

Šetnice među krošnjama drveća predstavljaju jedinstven način da doživimo prirodu iz posve nove perspektive. Ove staze omogućuju posjetiteljima da hodaju među drvećem, promatrajući šumski ekosustav iz ptičje perspektive, bez da pritom narušavaju njegovu ravnotežu. Bilo da ste ljubitelj prirode, fotografije ili samo tražite opuštajući izlet u zelenilu – šetnja kroz krošnje pruža nezaboravan doživljaj koji spaja avanturu, edukaciju i mir.
U našoj zemlji do sada su izvedene dvije takve šetnice – Staza kroz krošnje Zelenjak i Šetnja pod krošnjama Medjame. O svakoj vam više otkrivamo u nastavku:



Staza kroz krošnje Zelenjak
Jedinstvena Staza kroz krošnje Zelenjak nalazi se u Hrvatskom zagorju, na cesti Klanjec – Kumrovec. Na stazi se nalazi edukativna interpretacija biološke raznolikosti Značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora. Tematski, staza spaja bioraznolikost i glazbu, kroz skulpturu trube koja prati cijeli put, inspiriranu ovim specifičnim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. U sklopu staze nalazi se i promatračnica za ptice u obliku ptičjeg gnijezda, te ljuljačke, a podnožje staze ukrašavaju perunike.
Za osobe s invaliditetom i slabije pokretljivosti osigurana je podizna platforma na početku staze, a ploče s tekstovima na Brailleovom pismu omogućuju pristup i slijepim i slabovidnim osobama. Dužina staze iznosi 125 m, a vrijeme obilaska je 15 minuta.


Šetnja pod krošnjama Medjame
Druga nas šetnja pod krošnjama odvodi u Moslavinu. Medjame, područje uz rijeku Česmu, smješteno je nedaleko od središta grada Čazme. Nekada su ga često posjećivali ribolovci i izletnici, no s vremenom je zapušteno i pomalo palo u zaborav. Njegov potencijal ponovno je otkriven zahvaljujući projektu Čazma Nature. U sklopu istog realizirano je i prvo hrvatsko biološko kupalište, a više o tome možete doznati na linkulinku.
Ovo značajno stanište ptica močvarica i vodozemaca danas krasi gotovo dva kilometra duga drvena pješačka staza s mostovima, koja je uzdignuta iznad tla te vodi posjetitelje kroz prirodu, djelomično i kroz krošnje drveća. Novi izgled prostora i dalje stavlja u prvi plan zaštitu prirodnog staništa – osobito vodozemaca i ptica močvarica. Pješačka je staza pažljivo uređena tako da ne narušava njihov mir, a cijela je konstrukcija izrađena od drva kako bi se što bolje uklopila u prirodni ambijent.
Foto: TZ Čazma, Zagorje – Priroda