Ovog proljeća primjetno je kako se sve više vraćamo jednoj od svojih omiljenih aktivnosti – putovanjima. Svakog vam tjedna donosimo mali inspo gdje se zaputiti s dolaskom toplijih dana, što sve otkriti i istražiti i tako dodatno proširiti svoje vidike, a ovog puta svoju travel priču s nama su odlučili podijeliti dečki iz omiljenog domaćeg brenda eNVy room, Nikica Ivančević i Vjeko Franetović. Zahvaljujući njima i utiscima s njihova posljednjeg putovanja, dat ćemo vam ideju i nagovoriti vas na odlazak na sami jug Italije, koji je u neku ruku zanemaren, dalek, bitno siromašniji od sjevera, no svejedno donosi ljepote koje nećete susresti nigdje drugdje.
- Za svoju posljednju travel destinaciju izabrali ste jug Italije – na koje regije ste se fokusirali i koje ste sve gradove obišli?
Budući da u Italiju idemo jednom godišnje zbog posla, dobar dio sjevernog i centralnog dijela smo već obišli pa je tako odluka pala na sami jug. Konkretno Apulija i Sicilija koje su riznica najrazličitijih priča iz bogate povijesne kulture, ali i zbog blage klime s obzirom na to da smo na put išli početkom siječnja. Radi se o poprilično dugačkom putu te smo unaprijed isplanirali gradove gdje ćemo napraviti krati break za odmor dok ne stignemo na željeno odredište. Prvi stop nam je bio u Bologni na jednu noć, pa u Pescari prije koje smo posjetili San Marino i nakon toga smo napokon stigli u Apuliju na sami „špic pete“ u predivan barokni grad Lecce. Tamo smo ostali tri noći te smo se zaputili u šarmantni gradić Arbelobello iz kojeg smo radili izlete u Locorotondo i Ostuni. Ostali smo dvije noći i sutradan smo se zaputili na Siciliju. Točnije, u grad Palermo gdje smo ostali tri dana kako bi malo odmorili od vožnje, uživali u gradu, ali i obišli još neka mjesta koja su relativno blizu kao što je Temple of Segesta, mali gradić Cefalu i naravno Corleone. Iz Palerma smo se preko Piazze Armerine uputili u Agrigento kako bi posjetili dolinu hramova i Scala dei Turchi. Tamo smo ostali dvije noći, napunili baterije i uputili se u Cataniu. Otud smo radili izlet u Siracusu i odmarali tri dana kako bi se pripremili za dugačku vožnju za Materu. Na putu smo stali u Taorminu kako bi posjetili antički teatar s predivnim pogledom na vulkan Etnu.
- Koliko dana je po vašem iskustvu idealno za malo konkretnije i pedantnije istraživanje svih ljepota talijanskog juga? I zašto ste izabrali baš Italiju?
Italija nam je jedna od (ako ne i najdraža) država koju često volimo posjećivati što zbog, kako smo već rekli, posla, ali i same blizine, predivnog krajolika, hrane, ljudi i bogate povijesti. Niti jedna država u blizini u kojoj smo do sada bili nema toliku bogatu koncentraciju znamenitosti na jednom mjestu. No jug Italije je možda najizraženije autohton po tom pitanju, ali i najraznovrsniji što se tiče gradova koji su zaista specifični i drugačiji od svega što smo vidjeli na sjeveru recimo. Mi smo unaprijed isplanirali cijeli put i istražili koje gradove vidjeti, koje znamenitosti obići, koliko gdje odsjesti i došli smo do malo preko dva puna tjedna što nam je bilo dovoljno za sve obići ali i odmoriti. No ne bi se bunili ostati još koji dan duže u nekim gradovima koji su nas oduševili i u koje ćemo se svakako vratiti.
- Kako je izgledao vaš roadtrip – auto, bus, vlak, avion ili neka druga opcija? S čime se najbolje zaputiti na jug Italije? Što vas je oduševilo, iznenadilo, fasciniralo? Čime su vas osvojili lokalci?
Odlučili smo na put krenuti s autom jer smo htjeli obići što više toga. Prvi plan je bio da idemo s autom iz Splita s trajektom za Anconu koji kreće kasno u noć i stiže u rano jutro. No na kraju smo ipak odlučili da ćemo krenuti kopnenim putem iz Zagreba. Avion nam nije bio opcija jer ste tako poprilično ograničeni, a zaista je šteta kada ste već na Siciliji da ju ne obiđete cijelu. Kao i samu Apuliju. Prednost road tripa je ta što zaista doživite zemlju u kojoj jeste. Očarat će vas fascinantan krajolik, nevjerojatna vegetacija, tropsko bilje, brda i doline, malena sela kroz koja vjerojatno nikad ne bi prošli da ste se locirali na samo jednom mjestu. Koncentracija znamenitosti je naprosto fascinantna. Klima je blaga u zimu. Gotovo cijelo vrijeme smo bili na 15C.
