Nakon 12 sati trajanja zabrane, TikTok se ipak vratio svim korisnicima u SAD-u
Nakon 12 sati trajanja zabrane, TikTok se ipak vratio svim korisnicima u SAD-u

Nakon 12 sati trajanja zabrane, TikTok se ipak
vratio svim korisnicima u SAD-u

U posljednjih nekoliko godina došlo je do smjene pozicija na piramidi popularnosti društvenih mreža. Iako prva mjesta i dalje zauzimaju Facebook, YouTube, WhatsApp i Instagram, društvena mreža TikTok – koja je kreirana 2016. godine – brzo je postala globalni fenomen. Štoviše, ona je zauzela peto mjesto na popisu koji čine najčešće korištene društvene mreže, odnosno one koje se koriste u svrhu komunikacije ili osobne prezentacije. No međutim trenutno je u fokusu zabrana društvene mreže TikTok u Americi. Iako već mnogo puta najavljivana, ovoga puta činilo se ozbiljno i zaista – nedjeljno jutro su korisnici TikToka u SAD-u dočekali bez omiljene aplikacije. No, hoće li TikTok zauvijek ostati zabranjen u Sjedinjenim Američkim Državama?

TikTok zabrana u SAD-u

Mišljenja o svim društvenim mrežama, pa tako i o TikToku, su oduvek bila podijeljena. Shodno tome, nije začuđujuće to što pojedini podržavaju zabranu ove platforme za dijeljenje sadržanja, dok su korisnici i kreatori sadržaja protiv nje. Međutim, da se vratimo na sam početak. Odakle je uopće potekla vijest koja je u fokus stavila zabranu društvene mreže TikTok u Americi?

Na prvi pogled začuđujuća informacija uporište pronalazi u zakonodavstvu. Naime, na osnovu zakona koji je potpisan u travnju 2024. godine, kineska kompanija ByteDance koja je vlasnik TikToka dobila je rok od 270 dana da proda ovu društvenu mrežu. U suprotnom, TikTok će biti uklonjen iz App Storea u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, Shou Chew – CEO TikToka – obratio se još tada korisnicima. On je rekao: Ne brinite – ne idemo nikuda. Ipak, mjeseci su prolazili, a budućnost ove društvene mreže je postajala sve više upitna. Siječanj je stigao – a kineska kompanija ByteDance nije prodala TikTok, niti je Vrhovni sud blokirao zakon.

Korijen problema koji je predstavljen u javnosti jest da aplikacija navodno prekomjerno sakuplja podatke o građanima SAD-a i da bi se one mogle iskoristiti u svrhu špijunaže.

Trenutak istine – 19. siječanj 2025.

Od trenutka kada se javila informacija o potencijalnoj zabrani, pojedini korisnici su krenuli da se pozdravljaju sa TikTokom. Također, drugi su počeli da traže alternative za kreiranje i gledanje video sadržaja. ByteDance je više puta ponovio da TikTok nije na prodaju, a rok za to je bio danas, 19. siječnja 2025. Malo prije nego što je zabrana stupila na snagu, TikTok je bio uklonjen s Apple i Google App Storea uz poruku da su usluge “privremeno nedostupne” te da se aktivno “radi na uspostavljanju usluge u SAD-u što je prije moguće”.

Ovo je naravno pokrenulo salvu negodovanja i žaljenja od strane kreatora na popularnoj društvenoj mreži. Iako smo mislili da neće, potpuni preokret u posljednjim sekundama ipak se dogodio. Relativno. Naime, nakon 12 sati koliko je zabrana trajala, usred smjene američkog vrha, Trump koji danas službeno postaje predsjednik donio je odluku da se TikTok vrati sa željom da SAD i Kina pronađu rješenje na obostrano zadovoljstvo.

Hoće li ovaj status potrajati, vjerujemo, vidjet ćemo uskoro.

*Članak je preuzet sa Journal.rs.

Foto: Instagram (@sofiamcoelho, @milenabessonova)

Učitati još
Zatvori