Svako godišnje doba donosi određene izazove za kožu, no moram li izabrati najnepogodniji period za zdravu, otpornu i sjajnu kožu, to je svakako zima. Temperature se opako približavaju ništici, grijanje se postepeno diže, a nerijetko neugodnom osjećaju na otvorenom pridonose i oštri vjetrovi. Koliko god se trudili, uz ove uvijete je dehidracija skoro pa neizbježna.
Neugodno zatezanje, perutanje i sivilo tena jedni su od prvih znakova dehidracije, a određenim kožnim tipovima krenu se javljati i već u jesen. Iz toga razloga iznimno je bitno promijeniti skincare rutinu i koži pružiti ono što joj treba za hladnije i suše dane – nebitno pričamo li o koži lica ili tijela.
Posebno zahtjevan zadatak njege imaju osjetljivi, ali i zreli kožni tipovi kojima se koža prirodno drastično stanjila, a smanjila se i produkcija sebuma. Ipak, postoji način za održati kvalitetnu kožnu barijeru, izbjeći zimsku dehidraciju i osjećati se ugodno u svojoj koži i ove zime.
Što je dehidracija?
Dehidracija je prije svega kožna problematika, a ne kožni tip – iako je lako pomisliti drugačije. Karakterizira je iritirana koža, koja se može perutati, crveniti i svrbjeti. Uz to, izgleda sivo i beživotno, a odjednom može početi lučiti i prekomjerne količine sebuma.
Dehidracija nije vezana uz godišnje doba, čest je problem i ljeti, no zimi je svakako izraženija radi oštrih zimskih uvjeta koji vode do oštećenja kožne barijere.
Kako dolazi do dehidracije?
Spuštanjem temperature i oštrim vjetrovima zrak postaje suši. Jednako tako, grijanjem prostora iz njega izvlačimo vlagu. Ako nam je koža slabo hidrirana, nedovoljno zaštićena tili oštećene kožne barijere, suhoća zraka će dodatno učiniti barijeru propusnom i tako ćemo postepeno gubiti vodu iz svih slojeva kože.
Upravo zato, redovita hidratacija izvana i iznutra, uz prilagođavanje životnog stila jedini je način za kvalitetno rješavanje dehidracije i put ka sjajnoj i zdravoj koži.
Imate li suhu ili dehidriranu kožu?
Iako oba pojma predominantno vežemo uz kožu lica, jednako tako možemo imati suhu ili dehidriranu kožu tijela. Kako biste u svojoj rutini njege bili uspješni, morate razlučiti koji točno kožni tip imate – i koje su njegove problematike.
Suha i dehidrirana koža se razlikuju prije svega zato što suhoj koži nedostaje prirodne masnoće, a dehidriranoj koži nedostaje vlage. Svaki kožni tip može biti dehidriran, ali samo suha koža može biti suha.
Kako izbjeći zimsku dehidraciju?
• Koristite nježno sredstvo za čišćenje
• Privremeno zaboravite na eksfolijaciju
• Ne zaboravite na zaštitu od UV zračenja
• Izbjegavajte vruće tuševe/kupke
• Sušite kožu tapkanjem
• Redovito hidrirajte kožu
• Uvedite promijene u dnevnu rutinu
• Birajte odjeću koja ne iritira kožu
Koristite nježno sredstvo za čišćenje
Stručnjaci se slažu kako kožu tijela nije potrebno prati više puta dnevno, jer proizvodi za pranje tijela sadrže sapune koji temeljito uklanjaju sloj masnoće s kože – koji je zimi neophodan za održavanje otporne kožne barijere.
Idealan odabir za tuširanje zimi je korištenje mlijeka i ulja za tuširanje sa sastojcima poput hijaluronske kiseline, glicerina, ceramida, koloidne zobi itd., jer ostavljaju lagan osjećaj hidratacije i umirivanja već pri pranju. Također, imate li osjetljivu kožu birajte proizvode bez mirisa, jer je manja vjerojatnost da će vas iritirati.
Privremeno zaboravite na eksfolijaciju
Piling je iznimno bitan, kako ljeti, tako i zimi. Ipak, preporučuje se da ako osjećate dehidriranost kože – da piling ostavite sa strane. Posvetite se svakodnevnoj njezi tijela te vratite piling u rutinu u trenu kada koža izgleda čvrsto i sjajno.
Piling uklanja mrtve stanice kože čime omogućuje bolju penetraciju aktivnih sastojaka, čime koža može optimalno funkcionirati.
Ne zaboravite na zaštitu od UV zračenja
Ovo je savjet koji vežemo uz kožu lica – ali i vrat i dekolte, izlažete li ih redovito suncu. Naime, štetne UV zrake su pristine bez obzira na godišnje doba, a možemo ih pratiti iščitavanje indeksa UV zračenja na dnevnoj bazi.
