Evo zašto biste baš ovoga ljeta trebali posjetiti jedan od najsunčanijih jadranskih otoka – Zlarin
Tko je jednom bio na Zlarinu taj mu se uvijek i vraća. Nikada nismo upoznali nikoga koga je taj otok ostavio ravnodušnim i tako je to već više od sto godina koliko traje tradicija turizma na ovom šibenskom biseru. Uz prirodne ljepote koje ostavljaju bez daha, bogatu kulturnu i tradicijsku ponudu, Zlarin je odnedavno bogatiji i za još jedan biser – Centar koralja Zlarin. Otok je jako dobro povezan sa Šibenikom u kojem ćemo ove godine baciti sidro jer nas na Tvrđavi sv. Mihovila čeka fantastična deseta koncertna sezona. Ova ekskluzivna koncertna lokacija u svojih je deset godina ugostila čak 217 koncerata, plesnih predstava i drugih raznih kulturnih događanja, a ove će sezone biti place to be za sve željne dobre zabave. Sve to i više su nego dobri razlozi zašto bi baš za odmor ovoga ljeta trebali odabrati šibenski arhipelag.
Jedan od najsunčanijih otoka
Zlarin je jedan od najsunčanijih dalmatinskih otoka s čak 2700 sunčanih sati godišnje. Njegova prednost osim predivne prirode je i blizina grada Šibenika te je stoga idealan za kratki bijeg od užurbane svakodnevice i uživanje u autohtonosti otoka koji je više od stoljeća pravo turističko srce Jadrana.
Bez automobila i plastic free
Na Zlarinu ne možete voziti automobil, ali vam ondje ni ne treba jer je otok kao stvoren za rekreaciju, zato birajte – trekking, bicikliranje, veslanje, plivanje… Otok je svake godine domaćin trail utrke kao dio Otočne trail lige Šibensko-kninske županije. Posebnost ovog otoka je i to što je plastic free. To znači da se na kulturnim i zabavnim manifestacijama ne koriste plastične čaše i pribor za jelo, već posebno dizajnirane višekratne čaše, a u trgovini nećete pronaći ni plastične vrećice. Sve to čini ga idealnim za odmor i bijeg od užurbane svakodnevice kojem težimo.
Otok umjetnosti i bogate kulture
Prvi pisani dokumenti o Zlarinu datiraju iz 1245. godine, ali nalazišta predmeta iz neolita i rimskog doba potvrđuju njegovu dužu povijest. Sve je to utjecalo na njegov razvoj kroz godine koji je bio obilježen kulturom pa ga zato i često zovu i otok umjetnika, a na njemu su rođeni i hrvatska književnica Vesna Parun i pjesnik Mladen Bjažić. Umjetničko, kulturno i povijesno nasljeđe nastavlja se i danas raznim manifestacijama i kulturnim poslasticama, pogotovo ljeti kada taj otok živi nekim posebnim životom. Od raznih izložbi, koncerata klasične glazbe, rock koncerata, filmskih festivala i kazališnih predstava do sportskih natjecanja i gastro događanja, svatko će pronaći nešto za sebe na Zlarinu tijekom ljeta! Neki od najpoznatijih događaja na Zlarinu koje ne želite propustiti su: Oproštaj koraljara, Brudetijada, Svjetsko prvenstvo u lovu ciplov na teću i Zlarin Street Music Festival!
Nedavno je na otoku otvoren i Centar koralja Zlarin. Priča o koraljarstvu, najznačajnijem kulturnom naslijeđu i najvećoj posebnosti otoka Zlarina od sada je ispričana na jednom mjestu. Osnovna funkcija centra je očuvanje i interpretacija kulturno – povijesne, tradicijske i prirodne baštine. Povodom otvorenja Centra koralja, Tvrđava kulture Šibenik koja je preuzela upravljanje, tijekom protekla dva vikenda na Zlarinu je organizirala radionice, stručna vodstva centrom, dječje predstave, kajak ture, koncert grupe JeboTon, posjetiteljima su na raspolaganju bili i bicikli koje su mogli preuzeti bez naknade i provozati se otokom, a ulaz je bio slobodan za sve od otvorenja do nedjelje 11. lipnja. Koliki je bio interes pokazuje i brojka da je tijekom dva vikenda otvorenja u Centru zabilježeno ukupno 1632 posjetitelja!
Koraljarstvo je najveća posebnost Zlarina
Otvaranjem Centra koralja, crveni koralj kojeg su Zlarinjani stoljećima vadili kako bi prehranili obitelj, sada postaje pokretač razvoja otoka na sasvim drukčiji način. Umjesto eksploatacije, atraktivnost crvenog koralja i njegov status postaju temelj narativa o potrebi očuvanja bioraznolikosti. Novi Centar koralja Zlarin, prvi takav Centar u Hrvatskoj, inovativno i zanimljivo priča priču o stoljetnoj tradiciji koraljarstva na tom otoku šibenskog arhipelaga.
Koraljarstvo je najznačajnije kulturno naslijeđe i najveća posebnost Zlarina. Zlarinjani i koralji neraskidivo su povezani, a ta priča o ključnom identitetu otočana, ovdje je ispričana na inovativan način. Centar djeluje u dva prostora – Kući Kažerma i Kući Šare. Kažerma je izložbeni prostor sa stalnim postavom koji uključuje prikaz ekosustava i zaštićenih vrsta šibenskog arhipelaga, tradiciju uzgoja koralja na zlatnom otoku i čitaonicu, dok je kuća Šare preuređena u edukacijsko – istraživački centar sa smještajnim jedinicama za istraživače i znanstvenike – rekla nam je voditeljica Centra koralja Katarina Gregov.
Nakon posjeta Centru razumjet ćete bolje otok i njegovu bit, jedan surov, težak i hrabar život tamošnjih žena i muškaraca. Misija i vizija Centra su, među ostalim, dati doprinos održivom razvoju Zlarina i postati nositelj kulturnog i društvenog života na otoku, vodeći istovremeno brigu o baštini i ekologiji.
Radno vrijeme centra je svaki dan od 9 do 21 sat, a na Zlarin možete doći redovnom linijom Jadrolinije iz smjera Šibenika, Prvić Luke, Prvić Šepurine i Vodica. Raspored vožnji pogledajte ovdje.
Ako vas još nismo uvjerili da ovoga ljeta Zlarin stavite na popis otoka koje morate posjetiti možda će vam pomoći i članak 10 razloga zašto posjetiti Zlarin. Vidimo se na Zlarinu.
Foto: Tvrđava kulture Šibenik