Journal putopis: Prekrasni Bali kroz oči i objektiv influencerice Dore Martinović
Journal putopis: Prekrasni Bali kroz oči i objektiv influencerice Dore Martinović

Journal putopis: Prekrasni Bali kroz oči i objektiv influencerice Dore Martinović

Dok smo se u veljači smrzavali i maštali o ljetu i vrućim danima izležavanja na plaži, naša infuencerica Dora Martinović, poznatija pod nadimkom dorica505, sa suprugom je uživala na dalekom Baliju. Indonezijski otok na kojem uvijek vladaju ljetne temperature, Dora i Nino su odabrali za svoj godišnji odmor. Iako su nam prve asocijacije na Bali plaže i kupanje, što nije daleko od istine jer Bali je na glasu kao raj za surfere, Bali je puno više od toga. Ova je destinacija puna drevnih hramova, ali i prekrasne prirode i zelenila u unutrašnjosti otoka. Nezaobilazna polja riže koja su najraširenija oko mjesta Ubudu, divni slapovi te vulkanske planine s čak dva aktivna vulkana. Pregršt je atrakcija koje ovdje možete pronaći, a među njima su i genijalne ljuljačke u poljima riže te druženje s majmunima.

Dio svog putovanja kojeg je dorica505 podijelila na društvenim mrežama izgledao je vrlo bajkovito pa smo je zamolili da s nama podijeli svoje kompletne utiske. Što bi bio Journal putopis bez živopisnih fotografija ovog otoka čije ime u prijevodu znači heroj? Upravo zato vas kroz Doričin objektiv vodimo po Baliju koji nas je ostavio bez daha.

Što je važno za znati prije polaska, što nikako ne zaboraviti sa sobom, gdje odsjesti, što posjetiti i sve najvažnije informacije koje će vam biti zlata vrijedne, Dora Martinović nam je otkrila u nastavku.

  • Koje je idealno vrijeme za posjetiti Bali?

Bali je najbolje posjetiti od svibnja do listopada, zapravo kao i Hrvatsku, jer je od studenog do travnja kišna sezona. Međutim, mi smo bili upravo u veljači, koja slovi za jedan od tri najgora mjeseca za posjetiti Bali i vrijeme nas je savršeno poslužilo. Na Baliju zapravo i nema zime/jeseni kao godišnjeg doba i najniža temperatura se kreće oko 26 stupnjeva. Tako da – go for it! 

  • Koju je valutu potrebno spremiti i postoje li korisne aplikacije koje su ti pomogle prilikom boravka?

Indonezijska rupija je njihova službena valuta. Pitanje koje uvijek dobijem kad negdje odem – je li skupo? To je, naravno, individualno, ali za Bali definitivno tvrdim da nije skupo. Value for money je odličan – cijene na Baliju su podosta jeftinije kad usporedim s bilo kojom drugom destinacijom u Europi ili daljim mjestima na koje sam putovala. Resorti su svakako skuplji od restorana i kafića van istih, a lokalna hrana je užasno jeftina. Ali – čuvajte se Bali bellyja (trovanje hranom)!

Mi smo tijekom svog boravka unajmili skuter i to je apsolutna preporuka. Budući da Google Maps ne funkcionira uvijek i svuda na Baliju, preporuka je skinuti Waze za snalaženje po otoku! Zanimljivo je za znati da Bali nema javni gradski prijevoz. Čak se i djeca u školu voze motorima! Ukoliko niste vični vožnji skutera, ne očajavajte, skuter-taksi je tamo kao nama Uber. Za to će vam trebati aplikacija koja se zove GRAB instaliraš, pozoveš taksi-motor i uživaš u vožnji! I da, užasno je jeftina! Nadalje, obavezno si instalirajte VPN budući da Indonezija cenzurira mnoge web stranice. Ono što bi vas moglo iznenaditi jest da su Netflix i HBO jedne od cenzuriranih platformi! Stoga, VPN as soon as you land!

  • Koliko dana si provela na Baliju i koliko bi bilo idealno za sve doživjet?

 Mi smo bili s agencijom GoTravel koja nam je zapravo organizirala individualno putovanje. Sve skupa bili smo osam punih dana, s putom gotovo jedanaest. Definitivno nam je bilo prekrasno putovanje i ukoliko ćete, kao i mi, odabrati samo jednu do dvije destinacije na otoku je dovoljno. Međutim ako želite doživjeti Bali kako treba i vidjeti većinu stvari, rekla bih da su dva tjedna neki minimum, a tri tjedna će vam biti odmor za dušu!

  • Postoje li neke procedure prije odlaska na put (formulari, vize i sl.)?

Hrvatski građani trebaju imati vizu za Bali koja se ishoduje na aerodromu pri slijetanju te košta 35 $. Osim toga, potrebno je do 72 sata prije leta popuniti carinski formular. Što se tiče COVID ograničenja svi putnici bi trebali biti procijepljeni, odnosno imati dvije doze cjepiva ili jednu dozu boostera, nevezano za vrijeme kad su primili.

  • Koje su tvoje preporuke za smještaj?

