Journal putopis: Genijalni Japan kroz objektiv Marka Vuletića
Journal putopis: Genijalni Japan kroz objektiv Marka Vuletića

Journal putopis: Genijalni Japan kroz
objektiv Marka Vuletića

Japan, zemlja koja svojom kulturom oduševljava cijeli svijet. Glavni užurbani grad Tokio je najveće svjetsko gospodarstvo, čak i ispred New Yorka, urbano čudo u kojemu ćete se susreti s visokom tehnologijom na svakom koraku i jedinstvenom kulturom življenja koja fascinira svakog zapadnjaka. Ovo je mjesto koje se mora naći na vašoj bucket listi, a nedavno ga je posjetio i Marko Vuletić. Njegove putopise uvijek s nestrpljenjem čekamo, a nikada nas ne razočaraju. Kako ga se dojmio Japan i koje preporuke za ovo mjesto donosi za vas, saznajte u nastavku.

  • Koje je idealno vrijeme za posjetiti Japan?

Proljeće. Japan osim što je poznat po svojoj hrani, futurističkom načinu života, poznat je i po cvjetanju stabala trešnje, tako da bi idealno bilo u Japan otići početkom travnja. Svibanj je također dobra opcija, no tada trešnje neće biti u svom punom cvatu.

Ja sam otišao u svibnju i iskreno nisam požalio. Istina je da procvjetale trešnje nismo vidjeli, ali je temperatura bila optimalna, kroz gradove sam prolazio bez znojenja, sasvim ugodno.

  • Koju je valutu potrebno spremiti prilikom boravka u Japanu?

Plaća se jenima, novčanice su pune boja. Neke od kovanica imaju rupu u sredini što ih čini unikatnima, a zbog toga su prepoznatljive u cijelom svijetu.

Novac je najbolje mijenjati na aerodromu jer kroz grad nema puno mjenjačnica, ja ih gotovo nisam ni vidio. Slobodno dođite s eurima, neće biti problema, a odmah kod te razmjene ćete shvatit koliko su Japanci brižan narod. Ovdje se pripremite na prvi šok. Japanci su toliko oprezni s novcima da će mijenjanje valute trajati minimalno 15 minuta. Tri puta provjeravaju novac koji ste im dali, a isto toliko puta vas uvjeravaju da vam daju točnu količinu u zamjenu za recimo vaš euro. Oko novca su jako oprezni tako da se pripremite na dugotrajan proces.

P.S. Obratite pažnju kako vam dijele novac.

  • Postoje li korisne aplikacije koje mogu pomoći ili su ti pomogle prilikom boravka tamo?

Google Maps! Ni jedna druga aplikacija kao Google Maps. Sve im je upisano, stanice su u milimetar točno stavljene. S obzirom na to da im je javni gradski prijevoz glavno prijevozno sredstvo, Google Maps je za snalaženje najbolja opcija. Metro linije su super ucrtane, a budući da svaka stanica ima par izlaza također im je napisano koji je najbolji izlaz za lokaciju koju ste odabrali.

Od ostalih aplikacija koristio sam Uber koji je izuzetno skup pa to probajte preskočiti. Na Internetu sam konstantno preračunavao koliko nešto košta. Google prevoditelj – Japanci ne pričaju engleski jezik.

  • Koliko dana si proveo u Japanu i koliko je idealno za doživjeti sve čari ove zemlje?

Otišao sam na 14 dana, od čega su mi dva dana otišla na putovanje. Prije svega moram vas pripremiti da je ovo eeeekstremno naporno putovanje. Letovi traju po 11 sati i ako ne zaspete mislim da će vam biti poprilično dosadno. Odlično su napravili timing za letove pa tako ni prema, a ni na odlasku iz Japana nisam imao jet lag što je uvelike pomoglo.

