Ususret Europskom nogometnom prvenstvu donosimo veliki vodič po Berlinu
Ususret Europskom nogometnom prvenstvu donosimo veliki vodič po Berlinu

Ususret Europskom nogometnom prvenstvu
donosimo veliki vodič po Berlinu

Nogometna groznica samo što nije počela, a ako ste vatreni obožavatelj najvažnije sporedne stvari, sigurni smo da ste spremni za navijanje. Budući da se Europsko nogometno prvenstvo igra u ljetnim danima, nadamo se toplom i sunčanom vremenu koje ćemo moći iskoristiti za gledanje utakmica na otvorenom, u dobrom društvu i sve zajedno zaokružiti pozitivnom navijačkom atmosferom, s puno ukusnih grickalica.

S druge strane, ako ste jedni od onih sretnika koji će uživo pratiti naše Vatrene, onda smo pripremili vodič koji vam može poslužiti kao inspiracija što možete raditi između utakmica. Naime, Europsko nogometno prvenstvo održat će se od 14. lipnja do 14. srpnja u Njemačkoj.

Berlin_unsplash
Berlin, foto_unsplash

Svoje tri utakmice grupne faze Hrvatska će igrati u tri različita njemačka grada. Prvu utakmicu vatreni na Euru 2024. igraju protiv Španjolske, i to na Olimpijskom stadionu u Berlinu 15. lipnja od 18 sati.

Drugi susret Hrvatska će igrati 19. lipnja od 15 sati, a protivnik vatrenima bit će Albanija i to u Hamburgu, odnosno na Volksparkstadionu. Za kraj, 24. lipnja od 21 sat, Hrvatska će se sučeliti s Italijom na Red Bull Areni u Leipzigu.

Pa ako imate karte za prvu utakmicu i još nemate plan što raditi u Berlinu, u nastavku imamo nekoliko ideja.

Berlin_pexels

Berlin je uvijek dobra ideja – tako glasi nova travel mantra za 2024. Iako nam nije potreban neki poseban razlog da spakiramo kofere i rezerviramo karte, ovog ljeta ipak imamo povod više – nogometna utakmica naših Vatrenih.

Što vidjeti

Najbolja riječ koja opisuje Berlin je ‘veličanstven’! Posjet ovom gradu koji ima sve nevjerojatno je iskustvo, ispunjeno eklektičnom mješavinom povijesti, kulture i prekrasnih znamenitosti. Jeste li znali da Berlin ima više mostova od Venecije, čak devet dvoraca i jedan od najvećih sistema javnog prijevoza u svijetu? I to su samo neke od zanimljivosti o glavnom gradu Njemačke.

Gotovo da ne postoji niti jedan značajan povijesni događaj za Europu u kojemu barem mali udio nije imao Berlin pa je povijest upisana u svaku poru grada. Kad pomislite na Berlin, vjerojatno vam prvo na pamet padnu Brandenburška vrata. Najpoznatija berlinska znamenitost desetljećima je bila simbol podjele, a danas je simbol grada i nezaobilazna lokacija pri prvom posjetu grada.

 

Brandenburška vrata, Berlin_unsplash

Grad umjetnosti…

Berlin je odavno grad posvećen klasičnoj glazbi u svim njegovim oblicima. Od Berlinske filharmonije u Kulturforumu do spomenutog Konzerthausa, ovo je grad koji kombinira ikonična mjesta koja su domaćin brojnim simfonijskim orkestrima i ansamblima. Ovo je mjesto koje nema jednu, nego čak tri operne kuće svjetske klase, kao i mnoštvo alternativnih mjesta za slušanje klasične glazbe.

Trg Alexanderplatz u četvrti Mitte prepoznat ćete po TV tornju visokom 368 metara koji nudi spektakularan pogled na grad i okolicu. U njemu možete uživati dok istovremeno guštate u večeri u restoranu koji se smjestio na vrhu. Kompleks Hackesche Höfe još je jedno mjesto koje morate staviti na must see listu. Radi se o najvećoj seriji zatvorenih dvorišta u Njemačkoj gdje možete naići na brojne umjetničke galerije, kina, kazališta, pubove, restorane i barove, kao i male butike i trgovine.