Definitivno bih svima preporučila unutrašnjost Balija. Ubud je možda najpopularnije mjesto koje glasi kao duhovni centar Balija, poznat po rižinim poljima i terasama, svojom prekrasnom florom i faunom, kao i tisućljetnim hramovima. Premda je velika većina obale tamni pijesak, Bali je sa svojim valovima raj za surfere. Dva najpoznatija mjesta za to su Canggu i Seminyak.

Bali inače nije na glasu kao “morska idila”, odnosno kao raj za kupanje, međutim Bali itekako ima konja za trku – Nusa Lembongan, Nusa Penida, Lombok i Gili otočje. Tako da ako vam je do prekrasnog mora, nema nismo znali!

Bali ima toliko dobru ponudu hotela i resorta, kao i malih vila koje su tipične za Bali s pogledom na rižina polja te prekrasnim mrežama za čitanje i odmaranje. Sve ovisi što želite. Također, na Baliju je moguće pronaći luksuzan smještaj za jako malo novaca. Travel blogeri i influenceri su puni tips&tricks, a uz njihovu pomoć sam i sama kasnije otkrila neke od smještaja u kojima ću definitivno odsjesti idući put.

S obzirom da mi nismo mogli ostati dulje, željeli smo imati sve na jednom mjestu, pogotovo jer je vrijeme bilo nepredvidivo. Odlični hoteli na Baliju imaju i odličnu ponudu, koja gotovo uvijek uključuje satove joge, meditaciju, kao i odličan SPA centar, a najveća preporuka ide za hotel KUWARASAN u Ubudu koji je doslovno raj na zemlji. Jedva se čekam opet vratiti!

  • Otkrij nam što treba obavezno ponijeti sa sobom na put?

SPF, SPF i SPF. Sunce na Baliju je užasno jako. Osim toga, obavezno uzmite osiguranje jer mi smo se otrovali negdje i proveli dva paklena dana! Svakako bih preporučila i nešto što ja nisam primijenila, a definitivno idući put hoću. Pripremite imunitet i želudac za Bali, uzimajte probiotike da možete uživati maksimalno.

  • Koja su najzanimljivija mjesta i atrakcije koje valja posjetiti?

Ukoliko bismo podijelili Bali na unutrašnjost i obalu – u unutrašnjosti bih svakako izdvojila rižina polja i terase. Prekrasna mjesta gdje možete izdvojiti sat do dva za šetnju, slikati se na Bali swingu i popiti čaj ili kavu uz obavezan posjet šumi – utočištu majmuna (Monkey Forrest). Mi smo se toliko zabavili, a nekoga je majmun i skoro nokautirao… reći ćemo da taj netko nisam ja. Osim toga, preporuke za neke od hramova su definitivno Tanah Lot i Uluwatu. Od slapova bih izdvojila Banyumala, Tegenungan i Kanto Lampo.

Što se mora tiče, izleti na otoke (ukoliko već nećete biti smješteni na njima) i sve ostalo što more pruža. Na Baliju se definitivno okušajte u surfanju. Na plažama postoje mjesta gdje se nudi poduka iz surfanja te imaju odličnu ponudu za satove ronjenja na otocima! Osim toga, Bali ima fantastičnu gastronomiju. Suprug i ja smo se složili da zaista nismo dugo tako dobro jeli!

  • Ako je tako, što bi preporučila kada pričamo o gastro ponudi – u kojim restoranima jesti, ali i koja nacionalna jela treba probati?

Što se gastronomije tiče, mi nismo ništa loše pojeli na Baliju. Jednostavno je fantastična ponuda – puno svježeg i domaćeg voća. Balinežani uglavnom jedu rižu u svim oblicima, tako da su nam Nasi Goreng i Nasi Kuning bili za doručak, ručak i večeru. Dojmila nas se kuhinja jer je dosta raznovrsna, prepuna začina i jednostavno puna okusa. Voda od kokosa je također nešto što nećete moći zaobići, a ukoliko volite pečenku, Babi Guling je must!

  • Imaš li neki tips & tricks za naše čitatelje?

Uzmite si vremena za Bali, jer je mene toliko oduševio da mi je trebalo još barem tri puta toliko vremena. Ukoliko si ipak, kao ni mi, vremenski ne možete priuštiti toliki odmor, držite se jednog do dva mjesta i uživajte u tom duhu koji će vas obuzeti na Baliju!

  • I za kraj, što te se možda najviše dojmilo?

Vjerojatno ljudi. Toliko su iskreno ljubazni, gostoljubivi i simpatični. U svim hotelima ili restoranima, još prvi dan te pitaju ime i ne zaborave ga. Čini mi se dok ti lice ne zaborave!

Isto tako, lakoća života na Baliju. To nije još jedno moderno mjesto gdje su svi sređeni i opterećeni. To je mjesto gdje ti je kosa slana od mora, gdje se u šlapama voziš na motoru, gdje u jednom danu obiđeš tri mjesta u istoj odjeći i boli te briga. Mislim da se nikad u životu nisam manje fotkala! I zato se opet uskoro vraćamo Baliju!

Foto: Privatna arhiva (Dora Martinović)

Učitati još
Zatvori