Let balonom u Kapadokiji je iskustvo života, no nije jedino što u ovoj regiji vrijedi iskusiti
Let balonom u Kapadokiji je iskustvo života, no nije jedino što u ovoj regiji vrijedi iskusiti

Let balonom u Kapadokiji je iskustvo života, no nije jedino što u ovoj regiji vrijedi iskusiti

Stiglo je najljepše razdoblje u godini – advent. Vrijeme je to ispunjeno smijehom, druženjima, dobrom hranom, zimskim aktivnostima, božićnom glazbom i mirisima cimeta i klinčića. Ulice krase najljepši ukrasi i božićne lampice zbog kojih uživamo u večernjim šetnjama. Međutim, jedan od razloga zbog kojih volimo zimu i blagdane jest opuštena atmosfera, no postoje oni koji ove lijepe dane vole provesti na putovanjima.

Nije važno je li riječ o lokacijama u blizini ili o onima koje su udaljenije, važno je da imate dobar plan puta i da je izlet dobro organiziran. Neki vole otići u planine, neki pak u toplije krajeve. Tragate li ipak za nešto egzotičnijim putovanjima, imamo prijedlog za vas. Nekoliko dana odmaka od realnosti svima dobro dođe, a mi smo imali priliku posjetiti Tursku. Točnije Kapadokiju.

Turkish Airlines Kapadokija putopis

Ako ste imalo aktivni na društvenim mrežama ili volite planirati (imaginarna i stvarna) putovanja, pri spomenu Kapadokije baloni su vjerojatno prva stvar koja vam padne na pamet. Deseci predivnih šarenih balona na vrući zrak koji prelijeću tlo, photo pointeve, terase hotela, i stvaraju sliku za pamćenje.

Turkish Airlines Kapadokija putopis

Let balonom je iskustvo života

Smješteni smo bili u mjestu Ürgüp čija je arhitektura fascinantna. Građevine uklesane u stijenu danas se prenamjenjuju u tzv. špiljske hotele, pa smo tako i mi odsjeli u Dere Suites, kaskadno položenom hotelu čije su sobe uklesane u stijene i uređene sa svim potrebnim za lagodan odmor i san. Taj je san prekinut odmah prvog jutra u 5 sati kada je bio zakazan polazak prema gradu Göremeu i obližnjem uzletištu balona. Cilj je uhvatiti izlazak sunca te se na lokaciju stiže po mraku gdje na točno određenom mjestu prvo gledate kako vaš balon napuhuju, a zatim se ukrcavate u njegovu masivnu košaru. U košaru stane maksimalno oko 25 ljudi. Vremenski uvjeti moraju biti apsolutno idealni inače se let otkazuje zbog sigurnosnih razloga. Nismo bili ni svjesni koje smo sreće imali da se pred našim očima budio jedan savršen sunčani dan.

Budući da ne polijeću svi baloni istovremeno i ne lete po striktno zadanoj ruti, samo svitanje otkriva veličanstven prizor. Deseci velikih šarenih balona na vrući zrak koji se uzdižu iznad ravnice, pripremaju za let i kreću u avanturu u grandioznoj formaciji. Prelijeće se fascinantan krajolik, kanjoni, doline, unikatne formacije stijena, grad Göreme. Što ćete točno vidjeti varira ovisno o lokaciji i rasporedu polijetanja/slijetanja. Let traje oko sat vremena, a vizure koje će vas okruživati stvarno ostaju za pamćenje do kraja života.

Čak i ako se ne uspijete vinuti u zrak, područje oko grada Göremea i neki hoteli s pripremljenim terasama imaju posebne vidikovce za promatranje čudesne igre balona u zraku.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis

Hrana zbog koje ćete probušiti dodatnu rupicu na remenu

Ako ste gurman, onda Kapadokiju odmah dignite na vrh ljestvice mjesta koja morate posjetiti. Ovdje se stvarno dobro jede, u svako doba dana. Jutro se, naravno, započinje znamenitom turskom kavom. Idealno bez šećera, a nikako s mlijekom. Što smo vrlo brzo naučili po zaprepaštenim reakcijama ugostitelja i unatoč objašnjenjima da se tako kod nas kuha i pije, nevoljko su nam uz šalicu kave nosili i lončić mlijeka. Ako niste kavopija, onda je obavezan biljni čaj, a okusi uključuju jabuku, šipak, lipu, kadulju.