Alexanderplatz, Berlin, foto bluejayphoto_iStock

Kamo na doručak, ručak ili večeru?

U istočnom Berlinu obavezno razgledajte ostatke berlinskog zida koji je pretvoren u East Side Gallery i jedna je od najimpresivnijih znamenitosti u gradu. Zapravo, berlinski spomenici su sami po sebi dovoljan razlog za posjet Berlinu. Odmah ćete to primijetiti kada ih vidite uživo. Ljubitelji noćnog života neće ostati razočarani bogatom berlinskom noćnom scenom, baš kao ni foodieji koji će jednako uživati u fine dining restoranima i street foodu.

Pretpostavimo da ste već obavili prvo razgledavanje i obišli berlinska must see mjesta i pitate se – što dalje? Donosimo prijedloge u nastavku.

Berlin, foto_pexels

First things first – brunch

Nepisano pravilo kada ste u Berlinu, a posebice kada tamo živite, je da se vikendom ide na jedno od milijun brunch mjesta koja su najčešće specijalizirana samo za to i rade samo do 17 do 18h. Jedno takvo, ujedno i naše omiljeno mjesto je Roamers.

roamers_berlin

Ne primaju rezervacije, a ni kartice, pa pripremite gotovinu. U koje god doba dana dođete, sigurno će vas čekati red, ali nemojte da vas to obeshrabri – naručite caffe latte s hafermilchom i pričekajte sa strane petnaestak minuta. Ionako nećete biti jedini.

Kada uđete unutra, prvo što ćete primijetiti je topla atmosfera s daškom kalifornijskog vibea, odakle je vlasnik. On će vas ljubazno dočekati i uslužiti, a ako ćete se još koji put vratiti, nema sumnje da će vas zapamtiti. Country glazba, puno svježih biljaka i zaista odlična hrana dovoljni su argumenti da posjetite ovo mjesto.

roamers_berlin

Što se tiče hrane, ponuda je bogata, ali možete se voditi našim već isprobanim jelima – Sunny Side Up jaja s avokadom i pečenim gljivama, Scrambled Harissa tofu sa špinatom i rajčicom te Salmon Benedict jaja s lososom na rustikalnom domaćem kruhu.

Vrijeme za muzej –  i to ne bilo kakav!

Muzejski otok svakako je jedna od najvažnijih turističkih atrakcija Berlina, ali i muzejskih kompleksa u Europi. Nama osobno najdraži i najljepši je Muzej Bode, inicijalno inspiriran renesansom i barokom, u kojem se danas nalaze velike i male skulpture i slike iz vremena kasne antike pa sve do klasicizma. Ipak, ovoga puta, naglasak stavljamo na Pergamski muzej antičke umjetnosti.

Ono što je posebno zanimljivo kod ovog muzeja jest da se u njemu nalaze originalne veličine monumentalnih građevina, kao što su Pergamski oltar, Vrata tržnice u Miletu, Ištarine dveri Babilona.

Zeusov oltar

Pauza – prva!

Kad se već nalazite na Muzejskom otoku, a pogotovo poslije obilaska, bit će vam potreban predah. Kamo god da krenete, možete naići na sjajne lokale, ali naš izbor je mali francuski bistro Petit Bijou koji gleda na Muzej Bode.
Mjesto vodi simpatična Hana koja ga je uredila po uzoru na pariške kafiće – tamnozeleni zidovi, boho tapete, crno-bijele modne fotografije, tamno drvo i dvije žute fotelje koje vas pozivaju da se udobno smjestite. Bistro se nalazi u zgradi gdje su nekada bili laboratoriji klinike Charité, a danas su tu luksuzni stanovi, o kojima možemo samo maštati.
Prva preporuka ide na račun salate Green & Protein s piletinom, avokadom, rukolom i miksom kvinoje i prosa sa datuljama i orasima. Od slatkog naručujemo klasične palačinke i domaći brioche od pira s kozjim sirom, kruškom, orasima i medom.

