Kako su koncept “dolce far niente” i bezbrižna lakoća življenja prikazani u crnogorskoj vili pod nazivom Mandragora?
Dolce far niente.
Talijanska izreka koja se može prevesti i razumjeti na više načina fokusirana je, prije svega, na bezbrižnost i opuštanje. Vrijeme provedeno u prirodi jedno je od potencijalnih objašnjenja ovog koncepta koje uporište pronalazi u dobro poznatom dolce vita. Svoju oazu mira svatko će pronaći na različitim mjestima i dijelovima planete, a mi ga pronalazimo u Crnoj Gori – konkretnije, u naselju Orahovac.
Orahovac se nalazi na sjevernoj strani Kotora, a on je poznat i kao pomorsko, te ribarsko naselje. Mnogim ljudima Orahovac predstavlja idealno mjesto za ljetovanje, a slikoviti pejzaž iz snova glavni je razlog zašto različite generacije tvrde da ih za ovo područje vežu najljepše uspomene.
Lokacija predstavlja idealan sklad prirode, odmora i odličnog provoda. Ipak, svaki skriveni kutak naselja krije moderne projekte koji su nastali iz ljubavi prema dizajnu, ali i želje da nastane nešto novo i drugačije što će privlačiti pažnju već na prvi pogled. Upravo u ovu kategoriju spada i Vila Mandragora – projekt koji potpisuje multidisciplinarni arhitektonski studio u Crnoj Gori pod nazivom Studio Synthesis.
/ Oaza mira @ Orahovac /
Vila Mandragora je u osnovi obiteljska ljetna vila u Orahovcu koja je pozicionirana iznad magistralnog puta Risan-Kotor. Ova arhitektonska realizacija predstavlja, prije svega, primjer uspješne integracije u jedinstveni pejzaž Bokokotorskog zaljeva.
Odgovarajući na zahtjeve investitora, a istovremeno uzimajući u obzir kontekst lokacije, autori su se odlučili za rješenje koje arhitektonskim izrazom teži očuvati prirodni ambijent lokacije, ali istovremeno odgovori na izuzetno veliki pad terena.
Vila se sastoji od dva korpusa koja su postavljena paralelno. Samim tim, omogućena je kvalitetna i maksimalna interakcija korisnika vile s okolnim prostorom. Također, kontakt s parterom ostvaren je dvojako – preko prizemlja i kata.
Kroz spoj grubog i mekog, postignut je efekt lakoće objekta i vizualnog osjećaja niže gradnje. Kaskadno rešenje prilagođeno je topografiji terena i razvijanju kako vanjskih, tako i unutrašnjih sadržaja u dva nivoa. Samim tim, formira se više zelenih površina s odabranim raslinjem. Prizemna cjelina se prelijeva na zelenu zonu, dok se katna cjelina s dnevnim sadržajima nastavlja na ulaznu zonu, terase i zonu bazena.
Ova prostorna i raskošna vila predstavlja jedan od mnogih projekata arhitektonskog studija Studio Synthesis architecture & design. Njegov tim čine profesionalci u području planinarenja, projektiranja, ekologije i dizajna. Samim tim, njihova oblast djelovanja fokusirana je kako na arhitektonsko projektiranje i istraživački dizajn, tako i na ekološki urbanizam i pejzažnu arhitekturu.
Konstantnim unaprijeđivanjem metodologije, studio od osnivanja ostvaruje napredak u svim navedenim područjima. Upravo to ovjekovječeno je i kroz primjer Vile Mandragore – koju dodajemo na must-visit listu.
*Članak je preuzet sa Journal.rs.
Foto: Relja Ivanić / Super Prostor