Nismo se štedili ni na samom početku dana. Ipak je doručak najvažniji obrok u danu, zar ne? Pa ručak, pa večera, poneki snack… No vratimo se jelima. Doručkovali smo sireve, jogurte, gözleme (punjene džepiće od tijesta), simit (pecivo slično perecu), masline na sto načina, nareske. Gurmanska gozba od nekoliko sljedova svakog jutra.

A za svaki veći obrok, ručak ili večeru, na stolu su nas dočekale meze kao predjelo. Namazi (od jogurta, sušenih rajčica, kikirikija, klasični hummus…), sitni zalogaji namijenjeni za dijeljenje (patlidžani s umakom od rajčice i jogurta, dolma, japrak, pečena cikla, mahune na salatu, krumpir sa začinima…), bogate salate s orašastim plodovima i sušenim voćem, okrepljujuće juhe… Sve je to bio samo uvod u glavna jela, među kojima izdvajamo pottery kebab – gulaš pečen u keramičkoj posudici, poslužen s rižom i žitaricama. Na meniju su bila brojna mesna jela, janjetina, pljeskavice, ražnjići, čija je priprema vrlo slična receptima na koje smo navikli.

A tek deserti…

I ako ste mislili da se u Tursku ide zbog baklave, u Kapadokiji ju slobodno možete preskočiti. Ne zato što nije fina, savršena je, nego zato što ima toliko drugih zanimljivih opcija. Na vrhu našeg popisa je dondurma, odnosno turski sladoled, vrlo guste i ljepljive strukture te bogatog mliječnog okusa. Uživali smo i u desertu ayva tatlisi odnosno dunjama kuhanim u slatkom sirupu s klinčićem, posluženim s tučenim vrhnjem i posipanim pistacijem, slatkom tabak tatlisi od karamelizirane bundeve s orašastim plodovima i tahinijem, ušećerenom lisnatom tijestu s cimetom (slatki börek na nekoliko načina), gustim džemovima, neobičnom autohtonom dolazu (vrsta halve) i još neobičnijem köftüru koji se radi od soka od grožđa i brašna.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Restoran Ziggy, Urgup
Meze u restoranu Ziggy, Urgup
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Restoran Millocal
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Restoran Millocal
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Restoran Millocal, Pottery kebab
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Restoran Millocal, tabak tatlisi

Kapadokija je i vinska regija

Nekoliko regija u Turskoj može se mjeriti s najpoznatijim svjetskim lokacijama kad je uzgoj grožđa u pitanju, a Kapadokija je jedna od njih. Osim klasičnih vrsta kakve smo već imali prilike susresti, probali smo i autohtonu vrstu Emir od koje se najčešće proizvode suha ili u novije vrijeme pjenušava vina. Specifičan sastav tla vulkanskog i vapnenačkog podrijetla vrlo je pogodan za sadnju vinograda, zbog čega ćete se često susresti s ovim vidom agrikulture.

Put nas je nanio u podrume vinarije Gülor gdje smo se upoznali s nekim vrlo zanimljivim vinskim etiketama. U sklopu wine tastinga uparili smo ih s nekoliko vrsta sira (po kojima je ova turska regija itekako poznata), suhomesnatim proizvodima, usoljenim povrćem i drugim delikatesnim zalogajima.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Vinarija Gulor

Svemirski krajolik i keramičarski raj

Gore spomenuti sastav tla učinio je Kapadokiju iznimno prepoznatljivom. Kanjoni, formacije stijena, krajnje neobičan krajolik na momente se čini kao je preslika nekog drugog planeta. Možda Mjeseca ili Marsa. Tisućljetna erozija tla iza sebe ostavlja nevjerojatne prizore koji su zatim dodatno oblikovani ljudskom rukom. Kombinacija vulkanskog tla i vapnenca pokazala se kao idealna za izdubljena ognjišta u stijenama na koje su se kasnije nadograđivale nastambe, a one se danas na mjestima renoviraju u najluksuznije svjetske hotele. S druge strane, glina kojom tlo obiluje pretvorila je Kapadokiju u epicentar izrade keramike.

