

Dragulj Atlantika: Azori su nerazvikana destinacija koju nam je otkrio fotograf Matia Malenica
Često tražimo nove i nerazvikane destinacije za naše sljedeće putovanje, a jednu od njih nam je otkrio fotograf Matia Malenica. Već nam je pokazao sve čari Farskih otoka te Islanda i Laplanda, a sada nas vodi na prekrasne Azore. Naravno, s nama je podijelio svoje fotke, ali i sve što trebamo znati o ovoj destinaciji.
Azori su portugalsko otočje smješteno na sjevernom Atlantiku s 243 000 stanovnika. Od otoka se na sjeverozapadu ističu Flores i Corvo, u centru Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terciera, a na jugoistoku São Miguel i Santa Maria. U nastavku vam donosimo prizore s Azora koji će vas ostaviti bez daha.

Što te privuklo Azorima? Jesi li unaprijed znao što želiš snimiti ili su te prizori vodili kroz putovanje?
Azori su me privukli jer su najudaljeniji naseljeni europski otoci, čak 1400 km od Portugala. Nalaze se usred Atlantskog oceana i često ih uspoređuju s Havajima i s Madeirom. Znao sam što želim snimiti unaprijed jer je svaki dio obale prekrasan.
Po vegetaciji su mi djelovali kao mješavina Farskih otoka, zbog promjenjivog vremena i bogate prirode, i Lanzarotea, zbog vulkanskog krajolika. Sva polja i vulkani su zeleni i pretvoreni u travnjake ili poljoprivredne površine. Odredio sam glavne destinacije poput vidikovaca i litica, ali sam se često i spontano zaustavljao na predivnim lokacijama koje su mi usput privukle pažnju.


Postoji li jedan trenutak ili prizor koji ti je posebno ostao u sjećanju, onaj koji najbolje oslikava ljepotu ovih otoka?
Najviše me iznenadio kratki uspon do vidikovca Paklena jezera (Miradouro da Grota do Inferno). Put do tamo bio je tih i gotovo nestvaran – stigao sam rano ujutro, potpuno sam, dok su oblaci ležali nisko i stvarali čarobnu atmosferu. Šuma kroz koju sam prolazio bila je prepuna kapljica rose, intenzivne mistične zelene boje i zraka koji je bio toliko svjež da sam imao osjećaj kao da sam se nadisao kisika za cijeli život. Proveo sam tamo čak dva sata, upijajući taj osjećaj potpune tišine i izoliranosti.
Kad sam konačno stigao do vidikovca, nisam vidio ništa – sve je bilo prekriveno gustom maglom. Ali čak i tako, mjesto je izgledalo fascinantno. No, zahvaljujući brzom vremenskom preokretu, oblaci su se iznenada razišli i preda mnom su se otvorila prekrasna vulkanska jezera, poznata kao Vatrena jezera (Lagoa do Fogo). Pogled se prostirao sve do otočića Ilhéu de Vila Franca do Campo, a kasnije sam posjetio i jedino europsko polje čaja – plantažu Gorreana Tea Plantation, koja me izgledom podsjetila na one u Aziji.





Priroda na Azorima djeluje gotovo netaknuto. Kako si pristupio snimanju da uhvatiš tu sirovu autentičnost?
Azori su mi od početka djelovali kao mjesto gdje priroda još uvijek diktira tempo života, a ja sam htio to uhvatiti bez uplitanja turizma ili bilo kakvog vanjskog utjecaja. Kako bih zadržao tu sirovu autentičnost u svojim kadrovima, često sam birao trenutke kada su uvjeti bili manje privlačni za većinu ljudi – išao sam snimati po kiši, kroz maglu, rano ujutro ili kasno poslijepodne, kad su mjesta bila potpuno prazna.
To mi je omogućilo da uhvatim prizore koji djeluju iskonski – guste oblake kako se prelijevaju preko vulkanskih vrhova, kapljice kiše na gustim listovima, valove koji bez prestanka udaraju o crne stijene. Sve je na Azorima povezano s morem i vjetrom, i to sam pokušao prenijeti i kroz kadar – široke, mirne kompozicije koje prikazuju nepregledne zelene padine i dinamične prizore litica gdje se ocean sudara s otocima.
Koristio sam prirodno svjetlo, izbjegavao jake kontraste i pokušao što manje intervenirati u scenu – jednostavno sam pustio da mi priroda sama pokaže najbolje što ima, a ja sam samo bio strpljiv i čekao pravi trenutak.



Jesi li se susreo s izazovima prilikom snimanja – vremenskim uvjetima, zahtjevnim terenima ili nepredvidivim trenucima?
Na Azorima sam se susreo s velikim izazovima zbog vrlo promjenjivog vremena. Iako sam pratio prognozu, pokazala se potpuno nepouzdanom – lokalci mi kažu da je ni ne gledaju jer se vrijeme mijenja iz minute u minutu. Kiša, vjetar i magla bili su stalni izazovi, a najviše su me iznenadile nagle promjene. Nakon jakog pljuska, sunce bi se pojavilo u samo nekoliko minuta, što je otežavalo snimanje i vožnju.
S dronom sam morao biti izuzetno brz – čim bi se ukazalo pogodno vrijeme, odmah bih poletio. Jednom sam usred snimanja upao u jak vjetar i jedva uspio vratiti dron. Također, planirao sam snimiti vulkan koji je postao jezero, ali zbog niskih oblaka, bilo je teško uhvatiti dobar kadar.
Na Azorima nema “sigurnog plana” – jedino pravilo je biti spreman u svakom trenutku i prilagođavati se na licu mjesta. Kao o čemu sam već pisao u prošlom članku.




Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Azori su često opisani kao skriveni dragulj Atlantika. Što ih, po tebi, čini posebnima i drugačijima od drugih destinacija?
Azori su stvarno drugačiji i mogao bih reći da su dragulj Atlantika. Sastoje se od devet otoka, i svaki je sličan, ali na svoj način jedinstven. Kada realno pogledate, teško ćete u Europi, a rijetko i u svijetu, pronaći sličnu lokaciju. Na Azorima raste tropsko voće – banane sasvim normalno, a tu je i cvijeće poput rajskih ptica. Uzgajaju čak i ananase, a na nekim otocima možete vidjeti cijele plantaže ananasa. Svaki otok ima svoj šarm i ljepotu, te je predivan na svoj način.




Kažu da su Azori vječno proljeće. Jesi li i ti stekao taj dojam kroz boje, svjetlo i atmosferu na otocima?
Iako ih nazivaju otocima vječnog proljeća, prije sam stekao dojam da su to otoci vječne jeseni zbog vjetra i čestih padalina. Lokalci su rekli da i zimi i ljeti izgleda slično, s tim da u kasnije proljeće počne cvjetati sva vegetacija, dok na kasnu jesen cvijeće otpada, ali je i dalje sve zeleno. Vrijeme je uvijek promjenjivo, a temperature su gotovo stalno između 14 °C zimi i 22 °C ljeti, što daje ugodan osjećaj tijekom cijele godine. Svibanj je posebno dobar mjesec za posjet, jer ne samo da su tada ugodne temperature, već i otoci obiluju raznobojnim cvijećem, što dodatno pojačava dojam proljeća. Iako imaju dosta izvora tople vode, možete se opuštati u prirodnim geotermalnim bazenima, baš kao i na drugim vulkanskim destinacijama. Azori zaista pružaju jedinstveno iskustvo, gdje možete uživati u prirodi, ali i u opuštanju u termalnim vodama usred dramatičnih krajolika.


U nastavku donosimo još Matijinih fotografija predivnih Azora.