Helmut Newton – majstor modne fotografije

Biti u Berlinu, a ne posjetiti Zakladu Helmut Newton bila bi prava šteta. Lik i djelo čuvenog Helmuta Newtona, majstora fotografije, koji je zauvijek promijenio modnu fotografiju, rijetko koga ostavlja ravnodušnim. Pored stalne postave, Zaklada svake godine organizira i različite tematske izložbe njegovih djela.

 

Zaklada Helmut Newton

Kada je riječ o njegovoj kompoziciji i stilu, važno je napomenuti da Helmut nije radio razliku između editorijala za poznate svjetske časopise i editorijala za komercijalne brendove. I zato su ga brendovi obožavali i često angažirali, zbog čega je on sebe ironično nazivao A Gun for Hire. To je ujedno i bio naziv posthumne izložbe njegovih komercijalnih fotografija 2005. godine.

Street market kao must

Svakog četvrtka na zatvorenoj tržnici Markthalle Neun u Kreuzbergu održava se street food market, a takav koncept, samo na otvorenom, vikendom ćete naći na nekoliko lokacija diljem Berlina. Mi ovog puta biramo market s lokalnom organskom hranom na Kollwitzplatz trgu u jednom od najljepših kvartova – Prenzlauer Bergu.

Osim bogate ponude malih lokalnih proizvođača i ugostitelja koji nude specijalitete iz cijelog svijeta, moguće je naći i rukotvorine od prirodnih materijala kao što su vuna, krzno, kao i ručne radove poput crteža, slika, nakita i slično. Ponuda se mijenja svakog tjedna, a postoje i stalni izlagači koji imaju svoje redovne posjetitelje. Cijeli događaj je fokusiran na kvalitetnu hranu i piće malih proizvođača kojima se pruža prostor da bez velikih investicija ponude svoje proizvode.

Pauza 2 – veganski bar

Toliko smo često u Berlinu da, osim provjerenih mjesta znamo, i kada se otvori neko novo. Tako smo, još prošle godine, bili među prvim gostima u novootvorenom kafiću i restoranu Blumental.

Ovo cozy mjesto idealno je za kavu i poneki veganski kolač. Mi izdvajamo banana bread – jedan od boljih koji smo dosad probali. Osim toga, u ponudi imaju i dimljeni patlidžan, vegansku zamjenu za losos, ali i vegansku kajganu od tofua s ajvarom. Za one koji nisu na izričito plant-based prehrani, u ponudi su jaja na različite načine.

U ovom kafiću nam se sviđa sve – od usluge, preko dizajna, do ponude hrane i pića. Iako je mjesto novo, a Berlin je ponekad surov prema novim mjestima, pogotovo ako se ne nalaze u centru zbivanja, predviđamo mu uspješnu budućnost.

Vrijeme je za tapas bar!

Možda ste očekivali da sada slijedi preporuka nekog autentičnog tradicionalnog njemačkog restorana, ali kako smo najavili u samom uvodu, ovo je jedno drugačije putovanje. I zato vas vodimo u provjereno najbolji španjolski restoran u Berlinu.
Picoteo tapas bar

Patatas bravas, tradicionalno španjolsko jelo od krumpira, Pimientos de Padrón, pečene paprike sa solju, Queso Manchego, tradicionalni ovčji sir odležan tri mjeseca sa želeom od dunje, paella – sve to u autentičnom Picoteo restoranu. Tu vas još očekuju i domaći tapasi, specijaliteti od mesa i ribe, kao i širok izbor vina i žestokih pića s naglaskom na bogatu ponudu gin-tonika.

Picoteo tapas bar

Ako vas put odvede u njemačku prijestolnicu, svakako iskoristiti naše prijedloge kao smjernice.

Tekst je preuzet s portala Journal.rs.

Foto: Pexels, Unsplash, iStock, Tamara Bogunović

Učitati još
Zatvori