Instagram profil ovog para iz Zagorja oduševit će svakog zaljubljenika u prirodu i planinarenje
Ukoliko ste zaljubljenici u planinarenje ili se tek upoznajete s njim, postoji vjerojatnost da ste na društvenim mrežama naletjeli na profil Hiking Croatia. Iza njega stoji dvoje zaljubljenika u prirodu, Daria Bedeniković i Mario Jurina, koji, osim predivnih fotografija snimljenih s naših planina i gora, pratiteljima daju ideje za planinarenje i sve ostale zlata vrijedne informacije i savjete.
Profil koji je prije nešto više od godinu dana nastao sasvim spontano, danas ima preko 16 tisuća pratitelja na Instagramu, nešto malo manje na Facebooku, a brojke svakodnevno rastu.
Bez čega se ne ide na planinu, koje lokacije su ih posebno očarale, koje bi destinacije preporučili početnicima, a koje onima koji su već upoznati sa svijetom planinarenja, otkrio nam je Mario u razgovoru koji vam donosimo u nastakvu.
- Tko se krije iza profila Hiking Croatia? Recite nam nešto o sebi.
Iza Hiking Croatia stoji dvoje zaljubljenika u prirodu, Daria Bedeniković i Mario Jurina. Oboje smo iz Hrvatskog Zagorja i priroda i zelenilo su nešto čime smo okruženi od malih nogu. Daria je prvostupnica sestrinstva i radi u bolnici, a ja se bavim fotografijom, snimanjem i društvenim mrežama.
- Kada i kako ste se uopće odlučili na to da otvorite Instagram i FB stranicu Hiking Croatia?
Hiking Croatia profili na društvenim mrežama nastali su sasvim spontano, u isto vrijeme na Instagramu i na Facebooku. Kako se bavim fotografijom i snimanjem, radio sam na puno outdoor projekata gdje se skupila poprilično velika baza fotografija s domaćih planina i u rujnu 2019. odlučio sam pokrenuti profile te objavljivati fotografije i ideje za planinarenje u Hrvatskoj, a i šire. U zbilja jako kratkom vremenu interes je postao jako velik, a time i naša želja da pratiteljima pružimo što kvalitetniji sadržaj.
- Kako i kada ste se počeli baviti planinarenjem?
Ljubav prema prirodi je oduvijek prisutna kod mene. Kako volim fotografiju, priroda i planine su uvijek bile jedan od najljepših motiva za fotografiranje, a uz planine, naravno, dolazi i planinarenje i otkrivanje novih prostranstava. Dariu sam polako uveo u taj svijet prije otprilike 3 godine i nije dugo trebalo da i nju navedem na to, a danas smo nerazdvojni na svim našim planinarenjima.
- Gdje ste sve bili u ovih nešto više od godinu dana otkad postoji Hiking Croatia?
U Hrvatskoj smo posjetili dosta toga, ali ima još puno toga što nismo istražili tako da se veselimo novim avanturama. Obišli smo gotovo sve domaće planine, ali ne možemo još uvijek reći da ih sve dobro poznajemo. U 2020. smo bili dosta puta na Velebitu koji je neiscrpan izvor planinarskih staza, također nekoliko puta na Risnjaku, Ivanščici, Kleku, Žumberku, Medvednici, Bjelolasici, Viševici, Dinari, Biokovu… Istražili smo dosta bisera Gorskog kotara poput izvora Kupe, Vražjek prolaza, kanjona Kamačnika, Bijelih stijena…
- Koje lokacije su vas posebno očarale? Postoji li neko mjesto na koje se iznova vraćate?
Zanimljivo je da vas na planini svaka lokacija može očarati iznova ma koliko puta se vratili, svako godišnje doba je priča za sebe, vremenski uvjeti se mijenjaju brzo i nepredvidivo i to zapravo daje neku posebnu čar planinarenju. Kada bi morali izdvojiti neke od lokacija koje su nam najdraže, bilo bi to definitivno Sveto Brdo, drugi najviši vrh Velebita s kojeg se pruža jedan od najljepših pogleda u Hrvatskoj i Risnjak koji nam je baš drag i uvijek se rado vraćamo.
