Nacionalni park Krka ove godine slavi okrugli rođendan. U povodu obilježavanja četrdeset godina od proglašenja, 24. siječnja 1985. godine, javna ustanova zadužena za upravljanje tim zaštićenim područjem upriličit će niz događanja kojima će proslaviti četiri desetljeća aktivnog djelovanja s ciljem očuvanja prirodne i kulturnopovijesne baštine toga prostora i educiranja zaposlenika, posjetitelja i lokalne zajednice o njezinu značaju.
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje. Radno vrijeme Parka je od devet do šesnaest sati, a od jedanaest do trinaest sati na Skradinskom buku održavat će se rođendanske radionice i predavanja.
Green Eye: filmska priča o očuvanju prirode
Službeni program obilježavanja rođendana počet će u četvrtak, 23. siječnja otvorenjem petog Green Eye Festivala, filmskog festivala na temu zaštite okoliša i očuvanja prirode. Ove godine posvećen je održivu razvoju i ekološkoj stabilnosti, a održat će se u Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku.
Nacionalni park Krka u 2025. godini želi naglasiti važnost suživota čovjeka i prirode i predstaviti načine održiva upravljanja zaštićenim područjima. Tip festivala kao što je Green Eye idealan je za prenošenje takvih poruka jer kroz filmsku umjetnost i tematske panele razvija svijest o globalnim ekološkim izazovima i potiče ljude na djelovanje. Na edukativnim panelima nakon projekcija raspravljat će se o održivu razvoju i praktičnim koracima koji vode ka ekološkoj stabilnosti.
Tijekom dva dana festivala posjetitelji će moći pogledati pet filmova o zaštiti okoliša, kojima su autori neki od najpoznatijih producenata i režisera. Sudjelovanje na ovogodišnjem Green Eye Festivalu možete potvrditi prijavom preko poveznice, a detaljan program sa satnicom filmova i panela pogledajte ovdje.
Otvorenje Centra za interpretaciju prirode Krka – vrelo života
Program obilježavanja četrdeset godina od proglašenja Parka i djelovanja javne ustanove nastavlja se u subotu, 25. siječnja u novom Centru za interpretaciju prirode Krka – vrelo života u Kistanjama, gdje će biti održana završna konferencija projekta Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke. Projekt je obuhvatio niz infrastrukturnih intervencija unutar Nacionalnog parka Krka, osmišljavanje i uvođenje novih prezentacijskih i interpretacijskih sadržaja, uređenje pješačkih staza, elektrifikaciju brodskog prometa i unaprjeđenje sustava upravljanja sadržajima i posjećivanjem. Sam Centar za interpretaciju prirode Krka – vrelo života interpretira teme vode i bogate prirodne i kulturnopovijesne baštine Parka kroz osam izložbenih cjelina.
Sedam sedrenih slapova
Nacionalni park Krka nosi epitet zelene oaze dalmatinskog krša, a obuhvaća najljepši tok rijeke Krke, te donji tok rijeke Čikole. Parkom je proglašen 1985.godine, a ono što ga čini toliko posebnim je sedam sedrenih slapova (Bilušića buk, Brljan, Manojlovački slap, Rošnjak, Miljacka, Roški slap, Skradinski buk), raznolik i slikovit biljni i životinjski svijet (brojne endemične i rijetke ugrožene vrste), preko stotinjak špilja i jama, ali i duhovna središta poput franjevačkog samostana s crkvom Gospe od Milosti na otočiću Visovcu, i manastir sv. Arhanđela u Carigradskoj dragi.
Što vidjeti u srednjem i gornjem toku rijeke Krke?
Dok ćete se voziti na zacrtane lokalitete unutar Parka, shvatit ćete kako ste ostali bez daha od ljepote koja vas okružuje. I s pravom – jer srednji i gornji dio parka, populariziran kroz projekt ‘Nepoznata Krka: skrivena blaga srednjeg i gornjeg toka rijeke Krke’ skrivaju brojne pješačke staze, ali i Eko kampus Krka u Puljanima, biser antičke povijesti, rimski vojni logor Burnum, Manastir Krka, ali i Roški slap do kojeg vodi šetnica.
Eko kampus ‘Krka’ začin je izleta kojeg ćete provesti (ili možda započeti) u ovom nacionalnom parku. Unutar Eko kampusa (do njega se dolazi pristupnom cestom koja se spaja sa županijskom cestom Ž6055) nalaze se čak tri zgrade s interaktivnim postavima i sadržajima, ali i hostel koji svoju dobrodošlicu želi i djeci, studentima, volonterima. Sadržaj Eko kampusa je za sve uzraste, a tijekom boravka na ovom mjestu upoznati ćete arheološku stranu povijesti, otkriti prirodoslovnu zbirku, istražiti laboratorij prirode koji daje odgovore na brojna pitanja koja se nameću dok prolazite Parkom.
Za razgled Kampusa vam treba dobrih dva do tri sata (ovisno o tome putujete li s djecom koja će vrlo brzo shvatiti da na ovom mjestu mogu svašta dirati, te se međusobno natjecati u svladavanju različitih izazova koji se nude kroz interakcijski postav) što je dovoljno da sve vidite i dobro se zabavite.
Što nakon obilaska?
Kad istražite Eko kampus Krka, put će vas odvesti u srce dalmatinske zagore, u krš i makiju kroz koju će veličanstveno izroniti Burnum. Riječ je o vojnom amfiteatru u kojoj je pronađena arheološka zbirka s tisućama predmeta (možete je vidjeti u Eko kampusu Puljani) sagrađen na prijelazu iz stare u novu eru, na mjestu s kojeg se u vrijeme Rimskog doba kontrolirao prijelaz preko rijeke Krke, jedne od najvećih vodenih puteva tog vremena.
Najviši slap u NP Krka
U blizini Burnuma nalazi se i Manojlovački slap, najviši slap Nacionalnog parka Krka, kojeg su davne 1877. godine posjetili austro-ugarski car Franjo Josip 1 sa suprugom Elizabetom Bavarsko (o tome svjedoči i spomen ploča na jednoj od pješačkih staza koja vodi na vidikovac s kojeg se vidi ovaj slap). Na ovom dijelu Nacionalnog parka, točnije samo tri kilometra od Burnuma u selu Kistanje nalazi se Manastir Krka koji se prvi put spominje 1402.godine. Uz njega ćete vidjeti crkvu sagrađenu u bizantskom stilu, a ispod manastira su grobnice.
Vinarije i konobe
I za kraj, kad završite s istraživanjem NP Krka, ne zaboravite se osvrnuti po Dalmatinskoj zagori. Osim ljepote ovog NP ona skriva i puno malih vinarija i konoba u koje je potrebno zaviriti i uživati u plodovima vrijednih ljudi koji žive na ovom području.
Foto: Pexels, IStock