Ono na što morate biti spremni ukoliko idete s autom su malo lošije ceste. Recimo na Siciliji kada gledate na karti udaljenosti između gradova i nisu toliko velike no cesta je ta koja će vam nadodati koji sat ekstra na putu. Naime, nemaju autoput nego brzu cestu i često puta ćete naletjeti na radove na cesti pa se pripremite na to da google maps neće prepoznati takve situacije. Također, pripremite se i na to da je Sicilija nažalost puno siromašnija u odnosu na sjever tako da ćete recimo u Palermu svjedočiti velikim kontrastima između predivnih baroknih zgrada, fancy restorana, luksuznih dućana dok već čim se maknete u uličicu do primijetiti ćete i onu drugu stranu, a to su oronule fasade, prljave ulice, smeće itd. No i to je Sicilija, a Sicilija su prvenstveno ljudi. Srčani, srdačni i dobronamjerni. U niti jednom trenutku se nismo osjećali nesigurno i zaista vam je svatko spreman pomoći ukoliko se izgubite u nekim od živopisnih ulica Palerma.
- Talijani su poznati po dobroj spizi – koja su tradicionalna jela koja ste imali priliku isprobati, a preporučili biste ih i nama?
O hrani u Italiji se nema što više puno reći. To je hrana koja je bliska nama, no još mnogo bogatija okusima i aromama. No pripremite se da će vam Sicilija tu ljestvicu podići još jako visoko. Skoro pa vam se neće dogoditi da pojedete nešto što nije spravljeno s puno ljubavi, bilo da ste u nekom „fine dining“ restoranu ili u gotovo bilo kojem lokalnom restoranu. A na njih smo isključivo bili fokusirani i zaista smo u svakom jelu uživali. Od hrane koju smo probali preporučili bi svakako „Arancini al ragu“ koji su izvrstan način kako se okrijepiti „s nogu“ ukoliko ste u obilasku grada, a ne stignete raditi pauzu. To su slasne, hrskave kugle riže punjene mesnim raguom ili mozzarellom. Ukoliko niste do sada nikad probali desert kao što je „Cannoli“ kojem nismo mogli odoljeti gotovo svaki dan, na Siciliji ih svakako nemojte propustiti probati. Desert je to koji je tubastog oblika, hrskavog tijesta punjen bogatom kremom od ricotte. Raj za nepca. Za osvježenje preporučamo „Granite di caffe“ – smrznuti, hrskavi desert koji se topi u ustima i kojem je baza voće, pistacija ili kava. Nešto kao sorbet, ali puno slađe. Naravno ne trebamo govoriti kako smo jeli puno domaće tjestenine koja je izvrsna. Preporučamo svakako probati „Pasata alla Norma“, nešto kao naša šalša samo sa bosiljkom, ricotta sirom i patlidžanima i „Gamberoni negli spaghettini croccanti“ – pikantna hrskava, zapečena tjestenina s račićima. Probajte i rižoto s morskim ježom, morske plodove s pistacijom, juhu od dagnji, zapečene patlidžane s ricottom, salatu od naranče i kapara i još mnogo, mnogo toga. I da, vino svakako morate probati. Rađeno od grožđa koje raste na vulkanskom tlu podno Etne koje mu daje tu specifičnost u okusu. Kako se kompozicija tla mijenja sa svakom erupcijom, s njom se mijenja i okus vina. U pitanju je vino izrazito tamne boje, s puno aroma, ukusa tamnog bobičastog voća i začina.
- Koje su neke must see stvari u Apuliji, a koje u Siciliji?
U Apuliji svakako posjetite mali barokni gradić Lecce, odsjednite u srednjovjekovnoj palači Torre del Parco koja je sada hotel i u kojem ćete imati osjećaj da noćite u muzeju. Grad je prepun zelenila, tropskog cvijeća, palmi, malih pitoresknih uličica, divnih restorana i lokalnih dućana s autohtonim proizvodima. Kada ste tamo, obavezno pođite u Locorotondo i Ostuni. Dva mala, također barokna gradića, izrazito bijelih pročelja koja su jedinstvena upravo za ta dva grada. U Arbelobellu svakako nemojte propustiti spavati barem jednu noć u trullo.