- Koje savjete biste dali onima koji tek počinju planinariti? Bez čega se ne ide na planinu? Na koje sve izazove treba biti spreman?
Svima koji tek kreću savjetovali bi da prvo krenu od nekih lokalnih brda koja su im već poznata, to je dobar način za trening i zapravo možete spoznati koje su vaše mogućnosti prije nego krenete u nešto za što niste spremni. Oprema je definivno jako bitna stavka kod planinarenja, a mi uvijek svima savjetujemo da počnu od kvalitetne obuće, jer cipela glavu čuva! Iako je ovo jako kompleksna tema u koju ovog puta nećemo ulaziti, jako je bitno da se osjećate udobno u gojzerici u kojoj krećete u planinu jer ako u startu nije udobna, nakon nekoliko kilometara svaki korak će biti muka. Jako bitnan je i ruksak koji mora biti udoban na leđima, ali još bitnije je ono što je u njemu! U svakom planinarskom ruksaku trebao bi se nalaziti set za prvu pomoć, kompas i karta ili offline karte za mobitel, dovoljno hrane i vode, kabanica, naglavna svjetiljka, a mi sa sobom uvijek imamo i mali švicarski nožić, pribor za jelo, upaljač i neku energetsku pločicu ili čokoladicu. Jako bitan dio opreme su i planinarski štapovi, iako ih ne vole svi jako su korisni kod savladavanja nizbrdica i služe kao oslonac, a spašavaju i koljena kada smo već umorni. Uvijek treba provjeriti i vremensku prognozu i pripremiti se za vremenske uvjete koji vas čekaju, bila to kiša, snijeg ili vrućina. A možda i najbinije od svega je informirati se o terenu i području na koje se ide.
- Koje staze su najbolje za početnike, a koje lokacije biste preporučili onima koji su već upoznati sa svijetom planinarenja?
Svim početnicima bi savjetovali da prvo krenu u istraživanje njihovih lokalnih planina i brda ovisno o tome gdje se nalaze, a kasnije kada sami spoznaju svoje mogućnosti mogu se uputiti gotovo bilo gdje u Hrvatskoj. Iako mi zapravo i nemamo neke tehnički zahtjevne planine koje bi bilo teško osvojiti, imamo poprilično zahtjevne vremenske uvjete. Ljetne vrućine i velike količine snijega zimi su velika opasnost za neiskusne pa na to treba obratiti pažnju.
- Najbolje destinacije za planinarenje zimi /najbolje destinacije za planinarenje u proljeće i ljeto?
Kako sam već i ranije rekao, svako godišnje doba je priča za sebe, planina prekrivena snijegom je potpuno drugačija iste te ljeti. Za nekog tko možda i nema iskustva zimi svakako bi preporučili neke gore na kojima rijetko kada ima velikih količina snijega poput Medvednice, Ivanščice, Papuka, Žumberka… Ljeti je izbor puno veći, nama su posebno dragi Klek, Risnjak i Velebit. Zapravo je nezahvalno bilo što izdvojiti jer je svugdje predivno.
- Koja je vaša iduća lokacija koju planirate posjetiti? Gdje biste sve voljeli otići, a da još niste bili?
Mi naše izlete zapravo planiramo spontano, sve ovisi o raspoloženju, iako smo baš pričali kako već dugo nismo bili na Velebitu, pa eto nekako je izgledno da će baš Velebit biti jedna od idućih lokacija. Ove godine bi svakako htjeli malo bolje istražiti Biokovo, Mosor i Svilaju, uglavnom južnije destinacije, a nadamo se da će nam i situacija s koronom dopustiti i da odemo malo preko granice u Bosnu i Sloveniju.
Foto: Mario Jurina/Hiking Croatia