i avokado su dobra opcija. Ulijte ulje u vaše ruke. Utrljajte po licu kružnim pokretima. Položite vrući ručnik preko lica. Pričekajte dok se ne ohladi, a zatim ponovite. Para izvlači olabavljene nečistoća iz pora. Nježno obrišite preostalu naftu.
2. Duboko čišćenje
U ovoj metodi koristimo ricinusovo ulje koje ima snažan učinak čišćenja, iscjeljivanja i protuupalna svojstva te može pročistiti pore, zajedno s vlažnim baznim uljem. Koristite hladno prešano ulje od suncokreta, masline, lješnjaka ili bilo koje od prije navedenih.
Omjeri ulja prema stanju kože:
Masna koža – mješavina 30% ricinusovog ulja + 70% maslinovog ulja
Uravnotežena koža – mješavina 20% ricinusovog ulja + 80% maslinovog ulja
Suha koža – mješavina 10% ricinusovog ulja + 90% maslinovog ulja
Mješavine se primjenjuju na prethodno opisani način.
3. Luksuzno čišćenje
Ukoliko vam se ne da miješati vlastita ulja i ne želite odsutati od kupovine već gotovih uljnih emulzija/proizvoda, evo opcija s pravim spa iskustvom:
Foto: Imaxtree