Rekao bih 16 dana ako volite lagani tempo. Iskreno, ja nisam stao 12 dana i baš me put umorio. Svaki dan sam šetao preko 20 kilometara, dobio sam mišiće na nogama za koje nisam ni znao da postoje jer jednostavno nismo stajali. Tokio kao glavni grad pruža toliko sadržaja da mislim kako ni 2 mjeseca ne bi bilo dovoljno, no ja sam tamo proveo pet dana i vidjeli smo sve najpoznatije atrakcije. Nema ih puno pa bih rekao da će pet dana udarnog tempa biti dosta.

Za ostale gradove poput Osake preporučujem dva dana, Kyoto neka vam bude jednodnevni izlet isto kao i Nikko, a Hirošima također može u taj paket. Svi gradovi nakon Tokija možda neće biti wow ali vrijedi pogledati.

  • Postoje li neke procedure prije odlaska na put (formulari, vize i sl.)?

Trenutno za Hrvate nema nikakvih obaveza što se tiče vize. Jedino što vam treba je valjana putovnica, provjerite koliko imate do isteka jer vam putovnica mora biti važeća još minimalno 6 mjeseci kako bi ušli u državu. Osim toga, za ulazak u Japan je potrebno ispuniti određene formulare. Preporučam da ih ispunite online. To vam je zapravo jedna briga manje nakon dugog leta. Postoji stranica pod ovim linkom gdje morate odgovoriti na određena pitanja poput: gdje ste putovali u posljednjih 6 mjeseci, unosite li nekakvu robu u Japan, jeste li kažnjavani u Japanu i sl.

  • Gdje odsjesti? Imaš li neke preporuke?

Ako vam novac ne igra ulogu, u Tokiju imate sve hotele slavnih imena, no ja vam iskreno preporučujem hotele do tri zvjezdice jer ćete doživjeti japanski način života u malom prostoru. Njihove kuće i stanovi su toliko sitni da je bio velik izazov smjestit sve kofere u sobu i normalno se kretati po prostoriji.

Od kvartova po gradovima imam i preporuke. Kada ste u Tokiju odsjednite u Akasaki jer je odličan izbor. Jako blizu se nalaze metro stanice i linije koje vas mogu dovesti do bilo koje točke u gradu, a kvart je prepun tradicionalnih restorana, trgovina. Dostupna je i teretana, objekti s mašinama za pranje rublja i nema puno semafora, što je vjerujte mi, od velike važnosti. Promet nije toliko jak u tom dijelu grada što je meni bio samo dodatan plus.

Pored Tokija, ostatak putovanja spavao sam u Osaki, drugom najvećem gradu od svega 18 milijuna stanovnika. Grad je na super lokaciji za obilazak ostatka otoka i svaka vožnja traje maksimalno dva sata. Većina hotela na ulazu nudi besplatne osnovne higijenske potrepštine. Ako ste kod kuće ostavili britvice, štapiće za uči, četke za kosu, pa čak pidžamu – hotel to daje free of charge. Ispod se nalaze dva smještaja u kojima sam ja odsjeo.

  • Otkrij nam koje su to must-have stvari koje moraš ponijeti sa sobom na ovakvo putovanje?
  1. SPF jer je sunce prejako, mali kišobran jer se vrijeme mijenja iz sekunde u sekundu.
  2. Bocu vode koju možete koristiti više puta jer u Japanu na ulicama ne postoje kante za smeće. Kod njih se ne jede i ne pije na ulici pa da nemate bespotrebnu plastiku po torbi ili rukama.
  3. Fasciklić ili torbicu u koje možete stavljati karte za javni prijevoz jer se prečesto koriste, a ne smijete ih izgubiti jer su cijene paprene za ponovnu kupnju.
  4. Prijenosni punjač za telefon.
  5. Adaptere za utičnice, koriste iste kao i Amerikanci.
  6. Jastuk za avion.
  7. Aspirin Protect za dugi let! Obavezno popijte jer je moguć nastanak ugrušaka zbog smanjene kretnje.
  • Koja su najzanimljivija mjesta i atrakcije za posjetiti?

