Strahovi kod pasa – koji su najčešći i kako ih tretirati

Strahovi kod pasa – koji su
najčešći i kako ih tretirati

@babba

Strahovi kod pasa jedan su od najčešćih problema s kojima se susreću svi vlasnici. Oni mogu biti prouzrokovani raznim čimbenicima stoga ih je potrebno na vrijeme prepoznati kako ne bi ostavili trajne posljedice. Uz to važno je i naučiti kako reagirati na iznenadne situacije, a sve počinje od socijalizacije i treninga – točnije podizanja samopouzdanja kod psa.

Najčešći strahovi kod pasa

@fargo_lab

Straj je veoma snažna emocija koja pogađa ljude, ali i životinje. No, za razliku od nas oni ne razmišljaju apstraktno, ali zbog naleta snažnog straha zato se mogu dovesti u stanje potpunog izbezumljenja. Strahovi kod pasa međutim, nisu nešto što nije moguće prevladati. Osim onih vanjskih, genetski čimbenici svakako utječu na ovu pojavu stoga su neke pasmine podložnije od drugih i pri odabiru vrijedi obratiti pozornost na to.

Glasni zvukovi, gradska buka i pretrpane prostorije te nepoznati ljudi u psima vrlo često izazivaju neugodnost. Plahi pas u takvim se situacijama može dovesti i u životnu opasnost, primjerice da od straha nekog zvuka naglo skoči s pločnika na cestu i tako izazove katastrofu. Iracionalni i pretjerani strahovi ipak se mogu ukloniti.

Obuka, socijalizacija i puno strpljenja

@jelena.marija

Svi psi ne doživljavaju na jednak način svoje strahove pa se tako mogu podijeliti na osnovne tipove: koleričan, flegmatičan, melankoličan i sangviničan. Strahovi kod pasa čiji nagoni su dobro kanalizirani dobro će usvojiti obuku socijalizacije i poslušnosti. Neko općeprihvaćeno pravilo jest da ako je pas dnevno izložen nelagodnim situacijama bit će podložniji da se boji svega u svojoj okolini. Primjerice ako se vaš pas boji pokretnih stepenica, važno ih je postupno navikavati na njih, redovnim treningom i nikako prisilno.

Iako je sezona petarda iza nas one su jedan od najvećih problema s kojima se susreću vlasnici pasa, a brojne studije dokazale su da je i broj srčanih udara kod mezimaca u to godišnje doba povećano. Desenzibilizacijom odnosno izlaganjem psa zvuku petardi s dovoljne udaljenosti da u njemu ne izazove bojaznost, pomoći će psu da s manje stresa proživi strah od pucanja. Strahovi kod pasa mogu narušiti kvalitetu suživota stoga je važno na njima kontinuirano raditi, samostalno ili uz stručnu pomoć.

Dugotrajne posljedice

@ona.i.ona

Strah je najčešće praćen tjeskobom, a ta kombinacija u tijelu životinje izaziva čitav niz fizioloških promjena. Dugoročno stanje prelazi u kroničan stres koji uzrokuje zdravstvene probleme kao i one sa socijalizacijom. Opuštanje je ključno u tretiranju pasa i to kroz prevenciju situacija koje uzrokuju strahove. To može biti šetnja na mjestima koja su osamljena, izbjegavanje izravnih susreta s nepoznatim ljudima i slično. Opuštena svakodnevica ključ je sretnog života sa psom u domu i izvan njega.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori