

Nakon dvije godine jedno od najljepših izletišta otvara svoja vrata. Posjetite Zeleni vir i Vražji prolaz
Gorski kotar se u proljeće pretvara u pravu zelenu oazu. Regija je to koja vam pruža brojne mogućnosti za ugodan odmor, obilazak bogate kulturne baštine i prirodnih atrakcija. Bez obzira tražite li mjesto gdje ćete u miru i tišini predivne prirode napuniti baterije i pobjeći od gradske vreve ili želite osjetiti adrenalin aktivnog odmora, u Gorskom kotaru moguće je oboje. Nedaleko od Skrada smještene su dvije prirodne zanimljivosti sjedinjene u jedinstveno zaštićeno područje – značajni krajobraz Zeleni vir i Vražji prolaz. Zbog iznimne ljepote i geološke vrijednosti zaštićeni su 1962. godine i proglašeni posebnim geomorfološkim rezervatom.


Zeleni vir
Do Zelenog vira, koji se nalazi na 302 metra nadmorske visine, može se doći iz nekoliko pravaca. Impresivna stijena visoka 70 metara uzdiže se između dva šumovita obronka i skriva špilju s izvorom. Ova stijena je zanimljiv geološki fenomen – prebačena bora sastavljena od mezozojskih sedimenata. S njezina vrha spuštaju se dva potočića: jedan ubrzo nestaje u usjeku, dok drugi pada u obliku slapa, koji se okomito ruši pred ulazom u špilju i slijeva u potok Curak, koji upravo ovdje izvire.
U unutrašnjosti špilje nalazi se mirno jezerce smaragdnozelene boje, s kristalno bistrom vodom. Izvor Zeleni vir nalazi se u dnu špilje i nije odmah uočljiv. Jezerce je pregrađeno betonskom branom, a njegova se voda koristi za pogon obližnje male hidroelektrane Munjara, ujedno prve hidroelektrane ovoga kraja. Nizvodno, potoci Curak i Jasle se spajaju i teku prema mjestu Iševnica, gdje se ulijevaju u rijeku Kupicu.


Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Vražji prolaz
Vražji prolaz nalazi se nešto dalje, a riječ je o jednom od najljepših kanjona u Gorskom kotaru kroz koji se probija potok Jasle. Iako se u literaturi i službenim dokumentima najčešće koristi književno ispravan naziv Vražji prolaz, među lokalnim stanovništvom stoljećima je ukorijenjen naziv Vrajži prolaz.
Ovaj kanjon, dug oko 800 metara, na pojedinim je dijelovima širok jedva dva metra. Nastao je tisućljetnim djelovanjem vode koja je postupno izdubila i oblikovala svoj put kroz stijene. Kroz kanjon teče potok Jasle, po kojem ime nosi i okolni šumski kompleks. Uz potok vodi pješačka staza, dijelom uklesana u stijene visoko iznad vode, a dijelom formirana od mostića i stubišta koji olakšavaju kretanje kroz uski prolaz.
Na samom kraju Vrajžeg prolaza, 14 metara iznad toka potoka, nalazi se otvor u stijeni – ulaz u špilju Muževa hišica. Špilja je duga oko 200 metara, a na njezinu se kraju nalazi dvorana s jezercem. Prema različitim izvorima, u špilji su pronađeni ostaci starog posuđa i nekoliko čamaca, a vjeruje se da su se upravo ovdje mještani Skrada i okolnih sela skrivali tijekom turskih najezdi.
Vlažne stijene kanjona dom su raznolikoj i specifičnoj flori te vrijedi ponoviti kako valja poštivati biološku raznolikost prostora.


Opće informacije
Tijekom produženog vikenda od 1. do 4. svibnja, izletište ponovno otvara svoja vrata posjetiteljima! Naime, jedan od najljepših kanjona Gorskog kotara stradao je u velikoj poplavi te su stepeništa koja vode kroz njega bila oštećena, a samim time i prolazak nemoguć. Mostovi kroz spektakularni kanjon Vražjeg prolaza obnovljeni su i spremni za sve šetače željne doživljaja, istraživanja i povratka prirodi.
Izletište je otvoreno svakodnevno od 10 do 17h. Ulaznice za Vražji prolaz se mogu kupiti isključivo na info točki u izletištu Zeleni vir (kućica do planinarskog doma). Cijena ulaznice je 6 eura po osobi, a ulaz za djecu do 7 godina starosti je besplatan. Prilikom obilaska izletišta potrebno je imati adekvatnu planinarsku obuću zbog skliske podloge. Kada se poželite odmoriti i nešto pojesti, svratite do planinarskog doma Zeleni vir.
Valja imati na umu kako zbog zahtjevne konfiguracije pristupne ceste, uvodi se posebna dvosmjerna regulacija prometa na dionici od Skrada prema izletištu:
Foto: iStock, Mario Jurina i Lynx and Fox