Ako od Karlovca povijesnom Jozefinskom cestom krenemo prema jugu posljednja će stanica biti Senj. Jesti li znali da ćete tada biti na pola puta između Ekvatora i Sjevernog pola? Naime, najstariji grad na sjevernom Jadranu smjestio se između mora, obronaka Kapele i Velebita točno na 45 sjevernoj paraleli. O tome svjedoči i Sunčani sat, postavljen na ulasku u Senj s riječke strane, koji je i sjajan vizualni spomen kako smo 5.000 kilometara udaljeni od najsjevernije točke i središnje zemljine linije.
Senj je grad bogate povijesti, nekadašnja najvažnija luka na sjevernom Jadranu, glavno središte ilirskog plemena Japoda, grad glagoljaške baštine i sjedište Uskoka. Danas je to najveća urbana aglomeracija na hrvatskoj obali između Rijeke i Zadra, no rijetko ćete čuti da se spominje u turističkom kontekstu. Zasigurno će vam na spomen Senja prva asocijacija biti bura, no jeste li znali i da je Senj najsunčaniji dio Jadrana s prosječno 6 sunčanih sati dnevno? Ovo je samo jedan od zanimljivih podataka koje vam donosimo u nastavku, a koje možda niste znali.
Opet puše bura
Bura rađa u Senju, caruje u Bakru, a piruje u Trstu, jedna je u nizu poslovica koja opisuje poznati vjetar. Senjani su iznimno ponosni na svoju buru, ona je vitalni dio njihovih života i identiteta te svojevrsni simbol grada. Premda često nije ugodan, ljeti je u umjerenom izdanju ovaj vjetar poželjan jer ublažava vrućinu i sparinu te pripomaže održavanju kristalno čistog mora. Također, Senjani vjeruju kako uzrokuje jedan od najljepših zalazaka sunca, a oni koji su se ondje zatekli u večernjim satima zasigurno će potvrditi ovu tvrdnju.
Podno Nehaja
Vizualno najdojmljiviji simbol Senja zasigurno je tvrđava Nehaj, nekadašnje središte Uskoka, izgrađena na obližnjem brdu Trbušnjak. Podignuta u obrambene svrhe, danas je pretvorena u muzejski prostor koji svjedoči o bogatoj povijesti ovoga kraja. Aktualni postav uključuje zbirke Senjski uskoci i Senjska primorska kapetanija, stalne izložbe Senjske crkve kroz povijest i Gradski i plemićki grbovi Senja.
Senjske katakombe
Prema dostupnim podatcima Senj je do 12. stoljeća bio središte Senjske biskupije, povijesne katoličke biskupije. O bogatoj duhovnoj tradiciji grada govori i najstariji popis senjskih crkava s kraja 17. st. iz kojeg doznajemo da je grad u povijesti imao čak dvanaest crkava i dva samostana. Nažalost, danas je sačuvan samo mali dio navedenih građevina, dok je dio prenamijenjen u druge svrhe. Senjska katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije danas je jedan od najznačajnijih gradskih spomenik i sjajan svjedok bogate kulturne baštine. U njezinoj kripti nalaze se i senjske katakombe u kojima su posljednje počivalište pronašli brojni senjski građani i uglednici.
Čuvaj se senjske ruke
Čuvaj se senjske ruke, poznati je roman s kojim su se mnogi od nas susreli tijekom srednjoškolskog obrazovanja. Zasigurno je to najpoznatije književno djelo u kojem se spominje Senj, no ne i roman koji je napisan od strane senjske ruke. Naime, brojni poznati književnici podrijetlo vuku upravo iz ovog rada, a među njima ćemo istaknuti Silvija Strahimira Kranjčevića, Milutina Cihlara Nehajeva, Vjenceslava Novaka, Milana Ogrizovića i Pavla Rittera Vitezovića. Njima u spomen uređen je, danas nažalost poprilično zapušten, Park pjesnika iznad stare gradske plaže Banja u kojem su postavljene njegove biste. U parku se nalazi i zavjetna crkva Svete Marije od Arta.
Sjajna polazišna točka
Kada vam dosadi uživanje u suncu i moru, izležavanje na nekoliko plaža (Điga, Banja, Prva i Druga draga te Plaža voda) te isprobavanje lokalne gastronomske scene, Senj može predstavljati i sjajnu polazišnu točku za razgledavanje okolnih mjesta. Tako se možete zaputiti u selo Krasno na obronke Velebita, gdje možete posjetiti Interpretacijski centar Krasno- Kuća šumarstva i Kuću Velebita, posjetiteljski i informacijski centar za posjetitelje Nacionalnog parka Sjeverni Velebit.
Istočno od Krasna i sela Devčići vodi put do crkve Majke Božje Krasnarske koja se smatra jednim od najpoznatijih hrvatskih marijanskih svetišta.
U sklopu senjskog gradskog naselja Jablanac nalazi se romantična i posebna uvala Zavratnica, pravi fenomen prirode. Morskim putem, iz Senja se možete priključiti turama koje vode u razgledavanje Golog otoka.
Grad neiskorištenih potencijala
Početkom kolovoza grad postaje poprište poznatog Međunarodnog ljetnog karnevala. Riječ je o najstarijem i najvećem događaju takve vrste u Lijepoj našoj. Karnevalska događanja traju četiri dana, a kulminaciju doživljavaju velikom karnevalskom povorkom u kojoj sudjeluje nekoliko tisuća maškaranih posjetitelja.
Dojma smo kako je Senj grad velikog, no nažalost nedovoljno iskorištenog turističkog potencijala. Osobit spoj najboljeg od mora i kopna svakako vrijedi posjetiti, barem kako bi popili tradicionalnu kavu kod Tri mornara.
Foto: Profimedia, iStock, Osobna arhiva