To su građevine koje izgledaju kao iz nekakve bajke, jedinstvene arhitekture nastale gradnjom veziva, isključivo od nepravilnih vapnenačkih kamenja, i koje su preživjele stoljeća vremenskih nepogoda i nalaze se na Unescovom popisu svjetske baštine. U Bariju pak svakako prođite kroz stari dio gdje obično na ulicama sjede Talijanke koje prodaju lokalne orecchiette. To je specifična tjestenina koja izgleda kao mala školjkica ili uška, a često iza otvorenih vrata možete vidjeti kako ih pripremaju. Mi smo naravno obavili shopping i ponijeli najbolji suvenir iz Italije. I na kraju puta Apulije, Matera. Teško je uopće opisati ljepotu tog kamenog grada. Jednog od najstarijih gradova na svijetu. Zbog svojeg specifičnog izgleda poslužila je i kao kulisa za snimanje Pasije i najnovijeg James Bonda. Svoju slavu je dobila zbog starog grada „Sassi di Matera“ što u prijevodu znači kameni grad. U kamenu su prirodno uklopljene građevine, crkve, farme, cisterne, palače i kuće. Ukoliko planirate svoj put u Materu svakako preporučamo da odsjednete u jednom od njihovih predivnih hotela uklopljenih u kamen. Preporučamo svakako Il Palazzotto.
Na Siciliji se pak svakako pripremite da će vas obuzeti svojom ljepotom krajolika, ali i nevjerojatnom povijesti koja oduzima dah. Palermo će vas zavesti svojom energijom i predivnim raskošnim, baroknim zgradama koje mogu konkurirati Parizu. Svakako posjetite Palazzo di Normanni, najstariju kraljevsku rezidenciju u Europi. Iz Palerma obavezno napravite izlet u Tempio Di Segesta, Segestin hram. Nešto toliko prelijepo da oduzima dah. Hram se nalazi sam samcat, na vrhu brežuljka okružen predivnim krajolikom i plavim nebom i upravo u tome leži njegova ljepota. Popnite se na jedan od obližnjih brežuljaka, sjednite i uživajte u miru prirode i u pogledu na remekdjelo koje ćete rijetko gdje vidjeti. Ukoliko vas jako zanima povijest i znamenitosti onda svakako se odvažite na put u srce Sicilije pogledati najveće i najočuvanije mozaike u Piazzi Armerini. Pripremite se na nešto drugačiju klimu s obzirom na visinu. Mi smo bili u siječnju tako da smo na putu prema tamo prošli kroz četiri godišnja doba. Kada ste već u Palermu, svakako posjetite Corleone. Za to će vam biti dovoljan jedan dan s obzirom da osim muzeja Mafije nemate pretjerano puno toga za vidjeti jer je grad poprilično malen. I da, pripremite se na neasfaltiranu cestu i puno prašine putem do grada.
Ako idete u Agrigento onda obavezno posjetite dolinu hramova, arheološku zonu Agrigenta. Arheološki ostatci iz antičke grčke, posebno sedam dorskih hramova. Konkordijev hram u Agrigentu je jedan od najbolje očuvanih grčkih hramova i zaista oduzima dah. Mi smo imali sreće što smo bili u zimu jer cijelo nalazište je doslovno bilo samo za nas koje zbog svog položaja na visini, predivnog pogleda i vegetacije koja je već tada bila u punom cvatu djeluje kao oaza mira. Proveli smo tamo skoro cijeli dan uživajući na suncu ispijajući cijeđeni sok od lokalnih naranči i nara. Nemojte propustiti posjetiti i Scale dei Turchi. Dokaz je to kako je priroda najveći umjetnik. Dok hodate nepreglednom pješčanom plažom imate dojam da se nalazite u negdje u tropima. No ništa vas ne može pripremiti na prizor koji slijedi. Velika litica, izrazito bijele boje, u obliku stepenica po kojima možete hodati i s koje puca pogled na tirkizno more. Osjećaj je to koji se teško može opisati. Plaža se s pravom smatra jednom od najljepših u Italiji.