Pokušat ću biti što kraći i to podijeliti po gradovima. Svakako sami istražite ove moje lokacije pa vidite je li to nešto što vam odgovara. Preporučam da se u gradu “izgubite” – istražujte ulice bez mapa jer svaka ulica ima nešto svoje.

Tokio

  • Akasaka četvrt
  • Akasaka gram – odlična za fotke
  • Fish Market – najstarija ribarnica na svijetu, oko nje imate dosta street fooda i trgovina za shopping
  • Ginza – shopping street, posjetite vikendom jer zatvore promet pa se slobodno krećete preko ceste, iskustvo je prekul.
  • Shibuya – ovdje se nalazi njihov najpoznatiji pješački prijelaz, stanica za vlak i metro koja je nenormalno velika i super je za istraživati. Također tu se nalazi i statua psa koji je glavni junak filma Hachikō.
  • Hinokicho park – meni možda u top tri parka koja sam vidio, prekrasno mjesto.
  • Senso-ji hram – ako ste od hramova mjesto je jako cool, no ovo je jedna od lokacija koja je ultra popularna, ali mene se nije baš dojmila.
  • Ueno Onshi Park
  • Chiyoda i kraljevska palača – odmah pored je i poslovni distrikt koji je super jednostavan za prepoznati. To je jedino mjesto u Tokiju gdje se mogu vidjeti visoke zgrade jer tu potresi nisu toliko aktivni. Izgubite se u betonu, bit će vam zabavno jer su to jedne od najljepših i urednijih ulica Japana.
  • Tokyo metropolitan Government building – visoka zgrada na koju se besplatno možete popeti i gledat Tokio iz visine.
  • Shinjuku – ulica svjetla, ovo je nešto što definitivno morate doživjeti.
  • Gotokuji kvart – tamo se nalazi i istoimeni hram, otiđite jer ćete doživjeti klasični japanski kvart. Sam hram je poznat po kipićima bijelih mačaka.
  • Kada ste u tranzitu između Tokija i Osake obratite pažnju na planinu Fuji, njihovu najveću planinu i ako budete imali sreće kao ja uživat ćete u magičnom pogledu.

Osaka

  • Osaka Castle park – najbolja lokacija u gradu za fotke, mjesto me oduševilo, priroda je prekrasna, također tu imate odličan pogled na grad.
  • Chuo, Osaka – najbolje mjesto za shopping, tradicionalnu hranu, kupovinu slatkiša itd.
  • Osaka Aquarium – najveći na svijetu, ogromni bazeni s vodom, veličina objekta ostavlja bez daha. Moja preporuka je da odete tijekom radnog dana.
  • Odmah pored se nalazi i Legoland, Universal Studio i veliki kotač koji pruža pogled na grad pa ovo može biti cjelodnevni izlet, odnosno razonoda i odmor.

Kyoto

  • Zlatni hram – ovdje morate probati čaj ili sladoled od matche.
  • Bambusova šuma.
DCIM100GOPROGOPR1112.JPG

Hirošima

  • Hiroshima Memorial Park
  • Preporučam vam da šetate kroz cijeli grad jer je grad magičan. Ogormna povijest, imate priliku vidjeti stablo koje je preživjelo udar atomske bombe, voziti se tramvajem koji je tri dana nakon bombe nastavio svojom rutom i tu je dan danas, ali i hrpu ostalih stvari koje podsjećaju na ovaj događaj.
  • Gdje se u Japanu može popiti dobra kava?

U Japanu stvarno postoje brojna mjesta koja će vas ostaviti u čudu, meni je to osobno bio kafić s ježevima gdje se uz piće imaš priliku družiti s ovim malim stvorenjima. Također, imate kafiće s mačkama, psićima, sovama itd. Obožavaju matchu tako da ju obavezno probajte. Iskreno, nemam lokaciju nekog cool mjesta za popiti kavu jer Japanci obožavaju Starbucks. On postoji na svakih 300 metara. Oni toliko vole provoditi vrijeme tamo da vas moram pripremiti kako ćete stajati u redu da bi uzeli kavu.

