Ljeto se polako približava kraju, a mi se puni uspomena vraćamo u svoje domove. Kamo god krenuli, nezaboravne trenutke volimo ovjekovječiti kamerom ili ih nositi pohranjene u sjećanju. No, trajnija uspomena s putovanja svakako su autohtoni suveniri. Osim što u sebi nosi priču i dolazi u najmaštovitijim oblicima nakita, figurica ili nečeg jestivog, uči nas o tradiciji i povijesti mjesta. Šarmantne suvenirnice gotovo je nemoguće zaobići, a upoznavanje s lokalcima i dobar smijeh kroz priču ostaju trajna uspomena na sretne trenutke. Hrvatska se može pohvaliti bogatom kolekcijom autohtonih suvenira koje ćete voljeti pokloniti najdražima ili pak sebi samima. U nastavku vam donosimo najljepše suvenire iz Hrvatske.
LICITARSKO SRCE
Jedno od najprepoznatljivijih simbola Zagreba su crvena licitarska srca. Ručno rađeni, urešeni i divno ukrašeni šalju jednostavnu poruku: ljubav. Možete ih kupiti u obliku jestivih kolačića, srcolikih privjesaka ili pak oslikane na kišobranima i majicama. Idealan su poklon za voljene ili pak ukras u stanu, a između ostalog uvršteni su na UNESCO listu svjetske nematerijalne kulturne baštine. Možete ih pronaći u suvenirnicama diljem Zagreba, posebno oko glavnog trga te na stranici Licitar.
PAPRENJAK
Pomalo zaboravljeni jestivi suvenir koji potiče iz doba hrvatske renesanse je aromatični kolačić Paprenjak. Ponosno nosi etiketu ‘izvorno hrvatsko’. Svaki keksić pažljivo je oblikovan i ukrašen folklornim motivima, a prhko tijesto i nezaboravan okus razveselit će svakog sladokusca. Više o Paprenjaku saznajte na službenoj stranici.
MASLINOVO ULJE
Još jedna gastronomska poslastica u obliku autohtonog suvenira. Hrvatska maslinova ulja svrstavaju se medu najkvalitetnija u svijetu. Kad se tome doda lijepa bočica s vrpcom i etiketom nastaje savršeni suvenir za ponijeti s odmora. Posebno velik izbor pronaći ćete blizu maslinika u Istri ili na obali gdje se nakon obiranja hladno prešaju i dovode do savršenstva.
KRAVATA
Hrvatski ‘izum’ koji datira u 17. stoljeće u Francuskoj gdje je imala ulogu raspoznavanja vojnika na bojištu. Danas je nezaobilazan modni detalj u svakom muškom ormaru, a vole ju nositi i žene na poslovne kombinacije. Osim u dućanima s muškom odjećom, pravu kravatu potražite u specijaliziranim dućanima Croate.
ŠIBENSKA KAPA
Nakon kravate dolazi kapa koja je također bila dio modnog dodatka za vojničku uniformu. Osim u Šibeniku nosi se u Crnoj Gori, Hercegovini i Lici. Danas ju uglavnom nose ‘lokalci’ za vrijeme svečanosti i kulturnih manifestacija, a dodatno je ukrašena crnim vezenim uresom koji se još naziva i ‘bule’. Pravu Šibensku kapu možete kupiti u suvenirnici blizu samostana sv. Luce u Šibeniku.
MORČIĆ
U kutiji za nakit ovaj detalj jednostavno mora pronaći svoje mjesto. Suvenir u obliku tamnopute figurice glave s turbanom originalni je izum s područja Rijeke. Dolazi kao ukras na broševima, prstenju, lančićima i naušnicama. Autohtoni nakit krije i mnogo legendi o svom nastanku, a jedna od njih kaže da je morčić nastao u 16. stoljeću za vrijeme bitke s Turcima. U čast pobjede nad Osmanlijama Riječani su ženama dali izraditi nakit s likom morčića. Smatra se da donose sreću ako ih dobijete na poklon, a mogu se pronaći u gotovo svim zlatarnama.
GLAGOLJICA
Divno staroslavensko pismo koje je pronađeno na otoku Krku, točnije u mjestu Baška. Osmislio ju je bizantski svećenik za potrebe pokrštavanja Slavena i prevođenje liturgijskih knjiga. Čest je motiv marama, kravata i šalova, možete kupiti i repliku Baščanske ploče kao klasik u kolekciji suvenira za stan.
VUČEDOLSKA GOLUBICA
Vučedol je jedno je od prvih poznatih naselja u Hrvatskoj gdje su živjeli keramičari. Vučedolska golubica više je od samog suvenira, naime ona predstavlja simbol mira za ratom uništeni Vukovar. Suvenir koji u sebi čuva čitavi komad povijesti i tradicije možete kupiti u muzeju vučedolske kulture u Vukovaru ili u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
ČIPKA
Stari zanat ‘štrikanja’ naših baka danas je postao dio nematerijalne kulturne baštine koju je prepoznao i UNESCO. Vještina za koju treba puno vježbe i strpljenja još se uvijek vrijedno prenosi s koljena na koljeno uglavnom na hrvatskim otocima. Hvarska čipka koja se radi od tankih niti agave iznimno je nježna pa se čuva ispod staklenog okvira. Zanimljivo je da Paška čipka izvorno potječe iz Venecije. Čipka u okviru prekrasan je detalj za baš svaki zid.
Foto: Instagram