Čarobno mjesto koje je nastalo kao rezultat djelovanja mora i vjetra i koje je jedinstveno takvo na cijeloj Siciliji. Dan prije nego smo planirali posjet plaži, netko je prolio velike količine crvene boje koja je izgledala kao krv koja se slijeva u more i to sve kao protest protiv COVID mjera. Naravno, nismo se mogli načuditi ljudskoj gluposti no već sutra dan vlasti su ekspresno oprale cijele Scale tako da smo imali sreće da možemo uživati u toj jedinstvenoj kreaciji prirode. Ukoliko vas put odvede u Cataniu obavezno posjetite i Siracuzu, mali barokni gradić u kojem se snimao film Malena. Očarat će vas sa svojom ljepotom i cijelo vrijeme će vam se u glavi vrtiti muzika Enia Moriconea. I svakako nemojte izostaviti Taorminu. Presladak mali gradić s predivnom plažom i u kojem se nalazi nama najljepši antički teatar s fascinantnim pogledom na vulkan Etnu. U centru Taormine svakako kupite liker od pistacije. Nešto najkremastije i najfinije ikad. Sve u svemu pripremite se na to da će vam jug Italije priuštiti prizore koji će vam oduzeti dah,nahraniti dušu i čvrsto vam se urezati u siječanja.
- Putovanja na, rekli bismo, kraju pandemije svakako imaju svoju čar – jeste li se i vi pošteno zaželjeli odlaska u nepoznato i otkrivanja nekih novih svjetova?
Definitivno! Prošlo ljeto nakon dugih godinu i pol dana smo napokon prvi put otišli negdje van Hrvatske i odmah smo u mjesec dana obišli Pariz, Istanbul i Firencu. Doduše, spojili smo ugodno s korisnim jer u te gradove i inače putujemo radi posla. No osjećaj nakon duge epidemijske i teške godine, otići van države se riječima ne može opisati. Putovanja su nama hrana za dušu, punjenje baterija, širenje vidika, stvaranje novih iskustava i svakako su nam falila. Puno toga još imamo u planu za vidjeti. Ova godina će svakako biti obilježena putovanjima, a definitivno se nadamo vratiti opet na Bali.
- Sada kada su se slegli dojmovi, koji su neki vaši glavni tips & tricks za sve one koji požele odraditi vašu turu – što očekivati, na što se pripremiti?
Kada su putovanja u pitanju tu smo stvarno štreberi. Prije svakog puta napravimo detaljan plan što želimo vidjeti i ništa ne prepuštamo slučaju. Ukoliko planirate napraviti turu koju smo mi odradili svakako ne putujte sami jer je u pitanju zaista dugačak put i puno sati provedenih u autu tako da je bolje putovati na način da su barem dva vozača kako bi se mogli mijenjati tokom vožnje. Nas je troje išlo na ovo putovanje. S Ivanom zaista često putujemo. Bilo je dovoljno vozača i dovoljno mjesta u autu. Dobro razmotrite udaljenosti između gradova i vrijeme koje vam je potrebno za prijeći taj put. Mi sve informacije o cesti i vremenu nalazimo na Via michelin i prema tome se ravnamo. Uzmite u obzir da na jugu Italije nema autoputa nego je u pitanju brza cesta. Držite se ograničenja jer su im kamere posvuda. Također, uzmite u obzir da su Talijani poznati po kaotičnoj vožnji i prometu. Oznake su im loše i često puta ne znate koliko je traka na cesti. Tako da tu trebate biti stvarno oprezni. Također, u starim jezgrama nije dozvoljeno ostavljati auto. Naš savjet je da uzimate smještaje koji imaju svoj parking inače će te morati parkirati van stare jezgre što je često puta udaljeno par kilometara hoda. Iako smo putovali u zimu, klima je dolje blaga i vrijeme je zaista predivno većinu vremena tako da je užitak obilaziti sve znamenitosti jer nema gužve i možete zaista uživati nesmetano u svemu što vam Sicilija i Apulija imaju za ponuditi. A i fotke će vam izgledati super. Ukoliko planirate ići u ljeto pripremite se na more ljudi ali i nesnosnu sparinu i vrućinu. No, i to se da izdržati uz toliku količinu ljepote. Mi bi svakako još htjeli posjetiti otoke.
- Poznato je da volite putovati i rado pratimo svaku vašu travel pustolovinu – utječu li putovanja i na vaše modno stvaralaštvo? Čime vas je u modnom smislu, primjerice, inspirirao jug Italije?
Vratili smo se puni dojmova iz Italije u kojoj sve pršti bojama tako da će i naša proljetno/ljetna kolekcija biti na tom tragu. Vedra i puna optimizma.
Foto: Privatna arhiva