Budući da nema ispijanja kave na ulici, oni često sjednu u kafić pa rijetko kada ima mjesta. U ovom slučaju sam nosio plastične čase Starbucksa cijeli dan u torbi te bi ih na kraju dana bacio u hotelu.

  • U kojim restoranima vrijedi jesti te koja nacionalna jela i namirnice treba probati?

Sushi – ovo ne smijete propustiti, ja vam ostavljam dva restorana u Tokiju koja su me oduševila jer se sushi radi ispred vas i zbilja je jeftin, da su me same cijene šokirale. Spremite se najesti za manje od 8€.

Wagyu meso – ovaj restoran u Kyotu je odličan, ali također možete wagyu meso probati i u obliku street fooda u Osaki. Definitivno preporučam da probate jer je to njihovo tradicionalno jelo, u Japanu je dosta jeftino, a kod nas su cijene istog paprene zbog toga što dolazi uvijek iz Japana.

Okonomiyaki – jelo koje sam probao u Osaki, mješavina luka, povrća, svinjetine (ne morate je staviti) koja je toliko ukusna da bih je ja stalno mogao jesti.

Cheesecake – najbolji japanski cheesecake sam probao u Tokiju. Pripremite se da on nije nalik cheesecakeu kojeg mi znamo. Jajastog je okusa i ne ostavlja dobar aftertaste.

Poznati su po ribolovu pa se posvuda mogu naći štandovi koji nude hobotnice, lignje u svim verzijama, sušene, pečene, pržene, što god vam padne na pamet. Uz ribu obožavaju i školjke tako da ljubitelji morskih plodova imaju što za probati.

 

  • Imaš li neki tips & tricks za naše čitatelje?
  1. Kupite Internet na aerodromu.
  2. Upamtite da nema kanti za smeće, ne nosite puno stvari koje morate baciti u kantu za smeće.
  3. Ako volite uredski pribor, jednostavan dizajn proizvoda; njihov jako poznat brand Muji je savršeno mjesto za vas. Ja godinama uzimam kemijske, olovke i tehničke olovke kao i bilježnice. Također, imaju i odjeću koja je jako basic i jednostavna šta je totalno japanski vibe.
  4. Don Quijote je najpozatija trgovina japanskih slatkiša i nju definitivno morate posjetiti.
  5. Instalirajte Google prevoditelj jer Japanci ne znaju engleski.
  6. Opremite se s živcima jer su gužve u metrou brutalne, ali sve nekako klizi.
  • Što te se možda najviše dojmilo na ovom putovanju?

Način života, ljudi koji su toliko različiti i žive totalno drugi život. Kod njih nema nagurivanja, švercanja preko reda da bi došao do nečega, izuzetno su točni, sve je na vrijeme, ne troše ti vrijeme, pristojni su i vole čisto okruženje. Gradovi su puni biljaka, na cestama nema žvakaćih guma, plastike ili papira. Sve ide toliko brzo da se nekad ne možeš ni snaći, ali su uvijek spremni pomoći i napraviti sve što mogu kako bi se osjećao dobro.

Vjerujem da ovo zvuči savršeno ali baš iz tog razloga je meni išlo na živce. Nakon 10 dana shvatiš kako kod njih nema socijalne interakcije, kako su ljudi jako povezani s poslom i rade točno onako kako im se kaže. Kod njih nema odstupanja od pravila, nema priče u metrou, nema prostora za razonodu i dođeš do zaključka kako oni jednostavno ne uživaju u stvarima koje se nama čine normalnim. U Japan se definitivno ne bih vratio, ali ne zbog lokacija, već samo zbog načina života. Nekad je dovoljno da staneš na ulicu i gledaš u te ljude da bi shvatio kako je to kompletno drugačiji način života.

Tekst i foto: Marko Vuletić

Učitati još
Zatvori