Ako su UV zrake ispod indeksa 3, ne morate brinuti o zaštiti od sunca – osim ako je vrijeme sunčano, a vi koristite kiseline, retinoide ili ine sastojke uz koje je obavezno nošenje SPF-a. Idealno je tijekom zime koristiti SPF 15 do 30, no bez brige – vaš najdraži ljetni SPF možete nositi bez zadrške cijele godine. Ne može vam naškoditi!
Izbjegavajte vruće tuševe/kupke
Slažemo se – nema boljeg osjećaja od odmaranja u vrućoj kupci dok je vani temperatura pala ispod ništice. Ipak, preporučujemo da to izbjegavate!
Vrući tuševi i kupke mogu dodatno narušiti kožnu barijeru, isušiti kožu i pojačati dehidraciju, a mogu dovesti i do crvenila na osjetljivoj koži. Stručnjaci sugeriraju da temperature vode procijenite uz sljedeći trik: ako smatrate da je prevruća za malo dijete – onda je prevruća i za vas. Idealna temperatura je tek mlaka voda, s kojom će biti ugodno otuširati se, a pritom neće pretjerano šokirati tijelo.
Također, smanjite vrijeme tuširanja i kupanja na 5 do 15 minuta, jer što duže ste pod toplom vodom, to ćete više gubiti vlagu iz kože.
Sušite kožu tapkanjem
Nakon toplog tuša imamo naviku što brže se posušiti ručnikom kako bismo se mogli odjenuti i zagrijati. Međutim, trljanje i povlačenje kože, posebice ako je osjetljiva ili dehidrirana, dodatno je isušuje.
Preporučuje se tapkati kožu i što prije nanijeti hidratantnu kremu, losion, balzam ili ulje.
Redovito hidrirajte kožu
Zimi hidratacija tijela mora biti prioritet, kako izvana tako i iznutra. Konzumiranje alkohola i kofeina dovodi do dehidracije tijela iznutra, pa se preporučuje konzumirati ih ograničeno. Probajte dnevno popiti oko dvije litre vode, a ne preskačite niti nanošenje hidratantne kreme.
Ako nemate naviku hidratacije tijela, trebat će vam neko vrijeme prije nego li vam hidratacija poslije tuširanja prestane biti nužno zlo, no mekoća i sjaj kože hidrirane direktno nakon tuša će vas vjerojatno nagovoriti da nastavite.
Uvedite promjene u dnevnu rutinu
Osim limitiranja unosa kofeina i alkohola, preporučuje se prilagoditi i druge životne navike. Primjerice, regulacija sna je iznimno bitna pa nemojte štedjeti na kvalitetnih 7-8 sati sna. Ne preskačite tjelovježbu jer ima benefit ne samo za izgled, već i zdravlje, a pomoći će vam sniziti razine stresa koje često pridonose problematičnom tenu.
Također, povećajte dnevni unos vode, voća i povrća te hrane bogate omega 3 masnim kiselinama kako biste podupirali kožnu barijeru, ali i funkcioniranje probavnog sustava koji je ključan za zdravlje, pa i za izgled vaše kože.
Preporučuje se i suplementirati vitamine, primjerice vitamin C, cink, omega 3, željezo, a prema potrebi i vitamin D. Pomoći će povećati dozu kolagena i elastina, što će vašu kožu učiniti čvršćom, zaglađenijom, mekšom i s manje upala.
Za kraj, optimalan dodatak svakom kućanstvu zimi je ovlaživač zraka. On će, unatoč grijanju, održati ugodnu razinu vlage u prostoru što će goditi vašoj koži – ali i dišnom sustavu.
Birajte odjeću koja ne iritira kožu
Zimi se trudimo savladati optimalno slojevito oblačenje, kako bismo bezbrižno mogli uživati u vanjskim aktivnostima, poput druženja na adventu. Ipak, imajte na umu da neke tkanine, koliko god dobro griju, mogu biti i iritirajuće za osjetljivu kožu.
Izbjegavajte nositi vunu i teksturirane tkanine direktno na goloj koži jer će pridonijeti svrbežu, pa i iritaciji. Birajte lagane i prozračne materijale, poput svile i pamuka, za odjeću koju nosite tik uz kožu, a nakon toga odjenite teže i toplije tkanine.
Također, pripazite na proizvode za pranje odjeće; birajte one bez parfema, prilagođene za osjetljivu kožu, kako ne biste potencijalno dodatno iritirali kožu tijela.
Foto: Instagram, Instagram @kelseymerritt, Unsplash, Pexels