Ako ste ljubitelj kamena u interijeru, oduševit će vas finese i raznolikost obrade materijala poput travertina ili mramora. Grubo klesani kameni blokovi su stoljećima bili glavno sredstvo gradnje, a danas gledano izdaleka stvaraju sliku špiljskih, pustinjačkih gradova, djelomično uklesanih u stijenu. No unutrašnjost je bogata najljepšim kamenim šarama i ukrašena vrsnom keramikom, čiju smo izradu imali priliku isprobati u gradiću Avanosu, točnije Güray muzeju keramike. Crvena glina iz obližnje rijeke služi za izradu uporabnih i ukrasnih predmeta koji se ručno oslikavaju i postaju mala umjetnička djela.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Dere Suites hotel, Urgup
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Güray Müze
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Güray Müze

Vilinski dimnjaci i hodočasnički turizam

Već spomenuti sastav tla kreirao je krajolik kakvim su se prvi doseljenici poslužili kako su najbolje znali. U neobične stožaste formacije klesali su svoje nastambe, koje su im služile kao ognjišta i skrovišta. Kamenom kapom zaštićeni od daljnjeg propadanja, ovi su drevni lokaliteti danas poznati kao vilinski dimnjaci jer su vjerovanja nalagala da se u njima kriju vile. Prvo vile, zatim golubovi, a u konačnici i prvi kršćanski redovnici koji su ovo tlo odlučili učiniti svojim domom.

Fascinantni Nacionalni park Göreme koji se proteže kroz istoimenu dolinu svjedoči ovim običajima. Ulazak u rukom klesane prostorije te uspinjanje na vidikovce podsjeća na scenografiju nekog post-apokaliptičnog filma. Još fascinantnije prizore zatekli smo u dolini Paşabağ gdje su grupirane u stijene uklesane crkve čije očuvane freske pričaju priče o razvoju kršćanstva. Ovi krhki lokaliteti danas su pod zaštitom UNESCO-a jer prijeko im je potrebna aktivna konzervacija kako bi uz stopu turističkih posjeta zadržali svoj izvoran oblik još dugi niz godina.

Hodočasnički turizam čvrsta je grana u Kapadokiji, a brojni turisti s velikim interesom obilaze ovo značajno središte ranog kršćanstva. Osim nastambi i crkvi u stijenama koje su ih skrivale od neželjenih posjetitelja, doseljenici koji su prigrlili postulate kršćanstva bili su prisiljeni graditi i podzemne gradove kako bi pobjegli od rimskih vojnika. Mi smo posjetili Kaymakli, koji se proteže do čak osam etaža ispod zemlje. Trenutno ih je za javnost otvoreno četiri, a nastamba ispod zemlje sastoji se od labirinta prostorija koje su služile za svakodnevne životne potrebe u slučaju opasnosti. Cijelo je selo zahvaljujući elaboriranoj arhitekturi, zamkama za neprijatelje i ventilacijskim otvorima moglo ispod zemlje preživjeti do čak 25 dana.

Göreme Open Air Museum
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Göreme Open Air Museum
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Dolina Paşabağ
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Dark church, Dolina Paşabağ
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Dark church, Dolina Paşabağ
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Kaymakli podzemni grad
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Kaymakli podzemni grad

Kada posjetiti Kapadokiju?

Kapadokiju je idealno posjetiti u proljeće ili jesen, baš zbog spomenutih ugodnih temperatura, toplih dana i hladnih struja u noći. Tada će duge šetnje kanjonima i istraživanje pećina biti iskustvo za pamćenje. No ni u zimskom razdoblju ne izgleda manje primamljivo.

Naše putovanje od Zagreba vodilo nas je preko Istanbula do Nevşehira, gdje smo se mini busom prevezli do Ürgüpa, gradića u kojem smo četiri dana odsjeli. On nam je bio baza za sve avanture. Gradići i sela Göreme, Uçhisar, Mustafapaşa, Çavuşin, kao i svi već spomenuti lokaliteti našli su se na popisu zanimljivosti našeg itinerara.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Selo Mustafapaşa
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Crkva sv. Konstantina i Jelene, Mustafapaşa
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Dvorac Uçhisar

Letove za Nevşehir iz Zagreba možete bukirati svaki dan, a nisu rijetke ni akcije ove aviokompanije koje organiziraju tokom godine kada su karte povoljnije. Idealni datum za sebe pronađite na službenoj stranici kompanije Turkish Airlines. Ako se ispostavi da u Istanbulu imate duži layover, iskoristite to kao priliku za posjet poznatom Turkish Airlines business loungeu.

Turkish Airlines Kapadokija putopis
Aerodrom u Istanbulu
Turkish Airlines Kapadokija putopis
Turkish Airlines Business Lounge Istanbul

Foto: Journal.hr (Dunja Rudman), PR, Unsplash

Učitati još
Zatvori